Získal veľký aj malý glóbus, Kläbo vyhral šprint vo Falune

Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo.
Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo. (Autor: TASR/AP)
TASR|18. mar 2023 o 15:45 (aktualizované 18. mar 2023 o 16:41)

Na druhom mieste skončil jeho krajan Erik Valners.

FALUN. Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo vyhral šprint voľným spôsobom vo švédskom Falune a obhájil tak zisk veľkého glóbusu vo Svetovom pohári.

Zároveň získal malý za disciplínu. V sobotnom finále triumfoval o 73 stotín sekundy pred krajanom Erikom Valnesom a tretí bol Talian Federico Pellegrino so stratou 1,18 s.

Medzi ženami potvrdila formu Nórov Kristine Stavaas Skistadová.

Kläbo si pripísal celkový triumf štvrtýkrát v kariére. Rovnaký počet malých glóbusov má v šprinte.

Zároveň si pripísal 64. víťazstvo v kariére, sedemnáste v sezóne a v tomto ročníku vyhral osem z jedenástich šprintov.

V pretekoch voľnou technikou našiel premožiteľa len raz - vo švajčiarskom Davose bol druhý za Pellegrinom.

Vo Falune obsadil prvé miesto vo štvrťfinále aj v semifinále, no zakaždým tesne.

Najprv triumfoval o 24 stotín sekundy pred domácim mladíkom Edvinom Angerom a potom o 0,16 s pred Lucasom Chanavatom z Francúzska.

Ten mohol v pozícii druhého muža v poradí šprintu ešte zdramatizovať boj o malý glóbus, no vo finále skončil štvrtý.

Skistadová triumfovala o 34 stotín sekundy pred domácou Jonnou Sundlingovou a pódium doplnila ďalšia Švédka Maja Dahlqvistová (+4,98 s).

Tá stiahla v celkovom hodnotení disciplíny náskok Nadine Fähndrichovej na päť bodov.

Švajčiarka skončila na štvrtom mieste s mankom 6,42 s. Nórska líderka celkového poradia Tiril Udnes Wengová vypadla vo štvrťfinále.

Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Získal veľký aj malý glóbus, Kläbo vyhral šprint vo Falune