Utorok, 26. októbra, 2021Meniny má Demeter

Rosella prepustia. Bývalý prezident FC Barcelona bude na slobode po takmer dvoch rokoch

Sandro Rosell. (Autor: TASR)
SITA|27. feb 2019 o 13:08

Vyšetrovanie bude pokračovať.

MADRID. Španielske súdy rozhodli v stredu o prepustení bývalého prezidenta futbalového klubu FC Barcelona Sandra Rosella z väzby na slobodu. Toho aktuálne vyšetrujú pre "pranie peňazí", ktoré súvisí s predajom televíznych práv na priateľské zápasy brazílskej reprezentácie.

Od vlaňajšieho zatknutia je Španiel vo väzbe už 21 mesiacov a verejní žalobcovia preňho žiadajú jedenásťročný trest vo väzbe a zároveň navrhli finančný trest vo výške 60 miliónov eur.

Rosellovi právnici viackrát žiadali o jeho prepustenie z dôvodu, že nie je fér držať ho vo väzbe tak dlho bez priamych dôkazov o vine. Predchádzajúce žiadosti o jeho prepustenie boli tamojšími súdmi zamietnuté, pretože sudcovia nechceli riskovať únik Rosella do zahraničia pre jeho širokú sieť kontaktov.

"Prania peňazí" sa mal Rosell dopustiť aj pri uzatváraní zmluvy medzi Brazíliou a spoločnosťou Nike. Zároveň má byť 54-ročný barcelonský rodák členom zločineckej organizácie.

Okrem Rosella sa pred justíciou zodpovedajú aj jeho manželka a ďalší štyria ľudia. Prokurátori taktiež vyjadrili podozrenie, že Rosell ukrýva nelegálne získané peniaze od niekdajšieho šéfa Brazílskej futbalovej federácie a člena výkonného výboru Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Ricarda Teixeiru.

Rosell stál na čele FC Barcelona v rokoch 2010 až 2014. Počas jeho panovania kúpila Barcelona brazílskeho reprezentanta Neymara. Aj tento obchod sprevádzal tieň podozrení z daňových únikov.

Bývalého šéfa FCB podozrievajú aj z obchodovania s orgánmi, keď podľa španielskych médií v roku 2012 zaobstaral na čiernom trhu pečeň pre Érica Abidala. Súdne konanie ohľadom jeho prípadu bude pokračovať a malo by trvať dohromady 10 dní, pričom sa bude ťahať priebežne počas celého marca.

Súvisiace články