Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Pre všetkých by bolo lepšie, keby sa anglický Ligový pohár nehral, tvrdí Čeferin

Prezident Európskej futbalovej únie Aleksander Čeferin. (Autor: TASR/AP)
SITA|6. mar 2020 o 12:24

Ako príklad zrušenia obdobnej súťaže uvádza Francúzsko.

BRATISLAVA. Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin odporúča Angličanom zrušiť tamojší Ligový pohár.

Táto súťaž vznikla v roku 1960 a v Anglicku má popri prestížnejšom FA Cupe iba sekundárne postavenie, pričom mnohým popredným klubom väčšinou slúži na to, aby si mohli v súťažných dueloch zahrať hráči s menším vyťažením.

Čeferin poukázal na prípad Francúzska, kde sa v aktuálnom ročníku 2019/2020 hrá úplne posledná edícia Ligového pohára. Derniéra tejto súťaže sa uskutoční 4. apríla, keď sa vo finále na Stade de France stretne miestny Paríž St. Germain s Olympique Lyon.

"Vo Francúzsku sa už rozhodli skoncovať s Ligovým pohárom. Už zostáva iba Anglicko. Myslím si, že by bolo pre všetkých najlepšie, keby sa viac nehral.

Problém je však v tom, že prostredníctvom tohto pohára sa financuje veľa klubov, ktoré sú dosť znevýhodnené, takže to chápem. Angličania si zakladajú na tradíciách. Majú radi veci, ktoré sú tu už celé veky," povedal Čeferin pre The Times.

Slovinský funkcionár si uvedomuje, že prípadné rozšírenie Ligy majstrov v roku 2024 by mohlo ešte viac našponovať už beztak nabitý kalendár mnohých veľkoklubov.

Podľa 52-ročného rodáka z Ľubľany existuje viacero návrhov toho, ako by mohol po novom vyzerať európsky pohár číslo jeden, odmieta však ideu tzv. superligy.

"Máme na stole veľa návrhov. Keď sa deje nejaká zmena, nikdy nedôjde k uspokojeniu všetkých strán. Nie som naivný, aby som si myslel, že všetci z toho budú šťastní. Každý bude musieť trochu zľaviť zo svojich nárokov. Nemali by zabúdať na to, že LM je najväčšia klubová súťaž na svete," dodal.

Čeferin tiež dúfa, že úprava pravidiel systému videoasistenta rozhodcu (VAR) spred niekoľkých dní, keď sa "milimetrový ofsajd" už nebude považovať za výhodu, nájde u futbalovej verejnosti pozitívnu odozvu.

"Hrubšie čiary sú absolútne nevyhnutné, pretože keď prehráte stomiliónový zápas pre jeden centimeter, lebo máte väčšie číslo kopačky alebo dlhší nos, to je už príliš... VAR musí riešiť iba jasné alebo zjavné pochybenia," skonštatoval Aleksander Čeferin.

Súvisiace články