Nadal bol blízko nečakanej prehry. Podobných zápasov odohral len zopár

Rafael Nadal a Denis Shapoval.
Rafael Nadal a Denis Shapoval. (Zdroj: SITA/AP)
TASR, Sportnet|13. máj 2021 o 18:48 (aktualizované 13. máj 2021 o 23:37)

Denisa Shapovalova zdolal po takmer tri a pol hodinách.

RÍM. "Nadal - podstatné meno. 1. Španielsky tenista, ktorý vždy bojuje bez ohľadu na skóre a obyčajne nájde spôsob, ako vyhrať. 2. Antuka," napísal reportér New York Times Christopher Clarey na twitteri po osemfinálovom víťazstve Rafaela Nadala na turnaji v Ríme.

Španielsky tenista bol kúsok od toho, aby prehral s 22-ročným Kanaďanom Denisom Shapovalovom. Ten mal dokonca dva mečbaly, ktoré ho mohli priviesť k jednému z najväčších víťazstiev v kariére.

Kanaďan už raz ešte ako osemnásťročný Nadala zdolal. Bolo to na Rogers Cupe v roku 2017. Na antuke by však víťazstvo nad Nadalom bolo ešte cennejšie.

Španiel nakoniec vyhral 3:6, 6:4, 7:6(3). Zápas trval tri hodiny a 27 minút.

Nestáva sa mu to často

Nadal vonku na antuke vyhral v kariére takmer 92 percent zápasov.

Novinár Enrico Mario Riva na sociálnej sieti twitter upozornil na štatistiku, že Nadal zo 498 zápasov, ktoré odohral na antuke, musel dnes hrať iba svoj siedmy tajbrejk v rozhodujúcom sete.

Z pohľadu väčšiny štatistík je najúspešnejším antukárom všetkých čias. V prebiehajúcej sezóne mu však stále hrozí, že sa nedostane do finále žiadneho antukového turnaja zo série Masters 1000.

Niečo podobné sa mu naposledy stalo v roku 2004. To ešte nemal ani osemnásť rokov. (V roku 2020 sa pre pandémiu koronavírusu z trojice turnajov Monte Carlo, Madrid a Rím odohral iba Rím, preto ju nemožno plnohodnotne rátať, pozn. red.)

Nadal: Je to dôležité víťazstvo

Medzi rokmi 2005 a 2019 sa stalo iba raz, aby Nadal išiel na Roland Garros bez aspoň jedného antukového Masters 1000 titulu z prebiehajúcej sezóny. Bolo to v roku 2015, kde však Nadal prešiel v Madride aspoň do finále.

Tento rok však v Monte Carle vo štvrťfinále nestačil na Rusa Andreja Rubľova, v Madride v tej istej fáze prehral s Nemcom Alexandrom Zverevom.

Vyhral síce na antuke v Barcelone, no tento turnaj patrí do nižšej kategórie ATP 500. Po veľkom boji však Nadal v Ríme vyhral a pokračuje tak v snahe o svoj desiaty titul z hlavného mesta Talianska.

"Je to pre mňa naozaj dôležité víťazstvo. Tri hodiny a 27 minút, v Barcelone vo finále to boli tri hodiny a 38 minút. Naozaj dlhé zápasy," hovoril po stretnutí Nadal.

Do štvrťfinále postúpil aj najvyššie nasadený Srb Novak Djokovič, ktorý si vo štvrtok poradil so Španielom Alejandrom Davidovichom Fokinom hladko 6:2, 6:1.

ATP Rím 2021 - osemfinále

Stefanos Tsitsipas (Gr.-5) - Matteo Berrettini (Tal.-9) 7:6 (3), 6:2

Reilly Opelka (USA) - Aslan Karatsev (Rus.) 7:6 (6), 6:4

Novak Djokovič (Srb.-1) - Alejandro Davidovich Fokina (Šp.) 6:2, 6:1

Federico Delbonis (Arg.) - Felix Auger-Aliassime (Kan.) 7:6 (3), 6:1

Rafael Nadal (Šp.-2) - Denis Shapovalov (Kan.-13) 3:6, 6:4, 7:6 (3)

Alexander Zverev (Nem.-6) - Kei Nišikori (Jap.) 4:6, 6:3, 6:4

Lorenzo Sonego (Tal.) - Dominic Thiem (Rak.-4) 6:4, 6:7 (5), 7:6 (5)

Andrej Rubľov (Rus.-7) - Roberto Bautista Agut (Šp.-10) 6:4, 6:4

Domov»Tenis»Nadal bol blízko nečakanej prehry. Podobných zápasov odohral len zopár