ANALÝZA: Cole za Pateryna. Víťazom trejdu sú Wild a... Bowen Byram!

Oh My Hockey|20. jan 2021 o 15:14

Colorado Avalanche a Minnesota Wild sa dohodli na výmene veteránov-obrancov. Domov menia Ian Cole a Greg Pateryn. Ako je u nás zvykom, nenecháme na trejde ani jedinú nitku suchú a pozrieme sa na to, kto v našich očiach dopadol lepšie.

31-ročný Ian Cole, ktorý sa sťahuje do Minnesoty, aktuálne poberá 4,25 mil. dolárov ročne. Je v poslednom roku trojročnej zmluvy. Colorado Avalanche si ponechá osemsto tisíc dolárov z jeho platu, strop Wild teda bude zaťažený len o 3,45 mil. Cole sa v lete môže stať neobmedzeným voľným hráčom. V súčasnom ročníku odohral dva zápasy.

Opačným smerom smeruje Greg Pateryn. 30-ročný robustný zadák pobudol v Minnesote dva roky, aj keď v minulej sezóne odohral len 20 zápasov. Zarába 2,25 mil. ročne, aj jeho zmluva skončí po sezóne 2020/21. V troch dueloch práve prebiehajúcej sezóny zaknihoval dve asistencie.

„Greg je silný a skúsený obranca, hrá tvrdú hru,“ povedal na margo trejdu generálny manažér Avs, Joe Sakic. „Je to súťaživý hráč, ktorý vie hrať oslabenia, blokovať strely a priniesť do našej defenzívy čosi naviac. Ďakujeme Ianovi za dva roky s Avalanche a za jeho úsilie ako na ľade, tak mimo neho. Prajeme mu len to najlepšie.“

Súťaživý, skúsený, hrá tvrdo. To všetko je pravda. Ale horší ako Cole.

Čo nám povedia pokročilé štatistiky? (vysvetlivky tu)

V prvom rade si povedzme, čo získala Minnesota v Ianovi Coleovi. Cole je spoľahlivý obranca, ktorý sa na veľmi dobré hodnoty (špeciálne ofenzívne) vypracoval najmä v drese Colorada Avalanche, kde akoby našiel zem zasľúbenú. V mojich očiach bol v minulej sezóne ukrytým stavebným kameňom ich mužstva, bol hráčom, ktorý vás môže priviesť k úspechu.

Cole bol proste hokejistom, ktorý mal veľký vplyv na to, či Avalanche vyhrajú alebo prehrajú. Ak bol na ľade, zväčša to znamenalo gól pre Colorado. Ian je nenápadným, no o to kvalitnejším, zodpovednejším a potrebnejším hráčom pre svoj tím.

Vlani vyrovnal svoje bodové maximum, zaknihoval 26 bodov, ale v oveľa kratšom čase ako v sezóne 2016/17. V minulom roku na to potreboval iba 65 stretnutí, predtým až 81. Isto mali na jeho bodovanie dopad aj spoluhráči, ale - ako nám dávajú najavo pokročilé i obyčajné štatistiky - ak bol na ľade, mohli ste sa spoľahnúť, že to dopadne dobre. Ak tu máme milovníkov štatistiky +/-, v nej bol druhý najlepší spomedzi všetkých zadákov tímu a desiaty v tabuľke všetkých obrancov súťaže (+21).

Sakic sa ho zbavil za Grega Pateryna a ešte ho Bill Guerin donútil nechať si osemsto tisíc z jeho platu, čím sa platový strop Avs uvoľní len o 1,2 mil. dolárov (ak do neho započítame aj Paterynove peniaze). Greg v minulej sezóne v NHL odohral pre zranenie či sedenie na tribúne iba 20 duelov, zapísal si tri body za asistencie.

V NHL dal doteraz v 270 zápasoch štyri góly.

Môže sa zdať, že je skvelou výpomocou do obrany, no ani v defenzíve sa Coleovi nevyrovná. Platí to nielen o minulej sezóne, u ktorej by sa dalo argumentovať, že odohral málo, ale ani o ročníku predtým. Výkonnostný rozdiel medzi nimi je priepastný, môže sa istým spôsobom vyrovnať len vplyvom spoluhráčov, keďže Pateryn smeruje do mužstva favorita a Cole do podpriemerného tímu.

Ročník 2020/21 začal lepšie Pateryn, ale hodnotiť čokoľvek po pár zápasoch je nonsens.

O Sakicovi často vravíme ako o generálnom manažérovi budúcnosti. Robí zväčša správne kroky. Tento bol rizikom, ktoré využil Bill Guerin. Ten nemal čo stratiť. Sakic má, a to zvlášť preto, lebo riadi klub s veľkou šancou na Stanleyho pohár. Prečo by teda robil takýto trejd? Je potrebné chápať širšie súvislosti (ako v prípade výmeny Natea Schmidta, pamätáte?)

Odchodom Colea uvoľnil na priestor a kľúčovejšiu rolu pre mladučkého Bowena Byrama. Z pohľadu hráčov ten trejd vyhral Byram a v istom slova zmysle ho vyhral aj Cole, ak chce mať dôležitejšiu úlohu (aj keď vyšší ice-time by určite nevymenil za Stanley Cup). Cole bol zvyknutý hrať na pravej strane, mohol by byť Byramovou dvojičkou a mentorom, ale Sakic sa rozhodol inak.

Pateryn je pravákom. "Nezavadzia" Byramovi, bude plniť rolu hĺbkového hráča ich zostavy, je možné, že pôjde na taxi squad. Sakic sa skrátka potreboval zbaviť Colea a doprial mu vyššiu rolu niekde, kde je situácia horšia. Ako klub tento trejd v rámci vymenených hráčov vyhrali jednoznačne Minnesota Wild. Skrytým víťazom výmeny je však, paradoxne, mladík, čo ani nebol jej súčasťou. Bowen Byram.

VÍŤAZ TREJDU -> MINNESOTA WILD

Nachádzate sa tu: