Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Bátory skončil v prológu Tour de Ski až 37.

Axel Teichmann (Autor: ap)
SITA|Publikované 27. dec 2008 o 13:25

Víťazom úvodného prológu mužov na 3,75 km voľnou technikou seriálu Tour de Ski v behu na lyžiach sa v nemeckom Oberhofe stal domáci Axel Teichmann.

OBERHOF. Víťazom úvodného prológu mužov na 3,75 km voľnou technikou na 3. ročníku seriálu Tour de Ski (TdS) v behu na lyžiach sa v nemeckom Oberhofe stal domáci Axel Teichmann, ktorý vyhral s náskokom 8,2 sekundy pred prekvapením sezóny, Švajčiarom Dariom Colognom.

Tretiu priečku si s odstupom rovných 13 sekúnd vybojoval Petter Northug z Nórska. Z dvojice Slovákov si v 66-člennom štartovom poli lepšie počínal Ivan Bátory, ktorý obsadil 37. miesto so stratou 29,7 sekundy za Teichmannom. Martina Bajčičáka klasifikovali na 55. mieste (+39,7 s). Obhajca prvenstva v Tour de Ski Lukáš Bauer z Česka skončil v prológu 31. (+26,6 s), líder priebežného poradia SP Nór Ola Vigen Hattestad neštartoval.

Dvadsaťdeväťročný Axel Teichmann vyhral svoje premiérové preteky TdS v kariére, najlepšie doterajšie umiestnenie zaznamenal pred rokom v Novom Meste na Morave, keď skončil v prológu druhý. Majster sveta 2007 zo stíhacích pretekov na 30 km má na konte aj 8 prvenstiev vo Svetovom pohári, naposledy triumfoval vlani v decembri v Davose na 15 km klasicky.

Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch ročníkov boduje v jednotlivých etapách TdS do celkovej klasifikácie SP prvých 30 pretekárov. Víťaz dostáva iba 50 bodov a ešte aj 30. v poradí pribudne na konto 1 bod. Podmienkou na zapísanie bodov do celkovej klasifikácie SP však zostáva dokončiť celý seriál. Prvých tridsať v konečnom poradí TdS získa štvornásobný počet bodov ako v pretekoch SP - víťaz 400, druhý v poradí 320, tretí 240 a tridsiaty 4 body.