Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Beh na lyžiach: V sobotu vyhrali Nóri, Slováci boli v úzadí

Alena Procházková obsadila v sobotňajších pretekoch 57. miesto. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 28. nov 2015 o 13:23

Johaugová zvíťazila pred Švédkami Charlotte Kallovou a Idou Ingemarsdotterovou.

RUKA/KUUSAMO. Martin Johnsrud Sundby a Therese Johaugová potvrdili nórsku dominanciu aj v sobotňajších pretekoch Svetového pohára v behu na lyžiach.

Vo fínskom rezorte Ruka dominovali na 10 resp. 5 km voľnou technikou a Nóri tak majú v novom ročníku SP na konte štyri víťazstvá zo štyroch podujatí.

Slováci v sobotu opäť zaostali za najlepšími, Peter Mlynár obsadil 70. miesto a Alena Procházková skončila na 57. pozícii.

Štartoval aj Fourcade

Obhajca veľkého glóbusu za celkový triumf v SP Sundby sa na 10 km mužskej trati prezentoval v najlepšej forme.

Od úvodných kilometrov získaval náskok na svojich konkurentov a v cieli bol v čase 21:05,5 min o 11,2 sekundy rýchlejší ako Kanaďan Alex Harvey.

Tretiu priečku obsadil Švajčiar Dario Cologna (+11,6). Šesťnásobný majster sveta v biatlone Francúz Martin Fourcade sa v poli bežkárov-špecialistov prezentoval 22. miestom.

Sundby vyhral sobotné preteky.

"Som rád, že mi to vyšlo. Táto trať nie je síce profilovo najnáročnejšia v seriáli, ale zasa si na nej nemôžete dovoliť ani na chvíľu poľaviť," konštatoval po svojom triumfe Sundby.

Mlynár už v polovici trate nabral na neho stratu viac ako 47 sekúnd a napokon bol s odstupom 1:48,5 na 70. pozícii.

Procházková skončila v šiestej desiatke

Na 5 km dlhej trati žien opäť ovládli celkové poradie bežkyne zo severu Európy. Ich hegemóniu narušila iba desiata Alenka Čebašeková zo Slovinska. Medzi najlepších jedenásť sa zmestilo až šesť reprezentantiek Nórska, z nich najviac vyčnievala Johaugová.

Dvadsaťsedemročná držiteľka veľkého glóbusu z predminulej sezóny deklasovala konkurenciu, keď suverénne viedla na všetkých medzičasoch.

Trať zvládla za 11:23,8 min a za seba odsunula dve Švédky - druhú Charlotte Kallovú (+17,6) a tretiu Idu Ingemarsdotterovú (+25,4).

Johaugová triumfovala medzi ženami.

"Dnes sa mi išlo naozaj dobre. Dlhé roky pracujem na svojej rýchlosti a technike, teraz som v príprave ešte viac pridala aj silu a som rada, že sa to ukazuje aj vo výsledkoch," uviedla Johaugová.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková nebodovala, so stratou 1:22,4 min obsadila 57. miesto. Odštartovala sľubne, na prvom kilometri ešte atakovala bodovanú tridsiatku. Postupne sa ale vo výsledkovej listine posúvala nižšie.

V rámci podujatia Ruka Triple sú ešte v nedeľu na programe stíhacie preteky. Seriál SP potom pokračuje na budúci víkend v nórskom Lillehammeri, kde Slováci nepocestujú.

Procházková i Mlynár by sa mali opäť zapojiť až na decembrových podujatiach v Davose a talianskom Dobbiacu.

Svetový pohár v behu na lyžiach - Ruka (Fín.) - sobota:

Ženy - 5 km voľnou technikou: 1. Therese Johaugová (Nór.) 11:23,8 min, 2. Charlotte Kallová +17,6, 3. Ida Ingemarsdotterová (obe Švéd.) +25,4, 4. Heidi Wengová +26,0, 5. Ingvild Flugstad Östbergová (obe Nór.) +26,9, 6. Kerttu Niskanenová (Fín.) +32,6,..57. Alena Procházková (SR) +1:22,4.

Muži - 10 km voľnou technikou: 1. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 21:05,5 min, 2. Alex Harvey (Kan.) +11,2, 3. Dario Cologna (Švaj.) +11,6, 4. Anders Gloeersen (Nór.) +13,9, 5. Martin Johansson (Švéd.) +14,6, 6. Finn Haagen Krogh (Nór.) a Alexander Legkov (Rus.) obaja +20,8,... 70. Peter Mlynár (SR)

Súvisiace články