Návrat na vrchol. Fínska pretekárka triumfovala po šiestich rokoch

Uprostred fínska bežkyňa na lyžiach Krista Pärmäkoskiová oslavuje víťazstvo.
Uprostred fínska bežkyňa na lyžiach Krista Pärmäkoskiová oslavuje víťazstvo. (Autor: TASR/Lehtikuva via AP)
TASR|2. mar 2024 o 11:47

Pretekárky sa museli vysporiadať s náročnými poveternostnými podmienkami.

+9,9 s

LAHTI. Fínska bežkyňa na lyžiach Krista Pärmäkoskiová vyhrala sobotňajšie preteky Svetového pohára na 20 kilometrov klasicky v domácom Lahti.

Tridsaťtriročná pretekárka zvíťazila časom 52:08,0 minúty pred Nemkou Victoriou Carlovou, ktorá stratila 1,9 sekundy.

Pódium doplnila Pärmäkoskiovej krajanka Kerttu Niskanenová s mankom 9,9 sekundy.

Celkové poradie vedie naďalej Američanka Jessie Digginsová.

Pärmäkoskiová vyhrala štvrtýkrát v kariére a premiérovo od marca 2018. Takmer presne po šiestich rokoch zvíťazila v domácom stredisku, kde sa museli pretekárky vysporiadať v sobotu s náročnými podmienkami.

Na trati sa strácala stopa a v miestami hlbokom snehu prišlo aj k niekoľkým pádom.

Rozhodujúci medzičas bol ten na šestnástom kilometri, ktorého poradie vydržalo až do cieľa.

Práve tam išla prvýkrát do vedenia Pärmäkoskiová, o jednu desatinu pred Carlovou a pomaly zrýchľovala.

V pretekoch s intervalovým štartom mala číslo 15, od Carlovej ju tak delilo dvanásť pretekárok a na potvrdenie víťazstva si musela počkať. Digginsová obsadila 21. miesto s mankom 3:07,8 minúty.

Celkové poradie SP (po 31 z 37 súťažiach):

1. Jessie Digginsová 2330 b, 2. Linn Svahnová (Švéd.) 2093, 3. Karlssonová 1906, 4. Victoria Carlová (Nem.) 1752, 5. Rosie Brennanová (USA) 1668, 6. Niskanenová 1626

Poradie vo vytrvalostných disciplínach (18 z 21):

1. Digginsová 1328 b, 2. Carlová 1112, 3. Anderssonová 1090, 4. Brennanová 1044, 5. Karlssonová 1035, 6. H. Wengová 1034

Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Návrat na vrchol. Fínska pretekárka triumfovala po šiestich rokoch