6.

Linn Svahnová

Švédsko

+2:06

VAL DI FIEMME. Americká bežkyňa na lyžiach Jessie Digginsová sa druhýkrát v kariére stala celkovou víťazkou Tour de Ski.

V záverečnej 7. etape, pretekoch na 10 km voľne s hromadným štartom v talianskom Val di Fiemme, finišovala až na šiestom mieste, čo jej však stačilo na celkový triumf.

Za víťazkou nedeľnej súťaže, krajankou Sophiou Laukliovou zaostala o 48,5 sekundy. Druhá v etape skončila Nórka Heidi Wengová (+17,1), tretia Delphine Claudelová z Francúzska (+37,7).

Digginsová mala pred záverečnou etapou náskok 43 sekúnd na druhú Jonnu Sundlingovú, o 44 sekúnd zaostávala ďalšia Švédka Frida Karlssonová.

V samotných pretekoch však ukázala najväčšiu snahu obrať Američanku o celkové prvenstvo Wengová, ktorá priebežne strácala +1:03 min.

Nórska reprezentantka sa dva kilometre pred cieľom, na "stene" s prevýšením 24 percent, začala vzďaľovať zvyšku poľa. Virtuálne stiahla z manka na Digginsovú, ale na úplné skresanie náskoku to nestačilo.

Navyše v závere jej došli sily a vo finiši na zjazdovke Alpe Cermis ju predstihla Laukliová, ktorá po dobre načasovanom nástupe slávila premiérové víťazstvo vo Svetovom pohári.

Tridsaťdvaročná Digginsová dobehla absolútne vyčerpaná, v cieli jej museli prísť na pomoc členovia amerického tímu, ale svoju pozíciu ubránila. V konečnom poradí Tour de Ski si udržala náskok 31,6 sekundy na Wengovú.

Prestížny seriál ovládla po troch rokoch. Tento rok vyhrala jednu etapu a dosiahla ďalšie tri pódiové umiestenia. Tretie miesto v TdS obsadila Fínka Kerttu Niskanenová (+39 s).

Digginsová vedie aj v celkovom poradí Svetového pohára, na čele má náskok 308 bodov na Švédku Linn Svahnovú.