Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

Legendárny futbalista Panenka má Covid-19, je vo vážnom stave

Antonín Panenka v roku 2017. (Autor: TASR)
Boris Vanya|7. okt 2020 o 16:39

Po jeho penalte získalo Československo titul majstrov Európy.

PRAHA, BRATISLAVA. Jeden z najslávnejších československých futbalistov všetkých čias Antonín Panenka (71) leží od stredy v nemocnici.

Autor rozhodujúcej penalty vo finále majstrovstiev Európy 1976 proti Nemecku je vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde je pripojený na prístrojoch.

Panenku pozitívne testovali na ochorenie Covid-19.

Informoval o tom klub Bohemians 1905, kde kreatívny stredopoliar strávil najväčšiu časť kariéry.

Panenka sa najviac preslávil pamätným gólom v piatej sérii pokutových kopov v belehradskom finále európskeho šampionátu.

Svoj pokus premenil nezvyčajným "dloubákom", keď lopta pomaly padala do stredu bránky. Československo oslavovalo historický titul.

"Bohužiaľ, tá penalta zatienila všetky ostatné momenty z mojej kariéry. Preslávila ma, ale aj na ňu trochu žiarlim," hovoril pre médiá často so smiechom.

V reprezentácii odohral 59 zápasov a strelil 17 gólov. Má aj bronz z majstrovstiev Európy 1980 v Taliansku, v tom istom roku ho vyhlásili za najlepšieho futbalistu Československa.

Za Bohemians hral na vrcholovej úrovni štrnásť rokov do roku 1981. Následne prestúpil do Rapidu Viedeň, s ktorým získal dva majstrovské tituly.

Do Bohemians sa vrátil ako funkcionár, roky vykonáva funkciu čestného prezidenta.

Boris Vanya
Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.

Súvisiace články