Piešťanské Čajky získali Slovenský pohár. Čakali naň šesť rokov

Basketbalistky tímu Piešťanské Čajky sa tešia z triumfu v Slovenskom pohári.
Basketbalistky tímu Piešťanské Čajky sa tešia z triumfu v Slovenskom pohári. (Autor: TASR)
TASR|22. jan 2023 o 18:45

Vo finále Final Six Piešťanky zdolali Sláviu Banská Bystrica.

Slovenský pohár v basketbale žien - finále

Piešťanské Čajky - Slávia Banská Bystrica 82:57 (38:29)

Piešťany: Mujovičová 17, Andělová a Jamesová po 10, Mandičová 8, Jurčenková 6 (Martišková a Moravčíková po 8, Vandlíková 6, Taušová 5, Rusiňáková 4)

Banská Bystrica: Sherrillová 18, Pulliamová 14, Holíková 5, Nofuenteová 5, Van Dalen 0 (Kozáková 8, Striešová 6, Da Cruzová, Grigerová, Janštová 0)

Rozhodovali: Šarišský, Bartoš, Izák, 700 divákov

TH: 26/17 – 19/11, fauly: 21 - 22, trojky: 7 - 6, štvrtiny: 17:14, 21:15, 24:9, 20:19

PIEŠŤANY. Basketbalistky Piešťanských Čajok získali druhýkrát v klubovej histórii Slovenský pohár. Vo finále turnaja Final Six vyhrali na svojej palubovke nad Sláviou Banská Bystrica jednoznačne 82:57.

Čajky vybojovali túto trofej po šiestich rokoch, aj vtedy sa záverečný turnaj konal v Diplomat aréne. K prvej trofeji v sezóne 2022/2023 nasmerovala víťazný tím najvýraznejšie Božica Mujovičová, autorka 17 bodov.

Tretie miesto obsadili hráčky MBK Ružomberok. V súboji o konečné umiestnenie zdolali zverenky Juraja Suju YOUNG ANGELS Košice 69:60.

Priebeh zápasu Piešťanské Čajky - Banská Bystrica

I. polčas:

Finálový súboj o Slovenský pohár sa otvoril početnými nepresnosťami a istou dávkou nervozity na oboch stranách.

Piešťany sa už tradične pomalšie rozbiehali, ale oproti semifinále, to v tomto prípade nebolo žiadne výraznejšie sťahovanie manka.

Krok po kroku získavali pevnú pôdu pod nohami, domáce hráčky dostala Mandičová prvýkrát do vedenia v zápase v 7. minúte z trestných hodov - 13:12.

Čajky sa trojminútovým úsekom a 8 bodmi v rade dostali na koňa, ale Banská Bystrica nezaostávala, čo sa ukázalo aj na skóre po prvej štvrtine - 17:14.

Druhú časť odštartovali „pumy“ 5-bodovou šnúrou, ale Piešťany odpovedali 11 bodmi za sebou. Celkovo bolo na strane domáceho klubu viac ťahúňok, čo sa ukázalo ako rozdielové.

Vedenie sa preklopilo cez dvojcifernú hodnotu, aj keď hosťujúca Kozákova upravovala trojkou s klaksónom na 29:38 z bystrického pohľadu.

II. polčas:

Druhý polčas už bol tvrdší a plný emócií. Domáce družstvo ho začalo lepšie, potom sa dostali k slovu aj hosťujúce basketbalistky, ale k žiadnej výraznejšej zmene diania neprišlo.

Práve naopak, Piešťany si išli sebavedomým krokom za víťaznou trofejou na vlastnej palubovke. Jamesová po šiestich minútach tretej štvrtiny upravila vedenie už na 21 bodov - 58:37.

Dominika Rusiňáková (Piešťany) a Lindsey Pulliamová (Banská Bystrica) vo finále Slovenského pohára.
Dominika Rusiňáková (Piešťany) a Lindsey Pulliamová (Banská Bystrica) vo finále Slovenského pohára. (Autor: TASR)

Banská Bystrica sa už nezmohla na výraznejší odpor, Piešťany bez väčších starostí kontrolovali zápas a do poslednej štvrtiny išli za stavu 62:38.

Kolektívne hrajúce Čajky v poslednej štvrtine potvrdili, prečo ešte v aktuálnom ligovom ročníku nenašli premožiteľa a zaslúžene dokráčali k víťazstvu.

Hlasy po zápase

Peter Jankovič, tréner Piešťan: "V prvom rade chcem Banskej Bystrici pogratulovať za veľmi korektný a pekný zápas. Myslím si, že predviedli veľmi dobrý výkon. Určite išli výkonnostne hore. Bolo to ťažké stretnutie, som toho názoru, že sme boli pod väčším tlakom ako Banská Bystrica, čo aj zo začiatku bolo vidieť.

Postupom času sme sa oklepali a ja pevne verím, že skúsenosti z Európskeho pohára pomohli v tomto zápase. Konečný rozdiel je možno vysoký, nezodpovedá až tak tomu, čo sa dialo na palubovke. Som rád, že sme si to uhájili doma pred našimi divákmi. Z toho mám veľkú radosť."

Božica Mujovičová, hráčka Piešťan, MVP turnaja: "Nie je to len moja trofej, ale celého tímu. Sama by som si to nezaslúžila, moje družstvo mi k tomu pomohlo. Táto trofej je odmena za prácu, ktorú odvádzam."

Gabriela Andělová, hráčka Piešťan: "Vedeli sme, že Banská Bystrica sa posilnila a nebude to jednoduchý súper. Príliš sme nevedeli, čo od nich čakať, ale o to viac nás teší, že sme to zvládli.“

Zuzana Žirková, trénerka Banskej Bystrice: "Najskôr chcem pogratulovať súperovi k zisku poháru doma. Myslím si, že odohrali svoj štandardný výkon. Nedokázali sme sa vysporiadať s ich agresivitou a som toho názoru, že opäť nás tretia štvrtina stála cennejší výsledok.“

Ruth Sherrillová, hráčka Banskej Bystrice: "V prvom polčase sme sa ich ešte držali, v druhom nám to už uchádzalo. Som však hrdá na to, ako sme celých 40 minút bojovali. V tretej štvrtine sa to rozhodlo tým, že trestali naše chyby. Naša obrana mohla byť o čosi lepšia, aby sme sa im vedeli rovnať. Celkovo to však bola dobrá skúsenosť pre naše družstvo.“

Nachádzate sa tu: