OSTRAVA, PRAHA. K Ostravar aréne si to svižným krokom šinie skupinka tínedžerov v lotyšských dresoch s vlajočkami. „Prišli sme sem na školský výlet, je nás asi päťdesiat. Zostaneme do konca turnaja,“ hovorí jeden z nich počas chôdze.
V polnočnej električke, ktorá odváža spred haly posledných fanúšikov, je zasa asi partička švédskych seniorov.
Jeden z nich v povznesenej nálade nabáda spolucestujúcich, aby si s ním zaspievali nejaký severský song. Manželka sa naoko na neho hnevá. „Je to blázon, ale inak strašný dobrák,“ ospravedlňuje sa.
Na majstrovstvách sveta v hokeji v Česku odohrajú v utorok posledné zápasy v základných skupinách. Divácky rekord? Otázka už neznie, či padne, ale akú hodnotu bude mať nový.
Po pondelku sa počet fanúšikov na všetkých zápasoch prehupol cez 600-tisíc. Priemer na zápas je vyše 12-tisíc divákov. V Ostrave je plno nielen vďaka Slovákom, ale aj Lotyšom či Poliakom.
Takmer plné hľadisko však sledovalo aj zápas USA - Kazachstan. Ak by sa hralo v Helsinkách či Kolíne nad Rýnom, sotva by bol o tento zápas taký záujem. Ale aj tu sa prejavila šikovnosť organizátorov.
Keďže zápas sa hral v nedeľu popoludní a po ňom nastúpili na ľad Slováci a Lotyši, fanúšikovia oboch tímov, ktorí si kúpili vstupenky v dennom balíčku, si pozreli oba zápasy.
Dotáciu nemusia vrátiť
Najväčšiu návštevnosť mali doteraz MS 2015 v Prahe a Ostrave, kde naživo sledovalo zápasy 741 690 priaznivcov.
„Máme veľmi pozitívne ohlasy. S pokorou hovoríme, že sme spokojní,“ citoval šéfa pražského organizačného výboru Petra Břízu portál idnes.cz.
Pred deviatimi rokmi priniesol šampionát Českému hokejovému zväzu 450 miliónov korún, v prepočte vyše 18 miliónov eur. Pre porovnanie, MS 2019 na Slovensku vynieslo organizátorom 7,5 milióna eur pred zdanením.
Najväčšia časť príjmu je z predaja vstupeniek, potom z reklamy, prípadne dotácie od štátu.
Organizátori MS 2024 dostali z verejných zdrojov 200 miliónov korún - aj preto, že v predloženom návrhu rozpočtu výrazne podhodnotili očakávaný príjem zo vstupného.
Národná športová agentúra pôvodne poskytla dotáciu s podmienkou, že ak budú organizátori v zisku, tak časť peňazí vrátia. Neskôr však agentúra zmenila názor a peniaze hokejovému zväzu nechá.
„Hokejový šampionát je v Česku dlhodobo populárny a úspešný, štát z toho má viacero benefitov. Popularizáciu Česka v zahraničí, podporu cestovného ruchu a ďalších na to naviazaných aspektov,“ argumentoval šéf NSA Ondřej Šebek. Dodal, že agentúra dohliadne, aby hokejový zväz využil zisk z turnaja na rozvoj hokejovej mládeže.
O šampionáty nie je bitka
Česi by pokojne mohli organizovať šampionát aj častejšie než raz za desať rokov. Majú overené know-how, v Prahe jednu z najväčších hál v Európe a nie príliš tvrdú konkurenciu. O hokejové šampionáty totiž v posledných rokoch nie je veľká bitka.
Švajčiarsko bolo jediný kandidát na usporiadanie MS 2026, o rok neskôr chceli hostiť turnaj v Nemecku (102 hlasov) a Kazachstane (34 hlasov). Šampionát v roku 2028 tento týždeň pridelia Francúzsku, nik iný oň neprejavil záujem.
Po invázii na Ukrajinu vypadlo z hry o šampionáty Rusko, ktoré malo pôvodne usporiadať MS 2023 v novej aréne v Petrohrade s kapacitou vyše 20-tisíc fanúšikov.
Slovensku chýba väčšia hala
Slovensko bolo dejiskom MS v hokeji v ére samostatnosti dvakrát - v roku 2011 a v roku 2019. Ďalší stretnutie hokejovej elity na Slovensku je v nedohľadne. Chýba väčšia hala. Košická Steel aréna už kapacitou nespĺňa podmienku IIHF.
Cesta ako dotiahnuť šampionát opäť na Slovensko vedie cez spoločnú kandidatúru. Pred rokom hostilo turnaj Lotyšsko a Fínsko, o rok si ho podelia Švédsko a Dánsko.
V minulosti sa objavili úvahy o spolupráci s Českom. Slováci navrhovali, aby sa jedna skupina MS 2015 hrala v Bratislave a o niekoľko rokov by sa obe krajiny opäť o turnaj podelili. Ale zostalo len pri myšlienke. Česi hostili šampionát sólo a Slováci o štyri roky neskôr tiež.
Je zrejmé, že Česi si poradia aj bez Slovákov. Ostravská hala už síce nemá v budúcnosti slúžiť hokejistom, ale nahradia ju iné, modernejšie.
V druhom najväčšom meste krajiny sa už začala stavať multifunkčná Arena Brno za 4,4 miliardy korún (takmer 180 miliónov eur) s kapacitou 12 714 divákov na hokejové zápasy. Termín dokončenia je rok 2026.
Ambiciózne plány má aj majiteľ HC Pardubice a jeden z najbohatších Čechov Petr Dědek.
V Pardubiciach by chcel postaviť halu s kapacitou 13 500 divákov na hokej a 15 000 na koncerty. V komplexe by okrem hlavnej haly mala byť aj tréningová plocha, hotel s reštauráciou, kongresové sály a parkovací dom, ktorý bude zároveň novou tribúnou pre dostihové závodisko.
Maďarskú snahu odmietla vláda
Z našich ďalších susedov prejavilo Maďarsko pred dvoma rokmi záujem nahradiť Rusov a spolu so Slovinskom zorganizovať šampionát v roku 2023. Iniciatíva Maďarského hokejového zväzu však stroskotala na odmietavom stanovisku vlády, ktorá neposkytla kandidatúre potrebné garancie.
Maďari chceli hostiť turnaj vo svojej najväčšej aréne MVM Dome v Budapešti, Slovinci vo viacúčelovej hale Stožice v Ľublane.
Do hľadiska MVM Dome sa vojde 20-tisíc divákov, na hokej asi o dva a pol tisíc menej.
Podľa jedného z pravidiel IIHF pre výber hostiteľa MS elitnej kategórie môže byť organizátorom iba krajina, ktorá tam za posledných päť rokov hrala aspoň dvakrát. Maďarsko a Slovinsko pred rokom vypadli z elitnej kategórie, no tento rok si oba tímy vybojovali postup späť.
Zápasy Slovenska na MS v hokeji 2024
Majstrovstvá sveta v hokeji 2024