Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Osemnásť hokejistov sa nakazilo v autobuse. V MHD je dobré nosiť rúška, tvrdí Vydarený

Marek Čiliak. (Autor: TASR/Henrich Mišovič)
Juraj Berzedi, TASR|25. aug 2020 o 10:37

Nákaza sa zrejme šírila v autobuse.

PRAHA. Nováčik českej hokejovej extraligy ČEZ Motor České Budějovice ohlásil už 18 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ide o 17 hráčov a jedného člena realizačného tímu.

Tím prerušil tréningový proces a v súčasnosti je v karanténe, informovali weby iDnes.cz a hokej.cz.

České Budějovice fungovali vo zvláštnom režime už od minulého piatka, keď testy na Covid-19 odhalili jedného nakazeného.

Za vírusom je klimatizácia a cirkulujúci vzduch

Po dohode s krajskou hygienickou stanicou mohli pokračovať v tréningu tí hráči, ktorí nepociťovali príznaky a dodržiavali nastavené karanténne opatrenia.

„Z 25 hokejistov máme 16 pozitívnych. Zvyšných deväť je negatívnych. Sú to hráči, ktorí zo štvrtkového zápasu z Plzne nešli s tímom klubovým autobusom," priznala pre iDnes.cz riaditeľka Krajskej hygienickej stanice Kvetoslava Kotrbová.

Hovorca klubu Tomáš Kučera v utorok na twitteri uviedol, že vírus sa medzi hráčmi zrejme rozšíril v autobuse cestou zo štvrtkového zápasu v Plzni.

Aj podľa českej hygieničky je za rozšírením vírusu klimatizácia a cirkulujúci vzduch v autobuse.

„Šesť hráčov malo ťažkosti, jeden mal kašeľ. Zvyšní hráči problémy nemali, ale napriek tomu z nich bolo ďalších desať pozitívnych," dodáva Kotrbová.

Vydarený odporúča nosiť v MHD rúška

V kádri Motora figurujú aj dvaja slovenskí legionári - brankár Marek Čiliak a obranca René Vydarený.

„Prepáčte, ale nemôžme o tom hovoriť," napísal v sms-ke skúsený slovenský obranca René Vydarený.

To, či patrí spolu so slovenským brankárom Čiliakom k hráčom, ktorí sa nakazili koronavírusom, nevedno. Taktiež, či vírus už predtým v autobuse po niekom ostal alebo ho tam doniesli samotní hokejisti.

„Všetko podstatné bolo povedané. A asi je dobré nosiť v MHD rúška," doplnil 39-ročný obranca.

Kým na Slovensku sa toto opatrenia dodržiava, v Česku sa v autobusoch, vlakoch či električkách nosili rúška v posledných týždňoch minimálne.

Pre nováčika českej Extraligy môže byť táto situácia paradoxne priaznivá. Najmä preto, že sa stala v prípravnom období.

„Vzhľadom k sezóne to môže byť pre nás víťazstvo. Podľa súčasných praktík sú osoby, ktoré boli pozitívne testované, pre hygienu nezaujímavé. Ak v priebehu sezóny príde k druhej vlne, naši hráči už nákazu prekonali," tvrdí generálny manažér klubu Stanislav Bednařík.

Súvisiace články