Beh na lyžiach: Procházková príjemne prekvapila

Alena Procházková
Alena Procházková (Autor: TASR)
SITA|7. jan 2008 o 15:18

VAL DI FIEMME 7. januára (SITA) - Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila na najprestížnejšom podujatí aktuálnej zimnej sezóny - seriáli pretekov Tour de Ski konečné 25. ...

VAL DI FIEMME 7. januára (SITA) - Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila na najprestížnejšom podujatí aktuálnej zimnej sezóny - seriáli pretekov Tour de Ski konečné 25. miesto. Po nevydarenom prológu, v ktorom 23-ročná Banskobystričanka skončila až štyridsiata druhá, sa postupne posúvala dopredu a pred poslednou etapou figurovala dokonca na 23. priečke. V záverečných stíhacích pretekoch sa síce prepadla o dve pozície, ale aj tak je 25. miesto, za ktoré si do celkovej klasifikácie Svetového pohára pripísala 24 bodov, veľmi dobrým výsledkom. Body získala aj v oboch šprintoch - v prvom v Prahe skončila ôsma, v druhom v talianskom Asiagu desiata.

"Myslím, že s Aleniným vystúpením môžem byť veľmi spokojný. V šprintoch potvrdila, že patrí medzi absolútnu svetovú elitu, to sme si dali pred sezónou za cieľ. Na Tour de Ski bola dvakrát v desiatke najlepších. Priznám sa, že s tým sme pred začiatkom seriálu ani nepočítali. Bolo to celé veľmi náročné, nielen pre ňu, ale aj pre celý realizačný tím. Sme šťastní, že to celé zvládla, výsledok je potvrdením jej súčasnej kvality,“ zhodnotil účinkovanie Aleny Procházkovej na TdS jej tréner Ján Valuška.

"Boli to najnáročnejšie preteky, aké som kedy absolvovala. Záver bol naozaj extrémom. Mojím cieľom bolo neprepadnúť sa príliš v celkovom poradí. Po predchádzajúcich etapách som sa cítila veľmi unavená. Veľmi som chcela, aby som ostala v najlepšej tridsiatke. Predsa len skejt nie je mojou silnou disciplínou. Tá zjazdovka je smrťák. Pretekár si musí dobre rozložiť sily. Snažila som sa bežať tak, aby som nestuhla, nedostala sa do kŕčov. Na začiatku záverečného stúpania som mala trochu krízu, ale postupne som ju prekonala. So svojím vystúpením som spokojná, myslím, že hanbiť sa nemusím. Verím, že som nesklamala svojich fanúšikov. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli k tomuto výsledku," uviedla pre agentúru SITA Alena Procházková.

V celkovej klasifikácii bojov o veľký krištáľový glóbus si mierne pohoršila - klesla z 22. na 24. miesto, v hodnotení šprintu z 13. na 15. priečku a v dlhých behoch z 30. na 32 pozíciu. Jej výsledky i umiestnenie v aktuálnej sezóne sú však mimoriadne príjemným prekvapením.