Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Chmelár skončí po OH 2016 ako prezident SOV

Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 7. nov 2015 o 08:23

František Chmelár je prezidentom SOV od 20. novembra 1999.

BRATISLAVA. František Chmelár sa po OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro nebude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV), v ktorej pôsobí od 20. novembra 1999.

Predznamenal to v rozhovore pre sobotňajšie vydanie denníka Šport. Potvrdil svoje vyhlásenie z novembra 2012

Názor nezmení ani po olympijských hrách

"Určite platí, že je to moje posledné štvorročné obdobie na prezidentskom poste. Na budúci rok budem mať sedemdesiat a to je vek, v ktorom už je nutné uzavrieť určitú kapitolu aktívneho života. Kandidovať už nemienim," povedal rodák z Tvrdošoviec v okrese Nové Zámky.

"Nemôžu na tom nič zmeniť ani prípadné extrémne úspešné hry v Riu. Vzhľadom na zdravotné problémy, ktoré sa začali objavovať, už cítim, že nemám dosť energie a musím poľaviť. Nebolo by vhodné, aby som sa v tejto situácii uchádzal o prezidentskú funkciu," dodal.

20150805_oh6274817_r6523.jpg

František Chmelár je prezidentom SOV od roku 1999. FOTO - TASR

Chmelár vie o ľuďoch, ktorí by po ňom chceli prevziať funkciu: "Nepochybujem, že mnohí majú záujem i ambície. Vidím však zásadný problém: väčšina záujemcov je príliš jednostranne zameraná. Venuje sa výhradne svojmu športu, veľmi široká oblasť olympizmu ich neláka."

K možnej ašpirantúre zakladateľa Istrokapitálu, honorárneho konzula Kolumbie na Slovensku, čestného prezidenta Slovenského zväzu džuda a predsedu správnej rady Nadácie SOV - 46-ročného Antona Siekela, uviedol: "Dúfam, že si to nerozmyslí a bude kandidovať. Myslím si, že to bude silný adept. Nemám čo tajiť, konzultujem s ním niektoré veci a snažím sa ho uviesť do problematiky. Rovnako silní však môžu byť aj ďalší. Voľby sú otvorená záležitosť. Uvidíme, aký postoj zaujmú členovia SOV."

Slovensku predpovedá päť až šesť medailí

V Bratislave žijúci člen exekutívy Európskych olympijských výborov (EOV) sa vyjadril aj k ďalším možným uchádzačom.

"Bývalý strelec Jozef Gönci sa osvedčil ako predseda komisie športovcov SOV, je veľmi aktívny. Rozumie športu, nielen streľbe. Myslím si však, že mu ešte chýba väčšia spoločenská skúsenosť. Lekár Branislav Delej je osvedčený funkcionár, má širší diapazón ako Jozef Gönci, je starší, skúsenejší. Navyše, nie je úzko spätý s nijakým športom. Je to jeden z možných adeptov. Nerád by som niekomu vyjadroval podporu, ale chcem, aby výkonný výbor SOV pred voľbami odporučil kandidáta alebo kandidátov. Budúci šéf SOV by si mal ctiť najmä hlavné princípy a hodnoty olympizmu - solidárnosť, rešpekt a priateľstvo," skonštatoval.

Chmelár v súvislosti s budúcoročnými olympijskými hrami vyslovil prognózu: "Bol by som spokojný, ak by sme získali dve zlaté, dve strieborné a jednu alebo dve bronzové medaily. Päť - šesť medailí je taký náš dobrý slovenský štandard."

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.