Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Ľudia výberu nerozumeli. Belgický zväz upustil od kontroverznej reprezentačnej hymny

Belgický raper Damso nebude autorom hymny belgickej reprezentácie na MS 2018 v Rusku. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 9. mar 2018 o 09:18

Federácia ľutuje, že kontroverzia išla do krajnosti.

BRUSEL. Pod politickým tlakom i tlakom verejnosti Kráľovský belgický futbalový zväz (KBVB) upustil od plánov prezentovať skladbu rapera Damsa ako oficiálnu pieseň reprezentácie na majstrovstvách sveta 2018 v Rusku.

Federácia v piatok informovala, že "ľutuje, že kontroverzia išla do krajnosti" a ukončila plány spolupracovať s raperom po vzájomnej dohode.

Zároveň sa ospravedlnila všetkým ľuďom, ktorí sa cítili byť dotknutí či diskriminovaní. Rozhodnutie prišlo po tlaku feministických skupín i belgického vicepremiéra Alexandra De Croo, ktorý v parlamente pri príležitosti Medzinárodného dňa žien povedal, že futbalový zväz by mal vybrať model, ktorý inšpiruje a nie diskriminuje.

KBVB ešte vo štvrtok trval na oficiálnej piesni reprezentácie na tohtoročných majstrovstvách sveta v Rusku od spomenutého rapera. Damsove texty sa v krajine všeobecne považujú za neúctivé voči ženám.

KBVB v stanovisku k príležitosti Medzinárodného dňa žien uviedol, že sa nechce stať "rukojemníkom" feministických hnutí. Samotný interpret sa obhajoval tvrdením, že texty treba chápať v širších súvislostiach a nevykladať ich doslovne.

Pôvodné rozhodnutie KBVB kritizovala aj štátna tajomníčka pre rovnosť príležitostí Zuhal Demirová, ktorá označila výber piesne za nepochopiteľný: "Nechápem, ako môže zväz obhájiť takýto výber pred sponzormi, a zvlášť pred rodinami a ženami."

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.