Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Brankár Štochl patrí medzi svetovú extratriedu

(Autor: TASR)
TASR|19. jan 2009 o 11:40

Susedský súboj A-skupiny na 21. MS v hádzanej mohol mať v pondelok pre Slovákov i Maďarov pikantnú príchuť.

Osijek. Susedský súboj A-skupiny na 21. MS v hádzanej mohol mať v pondelok pre Slovákov i Maďarov pikantnú príchuť aj preto, že mnohí hráči spod Tatier pôsobia alebo ešte nedávno pôsobili v kvalitnej maďarskej lige. Slovenská hádzaná je v Maďarsku dlhodobo etablovaným fenoménom, v najvyššej súťaži u južných susedov hrá už niekoľko rokov viacero slovenských legionárov.

Zo súčasného kádra Zoltána Heistera z "maďarského chlebíka" žije pivot Michal Kopčo z FKK Gyöngyös, či brankár Teodor Paul z PLER-u Budapešť a obaja sa stretávali v ligových zápasoch s väčšinou maďarského výberu. Najlepšie meno si však z legionárov od roku 2000 urobil v Dunaferr SE určite brankár Richard Štochl a ani jeho spoluhráči nemajú problém uznať jeho kvality.

Maďari majú silný tím

Szabolcs Törö je ľavým krídelníkom klubu z Dunaújvárosu a doteraz mal ťažkosti presadiť sa v národnom tíme Maďarska. Nečudo, veď konkurenciu na jeho poste mu robia v repezentácii už niekoľko rokov najmä jeden z bratskej dvojice Iváncsikovcov Gergö, jeho skúsený spoluhráč István Pásztor, či Attila Vadkerti. Na šampionát sa však medzi vyvolených Jánosa Hajdua dostal bez problémov, veď vo svojom klube aj na reprezentačných zrazoch podáva stabilné výkony.

"Tento rok sme sa zozbierali v celkom dobrý manšaft, aj keď hráme spolu už niekoľko rokov, novým impulzom sa zdá byť výmena trénera. Mám pocit, že sme teraz uvoľnenejší a z hry máme väčší pôžitok," porovnal terajšiu situáciu s érou predchádzajúceho trénera Lászla Skaliczkého hádzanár, ktorého silnými stránkami sú rýchlosť a schopnosť presadiť sa aj v hre jeden na jedného. Rozkvet zažíva vo "večne" treťom tíme maďarskej ligy v Dunaferri SE, ktorý je rok čo rok v tieni silnejších MKB Veszprém a Picku Szeged. Ako vraví, na zmenu teraz ale vôbec nemyslí.

Štochl je jedným z najlepších brankárov na svete

Jeho spoluhráčom je aj štvornásobný najlepší hádzanár Slovenska Štochl. "Rišo je mojím spoluhráčom už asi päť rokov a veľmi si ho vážim. Čo sa týka hádzanárskej stránky, je jedným z najlepších brankárov na svete. Nemusím byť zaujatý, aby som mal takéto vyhlásenia. Má síce menšiu publicitu ako Omeyer, Hvidt alebo iní, ale ja chápem, prečo sa nehrnie do Asobalu alebo Bundesligy," vystrúhal poklonu Štochlovi Törö a hneď dôvody aj vysvetlil: "Aj ja hrám v Dunaferri už zopár rokov a viem, prečo ostávam. Myslím si, že jedným z dôvodov je kolektív v klube, na ktorý nemôžem mať ani jedno zlé slovo, každý si rozumie s každým, jednoducho úplne super. Druhým je vedenie klubu, ktoré tvorí hráčom výborné podmienky na rast i pohodu."

Technicky mimoriadne vyspelý Törö sa na Slovákov teší, tobôž, keď duel bude mať náboj aj v hľadisku, Osijek je blízko maďarských hraníc preto sa za svojimi miláčikmi hrnulo veľa priaznivcov, na druhej strane chorvátski Slováci sú tiež hluční a dobre im sekundujú aj priaznivci, ktorí merali cestu najmä z východného Slovenska. "Bude to mať výbornú atmosféru. Slováci majú vo svojich radoch osobnosti typu Kukučku, či Vala a najmä my krídelníci si musíme dať veľký pozor na oboch Straňovských. Nemyslím si, že je výhoda, že väčšina z nás pozná Štochlov štýl, lebo presne tak aj on má 'vychytané' naše ťahy," zhrnul očakávania od prestížneho merania síl onedlho 26-ročný hádzanár, ktorého donedávna bolo vidno trieliť po palubovkách s charakteristickým "afroúčesom", teraz však už má krátke vlasy. "Dredy ma po určitom čase prestali baviť, jednoducho som potreboval zmenu."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články