Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Taliani boli nešťastní, že toľko trénuje. Slovák je v Česku hviezdou

Dávid Hancko v drese slovenskej reprezentácie. (Autor: Pavel Neubauer - TASR)
Prémiový obsah
Pavol Spál|8. júl 2020 o 18:45

Pohyb na trhu je o 80 percent nižší.

Pohyb na futbalovom trhu je v porovnaní s predošlým obdobím aj o 80 percent nižší, tvrdí hráčsky agent BRANISLAV JAŠUREK zo spoločnosti FairSport.

Vysvetľuje, prečo sa Dávid Hancko vyšvihol na hviezdu českej ligy a aké je postavenie Stanislava Lobotku v Neapole.

Ako ovplyvňuje pandémia situáciu na prestupovom trhu?

Vládne totálna neistota. Veci sa nehýbu. Veľké prestupy, ktoré bežne hýbu celým trhom, tu nie sú. Každý klub stavia na istotu a málokto sa pustí do rizika, aby investoval väčšie sumy do príchodu hráčov.

Nikto nevie, či sa koronakríza nebude opakovať. Veľa klubov pristúpilo k tomu, že platia hráčom počas krízy menšie sumy. Investície do nákupu hráčov by nemali celkom zmysel.

Nájdu sa aj kluby, ktoré sú pripravené nakupovať, ale v porovnaní s predošlým obdobím je pohyb na trhu o 70 až 80 percent nižší.

Podľa niektorých analýz klesla hodnota hráčov na trhu o 30 až 40 percent. Súhlasíte s tým?

Nepaušalizoval by som to, lebo trebárs Chelsea zaplatila za Tima Wernera 60 miliónov eur, čo je relatívne veľa. Lenže nejde o zníženie cien hráčov, ale skôr o to, že sa trh nehýbe. Ťažko hovoriť o cene hráčov, keď sa nepredávajú.

Veľkokluby šetria a hráčom krátia mzdy. V médiách sa napriek tomu objavujú špekulácie, že trebárs Barcelona hodlá kúpiť Neymara, čo by bola megalomanská investícia. Ako si to vysvetľujete?

Aj toto sa dozviete v platenej časti textu

Ako je spokojný Lobotka v Neapole a aká je jeho pozícia?

V Neapole sú z neho nadšený. Tak prečo neodohral Lobotka viacej zápasov?

Čo možno postaví Trenčín za prestup Lobotku?

Akú sumu si rozdelili kluby v rámci výchovného?

Čo je za vzostupom Davida Hancka?

Ktorý slovenský brankár podpísal lukratívnu zmluvu s veľkým klubom?

Čo majú písať médiá zaoberajúce sa futbalom? Že sa nič nedeje? Poďme sa baviť o reálnych transferoch. Porovnajte si júl minulého roka so súčasnosťou. To sa nedá porovnať. Dúfam, že sa trh rozbehne 15. augusta. Je normálne, že kluby chcú byť silnejšie. Budú chcieť nakupovať a predávať, ale dnes je všetko zložité.

Treba najmä dohrať sezónu, dostať peniaze za televízne práva, vyplatiť vlastných hráčov. Je nutné dohrať Ligu majstrov (od 12. do 23. augusta sa bude hrať finálový turnaj - pozn. red.). A potom uvidíme, v akom móde bude nasledovať ďalšia sezóna.

Lebo nielen televízne práva plnia kasy futbalových klubov, ale aj diváci na štadiónoch. Zoberme si priemernú návštevu 40–tisíc ľudí. Každý fanúšik minie za zápas 20 až 100 eur. A vynásobte to ešte počtom domácich zápasov, či už v lige alebo v európskych pohároch. Tento príjem je teraz preč. Sú to milióny eur.

Český agent Pavel Zíka, ktorý zastupuje trebárs brankára Martina Dúbravku, tvrdí, že kríza by mohla byť šancou pre českých a slovenských futbalistov dostať sa do veľkoklubov. Majú kvalitu a sú lacnejší. Súhlasíte?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články