Mali páchať finančné podvody. Bývalí futbaloví šéfovia čelia obvineniam

Michel Platini (Autor: reuters)
SITA|28. nov 2020 o 11:14

Podvody sa mali udiať v roku 2011.

ŽENEVA. Bývalí šéfovia svetového a európskeho futbalu Sepp Blatter a Michel Platini čelia závažným obvineniam švajčiarskych vyšetrovateľov zo spáchania podvodov.

Je to výsledok intenzívnej práce švajčiarskych orgánov, ktoré sa nekalým praktikám vo futbale vrátane korupcie venujú už niekoľko rokov.

Všetko odštartovala platba dvoch miliónov švajčiarskych frankov z účtov Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vtedajšiemu prezidentovi Európskej futbalovej únie (UEFA) Platinimu.

V roku 2011 si Platini naúčtoval mimoriadne vysokú sumu za poradenské služby pre FIFA, ktoré mal odviesť dekádu predtým. FIFA vtedy viedol Blatter a faktúru ihneď nechal preplatiť. Federálna prokuratúra o rozšírení obvinení informovala všetky zúčastnené strany, teda aj Platiniho s Blatterom.

Podľa švajčiarskeho právneho poriadku obom hrozí za spáchané skutky podmienečný trest až na päť rokov či finančný postih. Obaja obvinení popierajú akékoľvek protiprávne konanie.

Blatter tiež čelí obvineniam z vyplatenia miliónovej pôžičky na účet vedenia futbalu v Trinidade a Tobagu, federáciu tam vtedy viedol niekdajší viceprezident FIFA Jack Warner.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: