Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Bajčičákovi udelili výnimku na hemoglobín

SITA|8. jan 2011 o 10:43

Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák má od soboty 8. januára do konca sezóny výnimku na hodnoty hemoglobínu v krvi.

ŠTRBSKÉ PLESO. Informovala ho o tom mailom administrátorka antidopingovej komisie Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Sarah Fusseková. "Dostal som do konca sezóny výnimku na hodnoty hemoglobínu v krvi, odteraz môžem mať 17,6 g/dl," informoval agentúru SITA Martin Bajčičák.

Krvné testy sú v bežeckom lyžovaní bežnou súčasťou vyšetrenia pretekárov pred štartom. FIS stanovila hornú hodnotu hladiny hemoglobínu na 17,0 g/dl. Pretekári, u ktorých namerajú vyššie hodnoty, dostávajú päťdňovú pauzu, počas ktorej nesmú pretekať. Ide o bezpečnostné opatrenie, pretože zvýšené hodnoty krvného farbiva môžu signalizovať pretrénovanosť, dehydratáciu, únavu.

Bajčičákovi pred týždňom pred začiatkom prestížnej a lukratívnej série pretekov Tour de Ski namerali 17,5 g/dl. Preteky sa preňho teda skončili skôr, ako zaznel štartový výstrel úvodnej etapy. V podobnej situácii sa ocitol už pred piatimi rokmi krátko pred začiatkom ZOH v Turíne. On má totiž prirodzene vyššiu hladinu hemoglobínu v krvi ako bežná populácia. Aj preto už pred štyrmi rokmi žiadal FIS o výnimku. Tú mu udelili až teraz.

Množstvo krvného farbiva sa zvyšuje aj pri dlhodobom pobyte vo vyšších nadmorských výškach. "Konečne budem môcť trénovať vo vyšších polohách bez strachu, že mi hodnoty zase vyskočia nad povolenú hranicu. To je pre mňa dobrá správa najmä s ohľadom na blížiace sa majstrovstvá sveta. Doteraz som to musel mierne obmedzovať. Okrem toho som musel neprimerane veľa piť a to tiež nie je zdravé. Konečne zvíťazil zdravý rozum," dodal Martin Bajčičák.

Výnimka sa udeľuje každý polrok, Bajčičák má teda do konca sezóny postarané o pokojnejší spánok. Pred začiatkom ďalšej sezóny bude musieť požiadať o jej predĺženie.

Súvisiace články