Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Cieľom Sloveniek na MS "18" prvá osmička

SITA|Publikované 9. júl 2008 o 10:45

BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Po vlaňajších majstrovstvách Európy hráčok do 17 rokov bude Bratislava dejiskom ďalšieho vrcholného hádzanárskeho podujatia. Slovenská metropola bude od 11. do 20. júla 2008 ...

BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Po vlaňajších majstrovstvách Európy hráčok do 17 rokov bude Bratislava dejiskom ďalšieho vrcholného hádzanárskeho podujatia. Slovenská metropola bude od 11. do 20. júla 2008 hostiť II. svetový šampionát v kategórii do 18 rokov. "Pôjde o premiérové hádzanárske majstrovstvá sveta na našom území v ére samostatnosti. Sme radi, že budeme môcť privítať aj funkcionársku špičku Medzinárodnej hádzanárskej federácie (IHF), ktorá má u nás 17. 6. zasadnutie exekutívy. Našou ambíciou je získať právo organizovať ME 2010 hráčov do 20 rokov. O šampionáty mužov a žien sa zatiaľ nemôžeme uchádzať, pretože momentálne nemáme vhodné haly a ubytovacie možnosti. V budúcnosti však našu kandidatúru nevylučujem," povedal na úvod stredajšej tlačovej besedy prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Pavol Derfényi.

Kadetky Slovenska sa na šampionáte, ktorého zápasy sa budú hrať v športovej hale na Pasienkoch a Národnom tenisovom centre, predstavia v B-skupine spolu s rovesníčkami z Kórejskej republiky, Tuniska a Kataru (nahradil pôvodne vyžrebovaný Taiwan). "Už dvakrát sme si tesne nevybojovali účasť na majstrovstvách sveta. Z vlaňajších ME v Bratislave postupovalo prvých šesť tímov, my sme skončili siedmi. Dva roky predtým sme boli na ME piati, no na premiérové MS v Kanade sa kvalifikovali štyri najlepšie družstvá. Teraz máme vďaka organizácii podujatia predsa len možnosť štartovať medzi svetovou špičkou, čo samozrejme vítame. Naším jednoznačným cieľom je postup zo základnej skupiny, teda skončiť v nej do 2. miesta. Ak by sa nám to podarilo, boli by sme v prvej osmičke na MS, čo by bol ďalší úspech slovenskej hádzanej," uviedol tréner SR "18" Róbert Popluhár, ktorý má k dispozícii rovnaké gro družstva ako vlani. Podstatnou zmenou je však absencia brankárky Györu Viktórie Oguntoyovej, ktorá už požiadala o maďarské občianstvo. Naopak, káder posilnila spojka bratislavského ŠKP Gabriela Baloghová (minulý rok chýbala pre zranenie kolena). "Forma družstva graduje. Verím, že do začiatku šampionátu bude ideálna. V príprave sme nemali vážnejšie problémy, absolvovali sme sústredenia v Modre, Partizánskom i Bratislave a predstavili sme sa na turnaji v Poľsku. Odohrali sme 8 prípravných zápasov s bilanciou 4 - 1 - 3. Trénovalo 20 dievčat, z ktorých sme vybrali momentálne tie najlepšie, aké na Slovensku máme. Trochu sme mali starosti s krídelníčkami, ktorých je v tejto kategórii u nás nedostatok, a preto sme museli na tento post preorientovať spojky," poznamenal R. Popluhár.

Mladé Slovenky odohrajú duely základnej skupiny v ŠH na Pasienkoch vždy so začiatkom o 18.00 h - piatok 11. 7. proti Tunisku, v sobotu 12. 7. proti Kataru a v nedeľu 13. 7. proti Kórejskej republike. "Favoritom skupiny sú Kórejčanky, finalistky spred dvoch rokov. O Tunisankách máme dostatok informácií, videli sme ich hrať na turnaji v Nemecku. Prezentujú sa európskym štýlom hádzanej. Ich slabinou by mohol byť návrat do obrany, preto sa ich pokúsime zdolať rýchlymi protiútokmi. Katar je pre nás neznámou, ale uvidíme ho v akcii priamo na šampionáte," dodal slovenský kormidelník k súperom svojich zvereniek. Pre priaznivcov hádzanej je vstup na stretnutia MS "18", ktoré vyvrcholia finálovým súbojom v nedeľu 20. 7. o 17.00 v NTC, zdarma.


Zloženie základných skupín na MS v hádzanej hráčok do 18 rokov v Bratislave (11. - 20. 7. 2008):

A-skupina: Holandsko, Rusko, Portoriko, Dánsko

B-skupina: Kórejská republika, Slovensko, Katar, Tunisko

C-skupina: Španielsko, Japonsko, Srbsko, Argentína

D-skupina: Francúzsko, Brazília, Angola, Hongkong


Nominácia Slovenska:

brankárky: Simona Súlovská (HK Slávia Partizánske), Adriana Medveďová (UDHK Nitra), Lucia Gubíková (Iuventa Michalovce)

pivotky: Dominika Horňáková (Iuventa Michalovce), Lenka Majzunová (ŠKP Bratislava), Martina Tulipánová (UDHK Nitra)

krídelníčky: Simona Szarková (Chirana Medical Šurany), Selma Blažeková (HK Slávia Partizánske), Annamária Birkušová (HK Štart Trenčín), Kristína Šnegoňová (AŠK Inter Bratislava)

spojky: Patrícia Puškášová (UDHK Nitra), Gabriela Baloghová (ŠKP Bratislava), Anna Ganzerová (Sokol Hrabůvka/ČR), Klaudia Michnová, Martina Košíková (obe HK Slávia Partizánske), Klaudia Gogolová (Váci NK/Maď.)


Program zápasov B-skupiny:

piatok 11. 7.: 18.00 h Slovensko - Tunisko, 20.00 Kórejská republika - Katar

sobota 12. 7.: 18.00 h Slovensko - Katar, 20.00 Tunisko - Kórejská republika

nedeľa 13. 7.: 18.00 h Slovensko - Kórejská republika, 20.00 Katar - Tunisko


Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.