ANALÝZA: Yzerman ošklbal Washington ako hus. Čo získali Capitals?

Oh My Hockey|13. apr 2021 o 14:10

Už bolo po 21. hodine. Pred rokom prichádzali trejdy postupne, po termíne uzávierky ich bolo uverejnených len zopár, aj to menších. Tento rok bol iná káva. Iste si mnohí fanúšikovia povedali, že je koniec, už sa nič nemôže stať. Keď tu zrazu...

Pánik a Vrána do Detroitu za Manthu. Ako zvyknú hovoriť za morom - blockbuster.

To bola prvotná informácia, čo sme mali. Zverejnil ju Kevin Weekes a dodal, že s Pánikom a Vránom Red Wings získajú "niečo viac". Prešlo pár minút a na stole bola ďalšia šokujúca správa. Obchod zahŕňa prvé a druhé kolo draftu. Kým sme písali aktualitu, čakali sme, aké budú finálne parametre.

Počas živého textového streamu sme celý čas telefonovali a posúvali si najnovšie informácie. Hovorili sme si, že tie draftové voľby pravdepodobne pôjdu každá opačným smerom.

Až niekto z nás zahlásil: Pánik, Vrána, prvé aj druhé kolo za Manthu.

Nasledujúca konverzácia vyzerala asi takto:
"Ten Yzerman je génius."
"No, ja by som skôr povedal, že MacLellan je blázon."

Kým nie sú emócie úplne vychladnuté, ale ani úplne čerstvé, rozhodli sme sa vám - ako sa to snažíme pri podobných obchodoch robiť zakaždým - priniesť analýzu. Dala by sa zhrnúť slovami Výhra pre Detroit, Yzerman ošklbal Washington. Ale to nám nestačí, pretože ak sa pozrieme hlbšie, stále sú tu náznaky toho, že v istých veciach daný trejd nemusí bolieť ani Washington.

Pozrime sa na výmenu pomocou grafiky z trade trackeru Oh my Hockey ešte raz.

Kľúčovými mužmi meniacimi dres sú Jakub Vrána a Anthony Mantha.

Český útočník pozbieral v aktuálnej sezóne 25 bodov v 39 dueloch. Jeho náprotivok 21 bodov v 41 zápasoch. V klubovom bodovaní bol Vrána piaty (mal viac bodov než ktokoľvek zo zostavy Detroitu), Mantha tretí. V čom bol veľký rozdiel?

V trénerovi. Vrána si nesadol s Peterom Laviolettom. Ten ho pred časom vyhodil zo zostavy, dal mu status zdravého náhradníka. Dodal, že tento proces súvisí s jeho pracovnou morálkou. Pražský rodák pritom patril medzi platných hráčov v zostave Caps. Môžeme ho označiť za podceňovaného krídelníka.

Napriek tomu, že je to 50-bodový hráč, nedostával veľkú rolu. Laviolette mu ju v poslednej dobe ešte skresával. Dopĺňa to fakt, že v tejto sezóne neprišiel posun hore v počte odohraných minút. Vlani bol Vrána na ľade v priemere 14 minút a 53 sekúnd. V ročníku 2020/21 o pol minúty menej.

Yzerman vie, prečo ho získal. "Tešíme sa, že Jakub u nás bude mať väčšiu rolu, než mal v nabitom Washingtone." Tieto jeho slová vravia za všetko.

Anthony Mantha po včerajšom trejde vyzerá ako hviezda ťažkého kalibru. Predstavte si, že nepoznáte aktuálne rozpoloženie klubov, neviete o mieste pod stropom, sledujete len hráčsku stránku. Som presvedčený, že keby niekto videl výmenu bez toho, aby poznal pomery, pomyslel by si, že ide o kandidáta na popredné priečky bodovania. Lenže je to hráč porovnateľný s Vránom.

Je reálne, že v tomto porovnaní dokonca bude ťahať za kratší koniec. Všetko bude záležať od toho, ako sa v nových tímoch uchytia...

Manthovi sa nedá uprieť, že hral v omnoho horšom mužstve ako Vrána. Dostával preto väčšiu rolu, bol ťahúňom druhej lajny "červených krídel". O defenzívnych štatistikách sa nemusíme veľmi rozpisovať, tie nie sú dôvodom trejdu. Capitals si pýtajú útok.

Mantha ešte viac ako v počte celkových bodov zaostáva v počte bodov na šesťdesiat minút. Anthonymu sa nedá čo vyčítať, na druhú formáciu má v podstate primerané štatistiky. Vrána však má útočný potenciál, ktorý Capitals jednoducho prehliadali. Ako sa píše v analýze od The Athletic, počas posledných troch rokov zbieral Čech zakaždým viac bodov na 60 minút ako Mantha. Výsledné číslo činí 2,46 bodu na 60 minút, čo je o asi 0,75 bodu viac ako u Manthu.

Mantha pritom hrával v daných sezónach 17-19 minút na zápas. Vrána len 14-15. To je ten dôvod, prečo dokázal Mantha zbierať viac bodov na zápas. V organizácii Red Wings však môže Vrána dostať vyššiu rolu a vyrovnať nevyvážený pomer. To znamená jediné - ak bude v nastolenom tempe pokračovať, Manthu "preboduje".

Pokročilé štatistiky vyznievajú v prospech Vránu. Dôležité bude, čo dokáže Mantha v lepšom a Vrána v horšom mužstve.

Aby sme zostali objektívni, berme to tak, že sú Vrána a Mantha vyrovnaní. Prečo z toho Washington nevydoloval one-for-one trejd? Dobrá otázka, pomaly sa dostávame k tomu, prečo Yzerman takto okradol Capitals... Odpoveďou je platový strop.

Vráťme sa na chvíľku k vyššie spomínanému úryvku z nášho rozhovoru bezprostredne po trejde. Je Yzerman géniom alebo MacLellan bláznom?

Ankety na Twitteri aj Facebooku hovoria, že to prvé. Súhlasím, Yzerman je na najlepšej ceste byť okrem hráčskej legendy aj legendou generálnych manažérov. Za Manthu viac získať nemohol. Na druhú stranu, ak ideme do hĺbky a čítame medzi riadkami, existujú príčiny, prečo sa MacLellan rozhodol pristúpiť na jednostranný obchod, ktorý Detroit skoro nemôže prehrať. Preto ho nemôžeme nazývať bláznom. Skrátka platí za isté chybné rozhodnutia z minulosti (áno, myslím tú zmluvu Riša Pánika).

O Vránovi sme už vraveli. Bol frustrovaný. Nežiadal o trejd, čo potvrdil sám MacLellan, ale nebol spokojný. A čo na to Yzerman? Okej, dám ti Manthu, ale keďže ťa zbavujem nespokojného zamestnanca, prihodíš mi ešte prvé/druhé kolo. Čo spravil Yzerman? Prilial oheň do ohňa a urobil z Vránu v očiach Capitals ešte nespokojnejšieho človeka.

Vrána navyše nemá kontrakt. Po sezóne ale bude RFA, čiže obmedzeným voľným hráčom. Pravdepodobne sa dohodnú, voľných peňazí majú v Detroite dosť a nezväzujú ich kontrakty, čo by im "babrali" do stropu. Český útočník sa navyše v novom pôsobisku môže tešiť na väčšiu rolu.

Pierre LeBrun píše, že manažment organizácie z hlavného mesta USA nazeral na obchod asi takým štýlom, akoby šlo o dva trejdy. Prvý sme si vysvetlili - nespokojný Vrána + pick za Manthu.

Druhý?

Opäť si vyformulujme, čo asi mohol povedať Yzerman MacLellanovi, keď sa dohadovali: Vravíš, že už nepotrebujete Pánika, ste nespokojní s jeho zmluvou a potrebujete miesto pod stropom? Dobre, beriem ho, ale za takúto službu mi musíte dať prvé/druhé kolo.

Nečudujte sa. Ak sa chcete spoľahnúť na Yzermana, musíte rátať s tým, že nedostanete nič zadarmo. Spomínate si na to, ako sa pred pár dňami nenápadne primotal medzi Columbus a Tampu, a za bezvýznamných 1 062 500 dolárov z platu Savarda si uchmatol štvrté kolo do bohatej zbierky draftových výberov? (Mimochodom, v drafte 2021 už má Detroit dvanásť volieb, o rok desať.)

O to Yzermanovi šlo. S Pánikom veľký problém nemá, Slovák sa pokúsi reštartovať kariéru. Mať jeho kontrakt pod stropom síce nie je med lízať, ale v aktuálnom rozpoložení Detroitu vôbec neprekáža. Nevadilo by to ani Washingtonu, avšak ich finančná situácia je úplne iná - obracajú každý dolár.

Mimochodom, aj Richard bol pred pár rokmi hráčom zbierajúcim pol boda na zápas, hoci predpokladať, že sa vráti do starej formy, je naivné. Uvidíme, či dostane šancu ukázať sa na ľade už zo štvrtka na piatok.

Čo sa danou výmenou podarilo kritizovanému MacLellanovi? Uvoľniť miesto pod stropom (hoci sa jedna iba o štyristo tisíc), neriskovať, že s Vránom nepodpíše kontrakt a získať "nefrustrovaného" hráča. Znie to pekne, dokonca to stačilo na to, aby ich niektorí označili za spokojných, ale to, čo si za tieto "benefity" vydupal Yzerman, je skvost.

Skrátka a jasne - Mantha sám osebe nemal a nemá hodnotu Vránu, prvého a druhého kola. Ani zďaleka. Jediná šanca, žeby to Washington vyhral a Detroit prehral, nastane, ak sa Mantha zaradí k bodovým lídrom Capitals a vyhrá im Stanley Cup, Vrána zvädne alebo nebude chcieť podpísať, Pánik už nenaštartuje kariéru a v prvom kole 2021 a druhom 2022 Red Wings na plnej čiare zlyhajú. Ale to bude skôr šťastie ako chytrosť MacLellana. Pretože aby vopred vedel niečo také, potreboval by vidieť do budúcnosti.

Finálny pohľad nevyzerá tak hrozne ako ten prvý. Voľba v prvom kole pravdepodobne bude neskorá. Mantha do konceptu Laviolettea zapadne lepšie ako Vrána. Plus Capitals musia začať šetriť, preto sa zbavili aj Pánika. Môže to byť win-win? Jedného dňa áno. Ale platí, že Yzerman z tohto trejdu nemilosrdne vytrieskal, čo to dalo, a momentálne je reálnym víťazom výmeny jednoznačne on.

Z pohľadu Detroitu ukázal Yzerman ďalší odlesk svojej geniality. Ako vodca klubu v prestavbe získal presne to, čo potreboval.

Z pohľadu Washingtonu bol - podľa nášho názoru - Mantha jednoducho riskantný a pridrahý...

VÍŤAZ VÝMENY -> DETROIT RED WINGS

Nachádzate sa tu: