ANALÝZA: Staal do Montrealu. Aj vlk sýty, aj ovca celá

Oh My Hockey|27. mar 2021 o 11:19

Pred časom sme mohli počúvať zvesti o tom, že Montreal neplánuje byť veľmi aktívny čo sa týka získavania nových akvizícií pred uzávierkou prestupov. Marc Bergevin sa však rozhodne nezdá byť človekom, ktorý za každú cenu dodrží sľub.

A máme to tu. Eric Staal smeruje do Montrealu Canadiens výmenou za dve draftové voľby - jednu v treťom, ďalšiu v piatom kole draftu 2021.

Aby sme tu nepošpinili Bergevinovu povesť - vravelo sa, že Habs môžu byť naklonení zisku skúseného centra i obrancu-ľaváka. Prvého už majú. Staal má 36 rokov a s 1272 odohranými duelmi je medzi aktívnymi hráčmi štvrtý - za Marleauom, Thorntonom a Chárom, ktorých môžeme rátať do "staršej generácie", vedie tú svoju. Jej členmi sú napríklad Dustin Brown, Alexander Ovečkin, Ryan Suter, Duncan Keith či Jason Spezza.

Canadiens teda do mužstva pridali, čo chceli a plánovali. Staal si v tejto sezóne v drese Sabres neužil veľa vyhrávania, o to väčšia by mohla byť jeho motivácia napraviť si chuť v Montreale. Všetko nasvedčuje tomu, že by im nemalo ujsť play-off.

Bývalý kapitán Caroliny Hurricanes má najlepšie roky dávno za sebou. Prečo zaňho potom Canadiens obetovali dve voľby?

Začnem tým, čo môže Staal priniesť. Hlavne skúsenosti. S vekovým priemerom 26,64 roka sú Habs aktuálne priemerom ligy. V ich strede ale sú Shea Weber aj Corey Perry. Obaja majú tridsaťpäť rokov. Môže sa to zdať veľa, avšak Weber je kapitánom a ťahúňom mužstva. Prebral sa aj Perry, zatiaľ boduje v každom druhom stretnutí.

No a Staal? Môže vyjsť, nemusí. Canadiens vedia, ako pracovať s veteránmi a niekdajšia hviezdička súťaže ešte má niečo v nádrži. Vlani nazbieral v 66 dueloch 47 bodov a bol druhým najproduktívnejším útočníkom Minnesoty, kde sa mu darilo. O to nečakanejší bol septembrový trejd do Buffala.

O tom, žeby niekto niekoho "oškubal", nemôže byť reč. Canadiens získali čo chceli a s prehľadom sa zmestili pod strop, keďže si Sabres ponechali 50% z jeho cap hitu (3,25 mil.). Férovú výmenu dotvára protihodnota - "šable" majú, čo potrebovali.

Od Canadiens vydolovali voľbu v treťom aj piatom kole draftu 2021. Montreal to nebolí, veď vlastnia toľko volieb, že ich môžu rozhadzovať kade-tade. Konkrétne v týchto dvoch kolách majú ešte po dve ďalšie. Celkovo budú na drafte 2021 - ak sa nestanú ďalšie trejdy - voliť až dvanásťkrát.

Všetci dobre vieme, akú nešťastnú sezónu prežívajú Sabres. Pred ňou sa dušovali, že chcú do mesta konečne doniesť víťaznú kultúru. Získali Staala, no hlavne Taylora Halla. Aktuálne atakujú historický rekord v počte za sebou idúcich porážok.

Keď k tomu dodáme, že nemali ani jednu voľbu v treťom a piatom kole budúceho draftu, frustrácia sa umocňuje.

Teraz ale získali presne tie, teda to, čo chceli. Cena je vcelku primeraná. Habs ani Sabres neprišli o veľa. Staalovi sa po sezóne končí zmluva a je dosť nepravdepodobné, že by podpísal v Buffale, zvlášť, keď sa jeho čas chýli ku koncu a on chce bojovať o Stanley Cup. Hoci si ponechali 1,625 mil. z jeho platu, vôbec im to neuškodí. Oni sú predávajúcimi, miesto pod stropom veľmi nepotrebujú. Navyše sa uvoľní potom, čo vymenia Taylora Halla. Myslíme si, že to príde, dokonca máme indície, kde by to mohlo byť a za akých podmienok, ale o tom potom.

Rezultát výmeny? Aj vlk sýty, aj ovca celá. Obidve organizácie získali, čo potrebovali a žiadnu z nich to nebolelo. Bolieť bude jedine v tom momente, keď Sabres nájdu v onom treťom či piatom kole draftu skrytý poklad. Šanca na niečo podobné je však dosť malá.

Nachádzate sa tu: