Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

S HIV hrať mohli a bez vakcíny nie? Trumpovi kolegovia sa zastali Irvinga

Kyrie Irving. (Autor: TASR/AP)
SITA|16. okt 2021 o 15:22

Magic Johnson hral aj keď bol HIV pozitívny.

BRATISLAVA. Americký basketbalista Kyrie Irving a jeho odmietavý postoj voči očkovaniu proti ochoreniu COVID-19 sa najnovšie pretriasa i medzi politikmi v zámorí.

Kým niektorí sa prikláňajú k platným pravidlám, iní držia stranu 29-ročného hráča Brooklynu Nets. Informuje o tom web marca.com.

Irvinga medzičasom verejne podporil bývalý americký prezident Donald Trump i republikánka Lavern Spicerová, ktorá prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedla:

"Nechali hrať basketbal Magica Johnsona, ktorý bol HIV pozitívny, ale nenechajú hrať Irvinga, lebo sa nechce dať zaočkovať proti COVID-19."

Rozdiel medzi COVID-19 a HIV

Spicerovej však okamžite množstvo ľudí pripomenulo rozdielny spôsob šírenia vírusu HIV a koronavírusu. HIV sa na rozdiel od koronavírusu nemôže šíriť vzduchom, iba priamym kontaktom.

Johnson si navyše vynútil zmenu pravidiel v NBA tak, aby všetkých hráčov s otvorenými ranami ihneď stiahli z paluboviek.

Spicerová však nebola jediná zástupkyňa z radov amerických republikánov, kto ponúkol scestné porovnanie HIV a koronavírusu.

Clay Travis, taktiež prostredníctvom Twitteru, uviedol: "V 90. rokoch minulého storočia NBA povolila Magicovi Johnsonovi hrať s HIV. To bol správny postup. Teraz však Kyrie Irving nemôže hrať bez vakcíny proti COVID-19, ktorý predstavuje nulové riziko pre každého zdravého dospelého."

Vakcinačná kampaň

Podľa zdravotných predpisov štátu New York všetci športovci, ktorí sa zúčastňujú na súťažiach v uzavretých priestoroch, musia prejsť vakcináciou vrátane hráčov NBA.

Nariadenie zhora podporilo vedenie klubu z Brooklynu ultimátom pre Irvinga, že ak sa nedá zaočkovať, neoblečie si dres svojho tímu v nadchádzajúcej sezóne, ktorá už klope na dvere.

Člen zlatého tímu USA na nedávnych olympijských hrách v Tokiu však tvrdí, že robí to, čo je pre neho najlepšie, a preto odmietol vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

Aj vzhľadom na otáľanie Irvinga vznikla v NBA vakcinačná kampaň, do ktorej sa zapojilo niekoľko bývalých velikánov tejto prestížnej zámorskej profiligy na čele a Kareemom Abdulom-Jabbarom, Charlesom Barkleym a Shaquillem O'Nealom.

Tí všetci vyzývajú hráčov, aby boli zodpovední voči sebe aj svojím spoluhráčom. Najnovšie sa k tejto iniciatíve pridal aj majiteľ Charlotte Hornets a legendárny hráč Chicaga Bulls Michael Jordan.

Súvisiace články