Ukrajinci prídu, elitní Rusi majú zákaz. Hodnota maratónu presahuje milión eur

Medzinárodný maratón mieru 2021.

Ukrajinci prídu, elitní Rusi majú zákaz. Hodnota maratónu presahuje milión eur

Medzinárodný maratón mieru 2021. (Autor: TASR)
Medzinárodný maratón mieru 2021.
Medzinárodný maratón mieru 2021. (Autor: TASR)
Patrik Fotta|28. sep 2022 o 11:30

Rozhovor s riaditeľom MMM Branislavom Koniarom.

Na štart 99. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) sa vo všetkých disciplínach postaví celkovo vyše 9300 účastníkov.

Riaditeľ najstaršieho európskeho maratónu BRANISLAV KONIAR hovorí aj o tom, s akým rozpočtom prestížne podujatie rok pred storočnicou disponuje, aký vplyv má naň vojna na Ukrajine, či energetická kríza, ktorá zasiahla mnohých sponzorov.

"Hodnota maratónu je omnoho vyššia ako jeho rozpočet," povedal v rozhovore pre Sportnet.

Čo sa v rozhovore dozviete

  • Prídu na MMM aj bežci z Ruska?
  • S akým rozpočtom pracujú organizátori košického maratónu?
  • Aké sú ich najväčšie výdavky?
  • Prečo je hodnota maratónu vyššia ako jeho rozpočet?
  • Akí špeciálni hostia zavítajú do Košíc?

Po dvoch covidových ročníkoch s výraznými obmedzeniami sa vracia tradičný MMM aj s plným počtom účastníkov. Čo to znamená v praxi?

Veľmi nás teší, že záujem ľudí o podujatie rastie. V porovnaní s minulým rokom budeme mať o 30 percent vyššiu účasť. Je to pre nás nadštandardné číslo. Vidíme aj celosvetovo nárast počtu účastníkov na ostatných veľkých maratónoch. Hovorí nám to o tom, že vernosť bežcov ku Košiciam je vysoká. V tomto smere môžeme byť maximálne spokojní.

Špeciálnou hostkou bude ukrajinská bežkyňa Olena Burkovská, ktorá vyhrala MMM v roku 2009. Snažia sa organizátori aj týmto spôsobom vyjadriť solidaritu Ukrajine, ktorú zmieta vojnový konflikt s Ruskom?

Jej príbeh je nám dobre známy. Strach vyhnal z domova Olenu a jej dve malé deti. Mladšia dcérka mala v tom čase iba päť mesiacov. Prichýlili ju priatelia športovci vo Varšave, neskôr našla strechu nad hlavou v nemeckom meste Plauen. Spoločne so svojimi deťmi pricestuje do Košíc v piatok. Pripravili sme pre nich bohatý program a predstavia sa aj na trati minimaratónu.

Konflikt na Ukrajine skomplikoval presun elitnej skupiny bežcov z Afriky. V akej sú situácii?

Boli sme nútení zabezpečiť im letenky cez Dubaj. Výdavky na ich presun bol teda vyššie ako v minulosti. Treba tam zahrnúť aj vysoké ceny palív, ktoré tiež išli výrazne nahor.

Za bežných okolností by k nám cestovali vo štvrtok bežnými linkami, ktoré už máme odskúšané. Museli sme hľadať riešenia transferov doslova v hodine dvanástej. Sme však zvyknutí, že maratón si vyžaduje aj veľkú dávku improvizácie. Obzvlášť v posledných dňoch.

Koľko bežcov z Ukrajiny sa postaví na štart?

Vzhľadom na to, že ide o susednú krajinu, počet ukrajinských bežcov v minulých rokoch výrazne narastal. Dokonca boli v top trojke, po účastníkoch z Česka a Poľska. Situácia, ktorá je na Ukrajine, ich trochu pribrzdila.

Napriek tomu by sme mali privítať približne päťdesiat bežcov z Ukrajiny. Verím, že im vytvoríme také podmienky, aby cítili našu podporu. Pôjde najmä o študentov v štafetách. Dúfam, že o rok sa ich počet ešte zvýši.

Prídu do Košíc aj ruskí športovci?

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu: