Marit Björgenová.
Marit Björgenová. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|25. feb 2018 o 09:09

Nórska bežkyňa na lyžiach sa stala najúspešnejšou ženou v histórii zimných olympiád.

36.Alena ProcházkováSR+ 14:32,4 min

PJONGČANG. Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová získala zlatú medailu na 30 kilometorv klasickou technikou s hromadným štartom na zimných olympijských hrách v Pjongčangu.

V pretekoch dominovala časom 1:22:17,6 hodiny s náskokom 1:49,5 minúty pred Kristou Pärmäkoskiovou z Fínska. Bronz si vybojovala Švédka Stina Nilssonová s odstupom 1:58,9 minúty.

Slovenka Alena Procházková zaostala za víťazkou 14:32,4 minúty a obsadila 36. miesto.

Björgenová si dobehla po svoje rekordné ôsme olympijské zlato a stala sa tak najdekorovanejším športovcom v histórii zimných olympiád. Čoskoro 38-ročná Nórka získala počas svojej kariéry 15 medailí v súťažiach pod piatimi kruhmi (8-4-3).

O dva bronzy tak predstihla svojho krajana, biatlonistu Oleho Einara Björndalena. "Moja posledná olympiáda končí úžasne. Dnes vyšlo všetko perfektne. Bežala som presne podľa mojich predstáv a cítila som sa výborne," citovala Björgenovú agentúra DPA.

Posledná súťaž olympijského programu bola vyrovnaná do desiateho kilometra. Vtedy nastúpila Marit Björgenová, ani jedna jej konkurentka na jej útok nezareagovala a v priebehu ďalších kilometrov si vytvorila až dvojminútový náskok.

Súťaž absolútne ovládla a vo svojich posledných olympijských pretekoch v kariére dominovala.

Osobnú športovú tragédiu zažila v pretekoch Rakúšanka Teresa Stadloberová, ktorá bola na medzičase po 20 kilometroch na druhej pozícii, no následne dezorientovaná zišla z trate a napokon dobehla až na deviatom mieste s viac ako štvorminútovou stratou.

Procházková bola v cieli spokojná. "Som rada, že som tridsiatku išla. Lyže som mala výborne pripravené. Možno som urobila chybu, keď som ich menila pred posledným 7,5 km okruhom, pretože sa ochladzovalo a boli nakoniec pomalšie. Som rada, že som preteky dokončila, lebo som mala kŕče v nohách aj v rukách."

Najúspešnejší športovci v histórii ZOH:

Por.MenoKrajinaObdobieŠportZlatoStriebroBronz
1.Marit BjörgenováNórsko2006-2018beh na lyžiach843
2.Ole Einar BjörndalenNórsko1998-2014biatlon841
3.Björn DählieNórsko1992-1998beh na lyžiach840

Domov»Zimné športy»Björgenová získala svoju ôsmu zlatú olympijskú medailu, vyhrala beh na 30 kilometrov