Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Čech Petr Sýkora ukončil kariéru

(Autor: Archív TASR/AP)
SITA|Publikované 17. mar 2014 o 11:54

Český krídelník si šesťkrát zahral vo finále NHL.

PARDUBICE. Šesťnásobný účastník finále Stanleyho pohára a jeho dvojnásobný víťaz Petr Sýkora v 37 rokoch končí dlhoročnú úspešnú kariéru, informoval denník Sport. Český krídelník hral naposledy v sezóne 2012/2013 za švajčiarsky Bern. Pred týmto ročníkom ho do extraligy lákala majstrovská Plzeň, ale neprikývol na ponuku materského klubu. Sýkora žije neďaleko Brna, stará sa o malých hokejistov vrátane šesťročného syna Nicholasa.

Sýkora odohral v NHL za New Jersey, Anaheim, New York Rangers, Edmonton, Pittsburgh a Minnesotu 1017 zápasov v základnej časti. S 323 gólmi je piatym najlepším českým strelcom v histórii súťaže a so 721 bodmi mu patrí šiesta priečka v produktivite. V play-off pridal 133 duelov (34+40).

Vo finále Stanleyho pohára triumfoval s New Jersey v roku 2000 a Pittsburghom 2009. "Kto to neprežije, nevie, o čom to je. Dva mesiace neskutočnej, absolútnej driny. Skončíte základnú časť a nastane niečo, čo je o dva rýchlostné stupne vyššie, o dva levely tvrdšie. Všetci maximalizujú osobné ambície a obetujú sa pre tím. Neexistuje nič ťažšieho než odohrať play-off do konca, do polovice júna, keď už všetci ležia niekde na pláži," uviedol plzenský rodák Sýkora.

V NHL bol súčasťou viacerých známych útočných formácií. Takzvanú "A Line" tvoril v New Jersey s krajanom Patrikom Eliášom a kanadským centrom Jasonom Arnottom. V Edmontone to bol trojzáprah známy ako "Czechs-Mex line", v ktorom bol ďalší Čech Aleš Hemský a Kanaďan Raffi Torres s hispánskymi koreňmi. Neskôr znova v New Jersey s Eliášom a Američanom Zachom Parisem - "ESP Line". V Pittsburghu bol súčasťou oceľovej "Steel City Line" s Ryanom Malonom a Jevgenijom Malkinom - Sýkora a Malkin hrali spolu v Rusku za Metallurg Magnitogorsk.

Petr Sýkora sa stal v drese českej reprezentácie majstrom sveta v rokoch 1999 a 2005.

Súvisiace články