Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Banskobystričanky obetovali Slovenský pohár, aby mohli dohrať WHIL

SITA|Publikované 8. dec 2008 o 15:36

Hádzanárky ŠKP HK Banská Bystrica sa v pondelok 8. decembra odhlásili z tohoročnej edície Slovenského pohára a ich stredajšie naplánované stretnutie s Iuventou Michalovce bolo zrušené.

BANSKÁ BYSTRICA. Hádzanárky ŠKP HK Banská Bystrica sa v pondelok 8. decembra odhlásili z tohoročnej edície Slovenského pohára (SP) a ich stredajšie naplánované stretnutie s Iuventou Michalovce musel Slovenský zväz hádzanej (SZH) zrušiť. Ako v tejto súvislosti pre agentúru SITA uviedol člen správnej rady banskobystrického klubu Viliam Dymo, tímu spod Urpína opäť hrozí, že nedohrá sezónu 2008/2009. Vedenie klubu v týchto dňoch intenzívne hľadá možné spôsoby, akými získať peniaze, aby dohrali aspoň tento súťažný ročník česko-slovenskej najvyššej súťaže žien (WHIL).

"Samozrejme, veľmi jasne si uvedomujeme, že sme sa teraz dostali do mimoriadne zložitej situácie. Preto po odhlásení sa zo Slovenského pohára hľadáme možnosti na odohratie domáceho stretnutia 10. kola WHIL so Slaviou Praha. Vykúpením by bolo aj zabezpečenie cesty na zápas 11. kola v Zlíne. Ak sa nám to podarí, vďaka vianočnej prestávke získame väčší priestor na hľadanie sponzora, ktorý by bol zárukou toho, že banskobystrická hádzaná prežije túto pre nás totálne zakliatu sezónu 2008/2009," povedal V. Dymo a priznal, že z najhoršieho by klubu pomohla finančná injekcia vo výške 50 000 Sk. "Ak by sme v blízkej budúcnosti získali 50 000 korún, mohli by sme zaplatiť všetky dlhy, ktoré voči SZH, hráčkam a rozhodcom máme. Ak sa nám tie peniaze nepodarí zohnať, možno ženská hádzaná v Banskej Bystrici zanikne. Žiaľ, realita v našom klube je až taká krutá. Sponzori, za ktorými chodíme, nám hovoria, že oni radšej dajú peniaze svojim zamestnancom, ako cudzím hádzanárkam. A keď do toho prišla ešte aj súčasná ekonomická kríza, peniaze na šport sa v našom regióne hľadajú veľmi ťažko. Od septembra to deň čo deň to pociťujeme na vlastnej koži. Nie je to vôbec jednoduché. Situácia je veľmi zložitá," skonštatoval V. Dymo.

"Hokejisti sa v extralige chytili, tých má kto podporovať, ale ženský basketbal v Banskej Bystrici pred touto sezónou predčasne skončil a nikto to nerieši. Nikoho to netrápi. V Banskej Bystrici je to každému jedno. Tunajšie továrne nám peniaze nedajú, úrady takisto nie a v súčasnej situácii nepôjdu do rizika ani banky. Zostávajú nám iba malí a drobní sponzori, ktorí by nám mohli - ak budú chcieť - pomôcť odvrátiť totálny zánik nášho ženského tímu i celej hádzanej v meste," objasnil zložitú situáciu funkcionár ŠKP HK Banská Bystrica.

Banskobystričanky sa v podobnej nelichotivej finančnej situácii ocitli už koncom septembra, hráčky však napokon podpísali zmluvy, s prísľubom príchodu sponzora a zlepšenia finančnej situácie pokračovali ďalej vo WHIL a odohrali aj dvojzápas 3. kola Vyzývacieho pohára proti ukrajinskému GK Podatkovij Universitet-Istil Irpiň (21:24 a 26:33). Posun k zlepšeniu však odvtedy vôbec nenastal a v piatok 28. novembra neodcestovali na predohrávaný duel 9. kola WHIL do Trenčína, za čo si okrem kontumácie vyslúžia zrejme aj peňažný trest. Podlžnosti voči SZH sú približne 25 000 Sk, z toho 5+10-tisíc pokuty a 10 000 Sk dlhujú rozhodcom.

Zverenkám trénera Ivana Pompoša, ktoré od začiatku sezóny 2008/2009 hrajú zadarmo, lebo chcú, patrí po 8. kole WHIL so ziskom 6 bodov 8. priečka v tabuľke. "Môže sa stať, že peniaze cez vianočné sviatky zoženieme, ale hráčky stratia trpezlivosť a prestanú hrať iba za sľuby, ktorými ich intenzívne vyplácame už od konca septembra," dodal V. Dymo.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.