BRATISLAVA. Pred rokom vyletela ako kométa. Ak pred sezónou boli nejaké očakávania, postavila ich na hlavu. Z každého šampionátu vybojovala medailu.
Ema Kapustová v minulej zime prekvapila. Jej výkony v priebehu sezóny rástli. Už v dvadsiatich rokoch ukazovala, že sa môže porovnávať s najlepšími biatlonistkami.
Na jej výkonoch bolo neskutočné, ako dokázala strieľať. Na Svetových pohároch, teda na tej najvyššej úrovni biatlonu, dokázala vybieliť jednu položku za druhou.
Ostrostrelkyňa
Od rýchlostných pretekoch v Lenzerheide až po štafetu v Oberhofe mala 65 presných výstrelov po sebe. V streľbe sa jej nedokázali vyrovnať ani najväčšie hviezdy biatlonu.
Vtedy mala 95-percentnú úspešnosť streľby. Stopercentná nebola vzhľadom na úvodné súťaže v Ostersunde.
Následne štartovala vo Svetovom pohári ešte dvakrát v štafetách, kde sa nevyhla chybám a úspešnosť jej klesla. I tak však ukázala neuveriteľne presnú mušku. Je to rarita, že nováčik vo Svetovom pohári dokáže prekonať aj také mená ako Lisa Vittozziová, Franziska Preussová či Vanessa Voigtová.
Ema Kapustová. (Autor: Igor Stančík / slovenskybiatlon.sk)
Pre porovnanie, najlepšia strelkyňa za celú minulú sezónu Svetového pohára je Voigtová s 93-percentnou úspešnosťou.
V druhej časti sezóny Kapustová štartovala postupne na troch šampionátoch a na každom vybojovala medailu.
Najväčším prekvapením bol bronz zo seniorských majstrovstiev Európy v Brezne v individuálnych pretekoch. Vo Svetovom pohári si vybojovala v Oberhofe v stíhacích pretekoch senzačné 25. miesto.
Do novej sezóny nastupovala ako veľká nádej slovenského biatlonu. Pred sezónou nechcela otvorene hovoriť o cieľoch a očakávaniach.
„Sama som zvedavá, aké to bude. Po minulej sezóne mám nejaké očakávania a som nejako nabudená zo svojich výkonov. Všetko záleží od toho, ako to odštartujem naostro a ako sa mi bude dariť. Momentálne sa cítim celkom fajn. Aj na nominačných pretekoch to bolo dobré,“ vravela 22-ročná Kapustová pre Sportnet.
Bol to príliš veľký nápor
Lenže prvá polovica sezóny sa Kapustovej vôbec nevydarila. Za svojimi výkonmi zaostáva. Nečakané je, že sa jej nedarí na strelnici. Akoby nebola vo svojej koži.
Aktuálne má vo Svetovom pohári 82-percentnú úspešnosť streľby, čo je výrazný pokles a medzi svetovou elitou je skôr mierny podpriemer. A zaostáva aj bežecky.
Najhoršie vyznievajú rýchlostné preteky v Hochfilzene, kde aj s čistou streľbou dobehla na 79. priečke s dvaapolminútovou stratou.
„Boli na ňu kladené vysoké nároky. Na tak mladú pretekárku to bol príliš veľký nápor. Slovenský biatlon nemôže stavať na jednej pretekárke. Potrebujeme komplexný káder. Mať viac pretekárok, ktoré sa dokážu vystriedať. Streleckú výkonnosť si udržala, potrebuje zapracovať na bežeckej,“ hovorila o výsledkoch Kapustovej bývalá slovenská reprezentantka Ivona Fialková pre STVR.
„Po minulej sezóne to nebolo to, čo fanúšikovia očakávali. Každá sezóna je iná. U mladého športovca po takom roku boli úplne iné očakávania. Minimálne, že ju začne tam, kde skončila. Realita bola iná. Aj takáto časť kariéry u športovca môže prísť. Posúvame sa ďalej,“ konštatoval tréner Martin Otčenáš pre slovenskybiatlon.sk.
Pomohol jej krok späť
Kapustová mala v lete zdravotné problémy, ktoré jej prípravu narušili. Tréner však vraví, že tie sa pod výsledky nepodpísali, na sezónu bola pripravená a mala na viac.
„Nemyslím si, že by úvod sezóny bol následok zdravotných problémov. Skôr možno do budúcna, ale o tom nechcem o hovoriť. Na úvod sme boli pripravení na viac ako sme ukázali,“ povedal.
V decembri sa následne s Kapustovou rozhodli radšej vypustiť Svetový pohár v Annecy , urobiť krok späť a naštartovať sa na IBU Cupe v Obertilliachu. Už tu ukázala Kapustová zlepšenie.
V šprinte bola šestnásta, v pretekoch s hromadným štartom dobehla na 21. mieste. Prirodzene v IBU Cupe nie je taká silná konkurencia ako na Svetových pohároch, Kapustová však ukázala progres.
„Zvolili sme túto možnosť, kvôli zmene na psychiku a aby sme sa pokúsili naštartovať. Boli tam aj svetlé stránky. Niektoré časti výkonu boli veľmi dobré. Niektoré horšie, ktoré by sa nemali stávať, ale splnilo to svoj účel,“ hodnotil Otčenáš.
V novom roku sa Kapustová vrátila do Svetového pohára. V Oberhofe si vylepšila maximum v sezóne, keď v šprinte skončila na 62. priečke. Mala smolu.
Na postup do stíhacích pretekov jej chýbali tri desatiny sekundy. Už to bol posun. Hoci na strelnici ostali tri netrafené terčíky.
Sľubuje maximálne nasadenie
Je to signál, že má nakročené k lepším výsledkom. Potvrdila to aj v súťaži miešaných dvojíc, kde práve ona dokázala štafetu posunúť vyššie. Na záverečnom úseku o päť priečok.
„Mrzí ma streľba. Bežecky to tiež nebolo ono. Výsledok je nakoniec fajn, vylepšili sme to, ale mali sme na viac,“ hovorila po štafete Kapustová.
Tento týždeň sa predstaví v Ruhpoldingu. „Sú to nové preteky, nová šanca. Pôjdem do toho s maximálnym nasadením a budem sa snažiť ukázať výkon, na ktorý budem konečne hrdá.“
Tréner tiež verí, že postupne sa výsledky budú zlepšovať.
„Keďže sa posúvame k finále sezóny, kde budú majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta, museli sme potrénovať, vtedy keď bol na to priestor. Od 25 až 26. decembra sa išlo až doteraz v dosť vysokom tempe. Malo by to byť teraz o niečo lepšie,“ verí Otčenáš.
Pri Kapustovej treba stále pripomenúť, že je to najmladšia členka ženskej reprezentácie.
Má 22 rokov a celú kariéru pred sebou. Do tejto sezóny vstupovala pod väčším tlakom. Je to pre ňu nová situácia. Doteraz v takejto pozícii nebola. Kľúčom k lepším výsledkom je pre ňu najmä bežecká forma, kde zatiaľ za súperkami zaostáva.
Kapustová však môže neúspešnú sezónu zvrátiť na šampionátoch. Majstrovstvá Európy sa budú konať na prelome januára a februára vo Val Martello a svetový v druhej polovici februára v Lenzerheide.
Svetový pohár v Ruhpoldindu štartuje v stredu vytrvalostnými pretekmi mužov. Ženy budú v rovnakej disciplíne súťažiť vo štvrtok.
V Ruhpoldingu už sa do Svetového pohára znovu zapojí Paulína Bátovská Fialková, ktorá preteky v Oberhove vynechala.