Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Blatter by mal skončiť, hovorí Kováčik. Zatýkanie ho zaskočilo

Ján Kováčik. (Autor: SITA)
Sportnet|27. máj 2015 o 16:03

Európske futbalové zväzy by mali postupovať v piatkových voľbách spoločne. Pravdepodobne podporia Blatterovho protikandidáta.

BRATISLAVA. Prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jána Kováčika zaskočila informácia o zatknutí siedmich popredných funkcionárov FIFA deň pred začiatkom 65. volebného Kongresu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) v Zürichu.

Po tom, ako bývalý portugalský reprezentant Luis Figo a súčasný prezident Holandského futbalového zväzu Michael van Praag stiahli svoju kandidatúru, do volieb pôjdu len dvaja uchádzači o kreslo šéfa svetového futbalu - súčasný prezident FIFA Sepp Blatter a jordánsky princ Ali bin Al-Husejn.

Zatkli sedem funkcionárov

Vo Švajčiarsku v stredu zatkli sedem vysokopostavených funkcionárov pre podozrenie z korupcie a plánujú ich vydať americkým úradom, ktoré ich vyšetrujú.

Miestne orgány zároveň v stredu otvorili vlastné trestné konania voči jednotlivcom v súvislosti s udelením práv na organizáciu majstrovstiev sveta v roku 2018 Rusku a 2022 Kataru.

"Samozrejme ma to prekvapilo a je to veľmi nepríjemné. Som prezidentom SFZ od septembra 2010, takže som sa zúčastnil na niekoľkých kongresoch FIFA, ale nemal som žiadnu osobnú skúsenosť. Síce sa o tom hovorilo, ale nikdy nebolo nič konkrétne na stole," povedal na margo čerstvých udalostí Kováčik.

S korupciou sa nestretol

Sám sa s korupčným konaním v súvislosti s voľbami nestretol. "Nikdy sa to nestalo. Oslovovali nás jednotliví kandidáti, ale normálnym štandardným spôsobom, emailami, listami, či osobne na oficiálnych akciách," naznačil.

Podľa Kováčika FIFA utrpela ďalší tvrdý úder v jej dôveryhodnosti. "Dá sa s tým súhlasiť. Pán Blatter pred štyrmi rokmi povedal, že kandiduje poslednýkrát, a ak by bol dodržal tento sľub, myslím, že pre FIFA aj pre celý svetový futbal by to bolo lepšie," uviedol šéf SFZ.

Štyria sa už priznali

ZÜRICH. V kauze už zazneli prvé priznania k vine. Charles "Chuck" Blazer, ktorý takmer dve desaťročia reprezentoval USA vo výkonnom výbore FIFA a v rokoch 1990 až 2011 bol generálnym sekretárom Futbalovej konfederácie Strednej a Severnej Ameriky a karibskej oblasti (CONCACAF), sa americkým úradom priznal, že do jeho vrecka išli z marketingových aktivít milióny dolárov a navyše sa vyhýbal plneniu daňových povinností.

Od odchodu z futbalovej scény v roku 2013 však spolupracoval s FBI a z peňazí vrátil takmer dva milióny USD.

Vinu nezapierali ani Daryan a Daryll Warnerovci, synovia bývalého vysokého funkcionára FIFA Jacka Warnera z Trinidadu a Tobaga, ani José Hawilla, zástupca športovo-marketingovej spoločnosti so sídlom v Brazílii Traffic Sports.

Všetci menovaní môžu stráviť vo väzení aj 20 rokov. Dopustili sa nekalých dohôd, finančných podvodov, prania špinavých peňazí a bránenia vo výkone spravodlivosti.

Vo Švajčiarsku zatkli aj viceprezidentov FIFA Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovov a Eugenia Figuereda z Uruguaja. Medzi zadržanými sú tiež prezident Kostarickej futbalovej federácie Eduardo Li, ďalej Júlio Rocha z Nikaraguy, Costas Takkas z Veľkej Británie, Rafael Esquivel z Venezuely a José María Marín z Brazílie. Ďalší obvinení ešte nepricestovali do Zürichu. Všetci majú napojenie na CONCACAF.

"Korupcia prenikla do dvoch generácií futbalových funkcionárov, ktorí zneužili svoje postavenie na obohacovanie sa v miliónoch dolárov na províziách či úplatkoch," uvádza sa vo vyjadrení americkej generálnej prokurátorky Loretty E. Lynchovej. Celkovo bolo v hre viac ako 100 miliónov dolárov.

"Ak sa vážne obvinenia potvrdia, bude to šokujúce. To, čo sa stalo, robí zlé meno futbalu na celom svete," povedal prezident Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Wolfgang Niersbach.

"Je absolútne nevhodné, aby kongres pokračoval normálne podľa plánu, keď sa udiali takéto veci. Joseph Blatter, hoci nebol obvinený, by mal odstúpiť z funkcie. Takto to nemôže ísť ďalej," povedal šéfa Nemeckej futbalovej ligy (DFL) Reinhard Rauball. (sita, tasr)

Európa bude hlasovať jednotne

Podľa jeho slov vo voľbách Slovensko podporí kandidáta, na ktorom sa zjednotí UEFA. "Na konfederačnom mítingu deň pred voľbou sa zjednotíme na spoločnom stanovisku, ako bude Európa postupovať. Zadefinujeme si stanovisko, s čím pôjdeme na kongres a do volieb. Robíme to takto pri každých voľbách," povedal Kováčik.

Očakáva sa, že z dvojice adeptov na pozíciu šéfa FIFA podporí Európa 39-ročného Aliho bin Al-Husejna a nie o 40 rokov staršieho Blattera, ktorý je v tejto funkcii už od roku 1998.

"Už pred rokom Európa zadefinovala, že nebude podporovať pána Blattera. Vo štvrtok na mítingu uvidím, aký je postoj jednotlivých zväzov i vedenia UEFA," poznamenal Kováčik.

Mal by skončiť

"Na dosiaľ posledných voľbách prezidenta FIFA v roku 2011 sme dali hlas Blatterovi. Ten však pred štyrmi rokmi hovoril, že kandiduje poslednýkrát a potom si to rozmyslel. Môj osobný názor je taký, že by mal skončiť. Myslím si, že teraz by mali byť noví kandidáti. Nedokážem však povedať, akým spôsobom alebo na základe čoho sa rozhodujú jednotlivé zväzy. Dnes je UEFA veľmi funkčný, dobre fungujúci a manažovaný podnik. To isté by potrebovala aj FIFA. Pred samotným kongresom však boli preferencie pre pána Blattera veľmi vysoké," doplnil šéf SFZ, ktorý sa už stretol s jordánskym princom.

"Áno, poznám ho osobne. Zoznámili sme sa v marci na kongrese UEFA vo Viedni. Všetci kandidáti sa tam odprezentovali. To stretnutie bolo krátke, no jeho predstava alebo vízia veľmi zaujímavá," naznačil Kováčik.

Priznal, že kongres sa bude niesť v tieni posledných udalostí. "Po tom, čo sa stalo, si myslím, že to bude celé ovplyvnené týmito udalosťami."

Prezidenti FIFA

Robert Guérin (Fr.) 1904 - 1906

Daniel Burley Woolfall (Angl.) 1906 - 1918

Jules Rimet (Fr.) 1921 - 1954

Rodolphe Seeldrayers (Belg.) 1954 - 1955

Arthur Drewry (Angl.) 1955 - 1961

Stanley Rous (Angl.) 1961 - 1974

Joao Havelange (Braz.) 1974 - 1998

Sepp Blatter (Švajč.) 1998 - súčasnosť

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Maďarsko vs. Francúzsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Portugalsko vs. Nemecko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Španielsko vs. Poľsko
Kurzy prináša