Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Naposledy sa to stalo za Gottwalda. Česi pre vírus nejdú na šampionát

Hádzanári Česka (v červenom) nastúpili na sklonku minulého roka v príprave proti Slovensku. (Autor: TASR)
Boris Vanya|Publikované 12. jan 2021 o 20:13

Koncom decembra hrali na Slovensku.

PRAHA, BRATISLAVA. V stredu mali sedieť v lietadle a vo štvrtok už nastúpiť na palubovku proti favorizovaným Švédom. Napokon nikam nejdú.

Českí hádzanári museli odriecť účasť na majstrovstvách sveta v Egypte. Dôvodom je vírus, väčšina hráčov ochorela na Covid-19.

Šancu namiesto Čechov dostanú reprezentanti Severného Macedónska.

Nechcú riskovať hanbu

"Aj keby sme odcestovali, bolo by to s hráčmi, ktorí covid ešte nemali. Takže je riziko, že by sa mohli nakaziť na šampionáte. Zo športového hľadiska sa o tom nemusíme baviť. Z tých 21 hráčov, o ktorých sa národný tím opiera, 17 nemôže odcestovať, navyše aj obaja tréneri.

Vyhodnotili sme to tak, že by to bol zo športového hľadiska hazard. Nechceme účasťou za každú cenu spraviť hanbu českej hádzanej," citoval web Českej televízie šéfa hádzanárskeho zväzu Jaroslava Chvalného.

Česi zápasili s vírusom od začiatku januára, keď začali finálnu prípravu.

Na sklonku minulého roka odohrali v Trenčíne prípravný zápas proti Slovákom.

Slovenský tím musel o niekoľko dní ukončiť zraz pre tri pozitívne prípady medzi hráčmi.

Český mal na svetovom šampionáte štartovať po šiestich rokoch a v skupinovej časti ich mali okrem Švédov preveriť aj domáci Egypťania a Čiľania.

Odriekli iba hokejisti

Odrieknutie účasti na svetovom šampionáte akejkoľvek českej reprezentácie je ojedinelá vec, konštatovala Česká televízia.

Z majstrovstiev sveta v niektorom z olympijských kolektívnych športov odstúpili iba hokejisti. V roku 1953 bolo dôvodom ich rozhodnutia úmrtie vtedajšieho prezidenta Klementa Gottwalda.

V rokoch 1950 a 1951 Československo z politických dôvodov tím na šampionát vôbec nevyslalo.

Pre rovnaké problémy napokon nebudú na MS cestovať ani Američania.

V E-skupine si namiesto nich zahrá Švajčiarsko, jeho súpermi budú Nórsko, Rakúsko a Francúzsko. Informovali o tom predstavitelia Medzinárodnej hádzanárskej federácie (IHF).

Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články