Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Beh na lyžiach: Bajčičák pracuje na rýchlosti

Martin Bajčičák (Autor: SITA, AP)
SITA|Publikované 2. nov 2007 o 16:30

ROGLA 2. novembra (SITA) - Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák začal v slovinskom stredisku Rogla so záverečnou fázou prípravy na blížiacu sa sezónu. Celú letnú prípravu absolvoval ...

ROGLA 2. novembra (SITA) - Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák začal v slovinskom stredisku Rogla so záverečnou fázou prípravy na blížiacu sa sezónu. Celú letnú prípravu absolvoval so Slovincami, jeho tréningovými partnermi boli slovinské jednotky - Nejc Brodar a Petra Majdičová.

"Cítil som, že potrebujem zmenu. Dohodol som sa so svojím bývalým trénerom Ivanom Hudáčom, ktorý je osobným trénerom Petry Majdičovej, že sa môžem pripravovať so Slovincami. Mal som sa stať sparingom pre oboch najlepších slovinských bežcov, spoločne sme sa mali ťahať v tréningoch. Naša vzájomná spolupráca by mala smerovať k lepším výsledkom. Ja by som sa chcel viac zlepšiť v rýchlosti a Neic hlavne po vytrvalostnej stránke. Slovinci mi za to ponúkli kompletný servis na celú zimnú sezónu. Zostávam v slovenskom družstve, ale trénersko-metodicky ma bude celú zimu viesť Ivan Hudáč, servisne budem patriť k slovinskému družstvu. Po letnej príprave sa pridávam k Ivanovi Bátorymu a Michalovi Malákovi, pretože výjazdy na preteky Svetového pohára už organizuje Slovenský lyžiarsky zväz. Budeme teda bývať spolu. Slovenskí servismani však nebudú mať s prípravou mojich lyží žiadne problémy. Vytvorí sa tým väčší servisný priestor pre mojich kolegov," rozhovoril sa o hlavných zmenách vo svojej letnej príprave 31-ročný rodák z Oravy, ktorý zatiaľ ako jediný zo slovenských lyžiarov vyhral preteky Svetového pohára.

Letná príprava prebehla podľa očakávania

Letnú prípravu si pochvaľuje. Tvrdí, že odrobil všetko, čo si naplánoval. Tradičné miesto letných vysokohorských sústredení - bulharský Belmeken - vymenil za slovinskú Roglu. Psychicky ho pozdvihla aj zmena tréningových metód a partnerov. "Som spokojný. Testy, ktoré som absolvoval, ukazujú, že by to nemuselo byť zlé. Dôležité však bude, ako tú drinu dokážem zúročiť v pretekoch. Sám som zvedavý, ako sa to prejaví," hľadí Martin Bajčičák s očakávaním do blízkej budúcnosti, kedy sa začne bezmála štvormesačné obdobie pretekov najvyššieho rangu. Keďže trénoval so šprintérskym špecialistom Nejcom Brodarom, sám cíti, že sa zlepšil najmä rýchlostne. "Žiadne veľké oči, šprintér zo mňa nikdy nebude," zasmial sa člen ŠKP Štrbské Pleso a pokračoval.

"Šprinty absolvujem iba na Tour de Ski. Vlani som od najlepších v kvalifikáciách dostával pätnásť sekúnd. Ak by som sa k nim teraz priblížil na desať, budem spokojný. Rýchlostne som sa chcel zlepšiť najmä pre dojazdy pretekov s hromadným štartom vrátane skiatlonov. Mojím cieľom je byť najrýchlejším medzi vytrvalcami. To je môj cieľ - vedieť najlepšie zašprintovať po tridsiatich kilometroch."

Dolaďovať formu budú Slováci v Rogle

V Rogle chcú Slováci využiť dobré snehové podmienky a vyhovujúce trate pre doladenie formy pred ostrým začiatkom novej sezóny. Ten je naplánovaný na posledný novembrový víkend 24. - 25. novembra v nórskom stredisku Beitostölen.

"Tú hrubú robotu sme už odrobili na dvoch sústredeniach v rakúskom Ramsau, kde sme lyžovali na ľadovci Dachstein v nadmorskej výške okolo dvetisíc sedemsto metrov. Striedali sme tam objemové tréningy s posilňovňou, krosové behy a kolieskové lyže. Teraz už znižujeme dávky a zvyšujeme intenzitu tréningov. Je však pravdou, že teraz ešte nepotrebujeme dolaďovať formu na maximum, lebo vrchol sezóny - Tour de Ski - nás čaká až na prelome rokov," narážal Martin Bajčičák na fakt, že táto sezóna bude vo všetkých lyžiarskych disciplínach jedinou v štvorročnom olympijskom cykle, kedy nie sú majstrovstvá sveta ani olympijské hry.

V Rogle by sa trio Slovákov malo pripravovať dva týždne, prvý test výkonnosti si naplánovali na 17. novembra v Beitostölene, kde sú na programe preteky kategórie FIS.


Súvisiace články