Banská Bystrica bude po EYOF-e hostiť aj ME v atletike do 18 rokov

Štadión Dukla Banská Bystrica.
Štadión Dukla Banská Bystrica. (Autor: TASR - Ján Krošlák)
SITA|28. jún 2022 o 14:10

Prezident SAZ Peter Korčok neskrýval spokojnosť.

BRATISLAVA. V júli 2022 bude Banská Bystrica hostiť Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) a dnes sa rozhodlo aj o tom, že o dva roky bude dejiskom majstrovstiev Európy atlétov do 18 rokov.

Kontinentálny šampionát mestu pod Urpínom pridelila Európska atletika (EA). Dejiskom súťaží bude nový štadión na Štiavničkách.

"Poslednou podmienkou bolo podpísanie kontraktu, čo v praxi znamená, že sme potrebovali podpis zo strany organizátora Slovenského atletického zväzu a zo strany mesta Banská Bystrica.

A keďže už máme za sebou aj tento posledný krok, tak môžeme oficiálne potvrdiť, že naše zmodernizované Štiavničky budú dejiskom tohto významného európskeho podujatia,“ potvrdil prezident SAZ Peter Korčok.

"Je to vyústenie našej práce, keď sme sa snažili o dosiahnutie takého kreditu nášho zväzu, aby sme takéto podujatie mohli ako organizátor dostať. Hovoria za nás výsledky. Či je to organizovanie mítingu P-T-S alebo blížiaci sa EYOF.

Máme za sebou aj úspešné zvládnutie ME v krose, alebo aj Európsky pohár vo vrhoch a nemenej dôležité je aj to, že samotné mesto Banská Bystrica bolo dejiskom viacerých veľkých športových podujatí,“ pokračoval Korčok.

"Pre nás má veľký význam už samotný EYOF, pretože zasahuje kategóriu mladých športovcov, ktorých môžeme dlhodobejšie podporiť. A z tej veľkej množiny by mohli vyrásť športovci, ktorí budú budúcnosťou slovenskej atletiky.

A tým, že šampionát U18 bude o dva roky po tomto olympijskom festivale, tak to celé tak nejako prirodzene na seba nadväzuje. A je to presne tá kategória, ktorú potrebujeme udržať pri tom športe.

Aby sa začali viac špecializovať a môžu sa predstaviť na domácej pôde. A to je veľká motivácia nielen pre športovcov, ale aj trénerov.“

Prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.
Prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok. (Autor: TASR)

Šéf SAZ okrem toho ešte doplnil:

"Treba si na rovinu povedať, že tento typ podujatia je aktuálne to, na čo máme. Bavíme sa teda o európskej mládežníckej atletike od U18 po U23. Na viac v našich podmienkach nemáme, ale tým nechcem povedať, že to je málo.“

Na ME atlétov do 18 rokov získali slovenskí reprezentanti zatiaľ dve medaily. V gruzínskom Tbilisi 2016 získala bronz Gabriela Gajanová na 800 m a o dva roky neskôr v maďarskom Györi získal Andrej Paulíny rovnako bronz na 1500 m.

Nachádzate sa tu: