Celoživotný fanúšik Rangers si žije svoj sen. Vyhral Norris Trophy a podpísal rozprávkový kontrakt

Oh My Hockey|3. nov 2021 o 12:40

Ľudia z manažmentu New Yorku Rangers sa môžu potľapkať po pleciach. Včera v noci k nám dorazila správa o novom kontrakte pre Adama Foxa.

Víťaz Norris Trophy pre najlepšieho obrancu minulej sezóny si počas nasledujúcich siedmich sezón zarobí 66,5 miliónov dolárov, v priemere 9,5 milióna na rok.

Štruktúra kontraktu amerického rodáka vyzerá nasledovne:

23-ročný obranca by bol po tejto sezóne chráneným voľným hráčom, keďže mu beží posledný rok jeho nováčikovského kontraktu.

Medzi najlepšími

Adam Fox nemá ďaleko od označenia "najlepší obranca v NHL". Bezpochyby patrí medzi elitu a Rangers v ňom našli poklad. Analytici ho zbožňujú.

Vlani bol v trojici finalistov boja o Norrisovu trofej najmenej zvučným adeptom. Jeho súpermi boli Victor Hedman, jej držiteľ z roku 2018, a Cale Makar, ktorý na seba medzi obrannými hviezdami súťaže strháva najväčšiu pozornosť aj pre zisk Calder Trophy z roku 2020.

Fox si Norris Trophy zaslúžil, no vzhľadom na históriu udeľovania individuálnych trofejí by zrejme nikoho neprekvapilo, ak by ocenenie nezískal. Napokon si NHL trochu napravila renomé.

Jeho nesmierne hokejové IQ pomáha klubu na oboch koncoch klziska. Dokazujú to i grafy, podľa ktorých je jasne na vrchole výkonnosti aj obrancov súťaže.

Ktovie, kam sa ešte môže posúvať. Rangers veria, že na vrchole zostane ešte dlho. Stále je veľmi mladý. Z toho pramení ich dôvera a aj preto mu dali tak drahý kontrakt.

Vysoký?

Zmluva Adamovi Foxovi v priemere vynesie 9 500 000 dolárov ročne. Obsahuje niekoľko vysokých podpisových bonusov aj klauzulu o nevymeniteľnosti. Medzi rokmi 2025-2027 je úplná, v posledných dvoch sezónach modifikovaná (Fox si bude môcť vybrať 16 klubov, kam nemôže byť vymenený).

Hokejový svet dobre vie, že je 23-ročný obranca famóznym bekom. Pri vysokých kontraktoch mladíkov však zakaždým zaznieva jeden protiargument.

Neskúsenosť.

Fox v doterajšej kariére odohral len 135 zápasov v NHL, čo je v prepočte zhruba sezóna a pol. Napriek tomu si vyslúžil zmluvu, ktorá mu zaručí štvrtý najvyšší cap hit medzi obrancami. Je na úrovni Charlieho McAvoya a Setha Jonesa.

Áno, kontrakt pre Jonesa sme v analýze zahrabali pod čiernu zem, ale Fox je iný prípad. Pre mladé mužstvo, ktoré o niekoľko rokov zrejme bude jedným z najvážnejších kandidátov na Stanley Cup, je potrebné mať vo svojom jadre špičkového (a spokojného) obrancu.

O Foxovi sa navyše hovorí, že bude kapitánom.

Nie je dôvod myslieť si, že dlhodobý kontrakt v takejto hodnote nedáva pre "jazdcov" zmysel. Dnešný trend u obrancov je zrejmý, Fox si pokojne mohol vypýtať bridge a potom podpísať kontrakt pohybujúci sa na úrovni zmluvy Erika Karlssona.

Lenže Fox patrí medzi skupinku hráčov, ktorá miluje svoje mesto a svoj klub. Podobne, ako Mattias Ekholm či Jack Campbell.

Krádež či vyplakaný prestup?

Elitný obranca Rangers je Newyorčanom od detstva. „Cítim sa, ako keby som bol členom organizácie Rangers celý život, odkedy som bol dieťaťom,“ hovoril po podpise kontraktu. „Táto príležitosť byť súčasťou tejto organizácie ďalších sedem rokov je pre mňa špeciálna, nie je miesto, kde by som bol radšej.“

Adam Fox vyrastal v Jerichu, v podstate na predmestí New Yorku, a od detstva bol veľkým fanúšikom Rangers. Ak by sme preňho hľadali futbalové porovnanie, môžeme ho nájsť v Liverpoole, kde hráva Trent Alexander-Arnold.

Od detstva sa preháňal po ľadoch v drese New Yorku Rangers. Jeho prvý tréner si spomína, keď ho po prvý raz videl ako štvorročného oblečeného v drese, ktorý mu bol dlhý až pod kolená. Uvidel v ňom talent, kontaktoval jeho rodičov a vzal si ho pod svoje krídla.

Koučom bol Mike Bracco, ktorý o Foxovi pre New York Post povedal: "Všetkým deťom hovorím, že som Adama som dodnes nevidel, že by s pukom urobil chybu. Pozoroval som ho už vo veku 4 a 5 rokov. Už vtedy sa pohyboval s pukom tak ako teraz, keď má 22 rokov. To je naozaj vzácne, pretože nikdy nebol najväčším, najsilnejším ani najrýchlejším chlapcom, ale vynikal svojou šikovnosťou."

Fox bol akoby predurčený stať sa tvárou a hviezdou Rangers. A podľa hlasov zo zákulisia preto urobil všetko, niektorí vravia, že si prestup k Rangers vyplakal.

Adam Fox bol draftovaný v roku 2016 až v treťom kole z celkovej 66. pozície. Draftová krádež ako vyšitá. Vybrali si ho Calgary Flames, ale v podstate z neho veľa nemali.

V ich drese neodohral jediný zápas. Médiami sa už krátko po jeho drafte začali šíriť špekulácie, že za Calgary nechce hrať a nie je mu po vôli podpísať s nimi nováčikovský kontrakt. Je krajne nepravdepodobné, že by "plamene" nemali záujem, veď už v ročníku 2016/17 zaznamenal v 35 zápasoch za Harvard 40 bodov.

Driemal v ňom veľký potenciál, no dohadom o neochote Foxa pridalo na dôveryhodnosti to, že si ho nechali ujsť skrz výmenu. V lete 2018 ho poslali spoločne s Dougiem Hamiltonom a Michealom Ferlandom do Caroliny Hurricanes za Noaha Hanifina a Eliasa Lindholma.

Adam teda dostal príležitosť vypiecť s ďalším klubom.

Jeho práva vlastnili Hurricanes necelý rok. Mladík im oznámil, že s nimi kontrakt nepodpíše, a vzhľadom na jeho minulosť existoval len jediný obchodný partner. New York Rangers.

Budúceho víťaza Norrisovej trofeje získali za voľbu v druhom kole draftu 2019 a voľbu v treťom kole draftu 2020 (Noel Gunler). Bez kontextu je to veľká krádež a je pravdou, že ho "jazdci" získali za lacno. Ale Caroline sa vzhľadom na okolnosti počíta aj to.

Nevymenovať za kapitána práve Foxa by bolo čudné, veď existuje v momentálnej zostave klubu hráč, čo by chcel byť legendou Rangers viac, ako tento elitný bek?

Adam Fox bude srdcom a dušou organizácie. Získali ho lacno a teraz mu zaplatili tak, aby dali najavo, že jeho city opätujú.

Rangers o priazeň Adama Foxa nemuseli bojovať. Skôr on si vydupal odchod k nim, aby si dnes mohol žiť svoj detský sen. Málokto má také šťastie, veď k nemu prišli ako slepé kura k zrnu.

Dali mu vysoký kontrakt, to je fakt. Ale pohliadnite na jeho vôľu zostať na Manhattane, oddanosť klubu, nespochybniteľné kvality, mladé mužstvo a Norris Trophy vo vitríne.

Tento podpis sa vydaril, a to aj napriek obávanému strašiaku - neskúsenosti.

Nachádzate sa tu: