3.

Jonna Sundlingová

Švédsko

+ 2,06 s

OBERHOF. Nórsky bežec na lyžiach Erik Valnes a Švédka Linn Svahnová triumfovali v piatkovom šprinte klasicky na podujatí Svetového pohára v nemeckom Oberhofe a upevnili si vedúce postavenie v poradí disciplíny.

Valnes vyhral s náskokom 0,40 sekundy pred Ansgarom Evensenom, čisto nórske pódium doplnil Even Northug (+3,31 s).

V kvalifikácii bol na 1,3 km dlhej trati najrýchlejší líder celkovej klasifikácie SP Harald Östberg Amundsen.

Do finále sa prebojoval s dávkou šťastia ako lucky loser a napokon v ňom obsadil štvrtú priečku.

Ďalší nórsky reprezentant a papierový favorit pretekov Johannes Hösflot Kläbo vypadol už v semifinále.

Jediný Slovák v štartovom poli Andrej Renda obsadil posledné 73. miesto. V kvalifikácii zaostal o 26,2 sekundy za Amundsenom a nedostal sa medzi tridsiatku najlepších, ktorí súperili vo vyraďovacej časti.

Ženskú súťaž ovládli Švédky. Svahnová triumfovala v dramatických pretekoch pred Fridou Karlssonovou (+0,33 s) a Jonnou Sundlingovou (+2,06).

Líderka celkového poradia seriálu Američanka Jessie Digginsová obsadila v prvej semifinálovej rozjazde nepostupovú piatu priečku, celkovo ju klasifikovali až na 9. mieste.

Pred Svahnovou má však naďalej obrovský 268-bodový náskok, u mužov stráca Valnes na Amundsena 287 bodov.

Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Veľká dominancia severských krajín. Nórsko ovládli mužský šprint, Švédsko ženský