Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Čada: Play off v KHL si vážim viac ako extraligový titul

Rostislav Čada (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|26. feb 2013 o 11:08

Tréner Slovana ROSTISLAV ČADA zaraďuje túto sezónu najvyššie v kariére.

Sklamanie z vypadnutia v prvom kole play off o Gagarinov pohár i spokojnosť z vystúpenia Slovana v základnej časti KHL sa miešali v trénerovi ROSTISLAVOVI ČADOVI po pondelňajšej rozlúčke so sezónou po zápase s Dinamom Moskva.

Pôsobili ste v českej extralige aj v zahraničí, dva razy ste s Košicami vybojovali extraligový titul. Kam zaradíte túto sezónu?

"Najvyššie. S nováčikom KHL sme postúpili do play off, to je najväčší úspech. Pozerám sa na kvalitu súťaže, KHL je najlepšia v Európe. Aj keď sa ťažko porovnáva s národnými ligovými súťažami."

Slovan po prehre 2:3 s Dinamom Moskva vypadol z bojov o Gagarinov pohár a diváci vás odmenili neutíchajúcim apluzom. Aký pocit ste mali po poslednom zápase tejto zimy?

"Aj keď sme vypadli, prevládala spokojnosť z práce v celej sezóne. Na jej začiatku by som nepovedal, že je možné také niečo urobiť. Je to úspech mužstva, celého tímu a širokého prostredia s vynikajúcimi fanúšikmi."

Pri záverečnej rozlúčke ste aj vy kľačali pred zaplnenými hľadiskom. Stalo sa vám to niekedy?

"Nikdy. Poteší to každého hráča, trénera, ak to môže zažiť."

S Dinamom ste v play off odohrali tri vyrovnané zápasy zo štyroch. Čo chýbalo Slovanu, aby predĺžil sériu?

"Možno trochu šťastia v druhom stretnutí v Moskve, keď mali gólové šance Bartovič alebo Svatoš. Ani v domácich stretnutiach s obhajcom titulu sme neprepadli. Bojovali sme do konca."

Play off je vyvrcholením sezóny. Hral Slovan vo vyraďovacej fáze ligy svoj najlepší hokej?

"To si netrúfam povedať. Potrebujem k tomu analýzu, treba popremýšľať."

Urobili by ste dnes ako tréner pred zápasmi s Dinamom niečo inak?

"Nie. Vzhľadom na možnosti, čo som mal, by som nič nemenil. Zapojili sme do hry takmer všetkých hráčov, sily sme rozložili."

Ak zoberieme aj základnú časť, Slovan prehral s Dinamom v sezóne všetkých šesť stretnutí. V čom je sila mužstva z Lužník?

"Spomínam si, že keď sme ešte pred začiatkom KHL sedeli s mužstvom a preberali sme si súperov, tak som Dinamo ocenil najvyššie. Tréner Oleg Znarok pracuje s tímom už niekoľko rokov, má kvalitný káder. Hrá moderný, jednoduchý hokej s výbornou organizáciou v obrane aj v útoku. Ani v situáciach, keď prehrávali nestrácali pokoj, držali svoj herný štýl."

Platil Slovan nováčikovskú daň?

"Nemal som ten pocit. Nikoho sa nezľakol, v základnej časti zdolal aj najväčšie ruské kluby. Chlapci pracovali tak, akoby hrali v KHL už niekoľko rokov."

A v play off?

"Treba porovnať silu, skúsenosti, finančné možnosti Dinama a naše. KHL zostavilo tabuľku na základe investícií finančných prostriedkov v klube na jedného hráča. Slovan má podľa tohto ukazovateľa najlepšie výsledky."

Spomeniete si na konci sezóny aj na jej začiatky?

"Boli sme novým tímom v KHL a málokto nám veril, že sa môžeme dostať do play off. Hráči mali veľkú motiváciu, profesionálny prístup. Podávali sme vyrovnané výkony. Nemali sme viac ako dva zápasy, keď sme nebodovali. Aj keď nám od novembra chýbal zranený kapitán Šatan, ktorý ťahal mužstvo. Záver základnej časti, keď bolo treba urobiť posledný krok na postup, nás stál veľa fyzických aj psychických síl. Ale zvládli sme ho sami. Nikto nám nepomohol."

So Slovanom máte zmluvu na ďalších päť rokov. Ako sa zmení mužstvo do budúcej sezóny?

"Musíme to vyhodnotiť, zvážiť naše možnosti. Chceme skvalitniť káder. Filozofia sa však nemení - sme slovenský klub a chceme hrať predovšetkým so slovenskými hokejistami."

Súvisiace články