Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Sagan o triumf nebojoval, opäť sa radoval jazdec z úniku. V cieli prišlo k incidentu

Peter Sagan. (Autor: TASR)
Športové prenosy SME|6. sep 2018 o 00:00

Novým celkovým lídrom je Herrada.

Vuelta a Espaňa 2018 - 12. etapa:

1.Alexandre GeniezFrancúzskoAG2R La Mondiale4:22:59 h
2.Dylan van BaarleHolandskoTeam Sky+ 0 s
3.Mark PadunUkrajinaBahrain-Merida+ 0 s
4.Dylan TeunsBelgickoBMC Racing+ 0 s
5.Victor CampenaertsBelgickoLotto Soudal+ 2 s
6.Davide FormoloTalianskoBora-Hansgrohe+ 5 s
7.Gianluca BrambillaTalianskoTrek-Segafredo+ 24 s
8.Dries DevenynsBelgickoQuick-Step Floors+ 48 s
9.Thomas De GendtBelgickoLotto Soudal+ 2:27 min
10.Valerio ContiTalianskoUAE Team Emirates+ 2:29 min
95.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+12:16 min

MONDONEDO. Víťazom dvanástej etapy cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa sa stal Alexandre Geniez z tímu AG2R La Mondiale.

Slovenský cyklista Peter Sagan do bojov o etapový triumf nezasiahol a do cieľa prišiel v hlavnej časti pelotónu. Obsadil 95. priečku so mankom vyše dvanásť minút na víťaza.

V celkovom poradí figuruje na 109. mieste so stratou vyše hodiny a pol na lídra.

Tuhý boj o víťazstvo

Rodák z Rodez Geniez dosiahol 14. víťazstvo medzi profesionálmi. Na Vuelte sa tešil po tretí raz, etapu vyhral aj v rokoch 2013 a 2016.

"V máji na Giro d'Italia som bojoval o celkové umiestnenie, cieľom na Vuelte bolo získať etapu. Takéto etapy si užívam, ale nebol som si istý víťazstvom," uviedol krátko po etapovom triumfe.

"Vpredu bolo 18 jazdcov a každý mohol vyhrať. Keď sa únik rozdelil na dve časti, moje šance stúpli, ale Van Baarle je rýchly a Campenaerts je tiež silný. V závere to bol veľmi tuhý boj o víťazstvo," doplnil.

Hneď za cieľovou čiarou však prišlo k incidentu, keď traja najrýchlejší cyklisti v úzkom priestore narazili vo vysokej rýchlosti do jedného z usporiadateľov a spadli.

Nový líder

Vuelta má nového lídra v priebežnom poradí, je ním domáci pretekár Jesus Herrada zo stajne Cofidis. Dvadsaťosemročný Herrada bol v úniku dňa a napokon finišoval na 16. pozícii (+2:32 min) v skupine prenasledovateľov.

Herrada z červeného dresu lídra pretekov vyzliekol Brita Simona Yatesa zo zoskupenia Mitchelton-Scott, ktorého v cieli klasifikovali na 22. priečke s mankom 11:39 min.

Herrada má v celkovej klasifikácii náskok 3:22 min pred Yatesom, priebežne tretí s odstupom 3:23 min je domáci veterán Alejandro Valverde v službách tímu Movistar.

V súboji o zelený dres vedie Valverde pred Petrom Saganom o dva body.

Vuelta a Espaňa - priebežné poradia:

Celkové priebežné poradie:

1.Jesús HerradaŠpanielskoCofidis50:28:56 h
2.Simon YatesV. BritániaMitchelton-Scott+3:22 min
3.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar+3:23 min
4.Nairo QuintanaKolumbiaMovistar+3:36 min
5.on IzagirreŠpanielskoBahrain-Merida+3:39 min
6.Tony GallopinFrancúzskoAg2r La Mondiale+3:46 min
109.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+1:31:50 h

Bodovacia súťaž:

1.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar85 b
2.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe83 b
3.Elia VivianiTalianskoQuick-Step Floors66 b

Online prenos: Peter Sagan na Vuelta a Espaňa 2018 - 12. etapa:

La Vuelta a Espaňa
06.09.2018 o 15:00
12. etapa
Prenos
Máme za sebou dvanástu etapu, ktorá opäť priala úniku. Dlho sme vpredu sledovali 18-člennú skupinu pretekárov, napríklad aj s Vincenzom Nibalim. Následne sa však niekoľkokrát rozdelila a o víťazstvo si to rozdala šestica pretekárov. Ako prvý prešiel cieľovou čiarou Alexandre Geniez, ktorý v špurte zdolal Dylana Van Baarla. Práve táto dvojica sa však po prejazde cieľom zrazila s poriadne nezodpovedným usporiadateľom. Tretie miesto berie Ukrajinec Mark Padun. Mení sa aj majiteľ červeného dresu. Tím Mitchelton – Scott dnes nejavil snahu udržať ho, a tak ho prenecháva Jesúsovi Herradovi z Cofidisu. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem ešte pekný zvyšok dňa.
Najlepšia desiatka dnešnej etapy:

1. Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale) 4:22:59 hod.
2. Dylan Van Baarle (Team Sky)
3. Mark Padun (Bahrain Merida)
4. Dylan Teuns (BMC Racing Team)
5. Victor Campenaerts (Lotto Soudal) +0:02
6. Davide Formolo (Bora-Hansgrohe) +0:05
7. Gianluca Brambilla (Trek – Segafredo) +0:24
8. Dries Devenyns (Quick-Step Floors) +0:48
9. Thomas De Gendt (Lotto Soudal) +2:27
10. Valerio Conti (UAE Team Emirates) +2:29
Dnešná etapa sa skončila.
CIEĽ
S mankom takmer dvanástich minút prichádza do cieľa aj skupina okolo hlavných favoritov na celkové poradie. Každopádne, Simon Yates prichádza o červený dres, no zrejme pošetril cenné sily do nasledujúcich troch náročných vrchárskych etáp.

CIEĽ
S mankom približne dve a pol minúty prišiel do cieľa aj Jesús Herrada, ktorý sa stane novým lídrom celkovej klasifikácie. Okrem toho sme videli nepríjemnosť po prejazde cieľovou čiarou. Jeden z usporiadateľov nepochopiteľne bol v zúženom priestore a zrazil sa s Alexandrom Geniezom. Na zemi skončil aj Dylan Van Baarle s Dylanom Teunsom.

CIEĽ
12. etapa online: Peter Sagan na Vuelta a Espaňa 2018 | Sportnet.skVíťazom dnešnej etapy sa stáva ALEXANDRE GENIEZ! Sledovali sme dramatický záver, v ktorom mal napokon najviac síl jazdec tímu AG2R La Mondiale. Dylan Van Baarle sa obdivuhodne dokázal vrátiť do súboja o víťazstvo, vyviezol sa za Francúzom, ale na zúženej vozovke na Alexandra Genieza nestačil.
1 km
Už len kilometer zostáva do konca dnešnej etapy. Dylan Van Baarle a Davide Formolo stratili kontakt so súpermi, a tak sa rozhodne o víťazovi zo záverečného kvarteta. Favoritom číslo jeden bude spomínaný Dylan Teuns z tímu BMC Racing.
2 km
Ani stúpanie nerozhodlo. Do cieľa zostáva 2000 metrov, ktoré sú po krátkom zjazde viac-menej po rovine. Veľkú šancu na víťazstvo má Dylan Teuns, ktorý by mal byť snáď najrýchlejší z tejto skupiny.
4 km
Dylan Van Baarle a Alexandre Geniez sa ešte stihli pripojiť k unikajúcej štvorici. Vyzerá to tak, že víťaza spoznáme z tejto šesťčlennej skupiny. Momentálne cyklisti prechádzajú druhým avizovaným stúpaním.
5 km
12. etapa online: Peter Sagan na Vuelta a Espaňa 2018 | Sportnet.skToto už vyzerá zaujímavo. Victor Campenaerts rozdelil hlavú skupinu na dve polovice. Zobral so sebou Davideho Formola, Marka Paduna a tiež Dylana Teunsa. Navyše, v druhej skupine sa taktizuje a nikomu sa príliš nechce ťahať.
6 km
Dylan Van Baarle si vypracoval náskok spoločne s Markom Padunom. Ten bol však veľmi rýchlo zmazaný. Dobrú prácu odviedol Davide Formolo a následne aj Dylan Teuns, ktorý mohol jazdcovi tímu Bora-Hansgrohe.
8 km
Prvé z dvojice stúpaní, ktoré sú súčasťou záverečnej časti trate, má vedúca skupina za sebou. Davide Formolo bol aktívny, ale nepodarilo sa mu odísť od svojich konkurentov. Teraz bude nasledovať krátky zjazd a ďalší nekategorizovaný kopec.
10 km
Desať kilometrov zostáva do konca dnešnej etapy. Dylan Van Baarle si chcel nastúpiť, no veľmi rýchlo si to rozmyslel. Následne podobne dopadol aj Talian Gianluca Brambilla, ktorému takisto môže svedčať klasikársky dojazd.
12 km
Victor Campenaerts ešte chcel troška preriediť vedúcu skupinu, ale nepodarilo sa mu to. Dnes bude mať zmiešané pocity Jesús Herrada. Síce sa oblečie do červeného dresu, no v závere bude musieť plytvať silami, keďže v druhej skupine mu nikto nepotiahne.
15 km
Náskok prvej skupiny je už na úrovni jednej minúty. Momentálne tak do pozície najväčšieho favorita možno pasovať Dylana Teunsa, ktorý sa môže spoľahnúť na záverečný špurt. V predošlých dňoch však stratil v úniku veľa síl, čo môže byť jeho nevýhoda.

17 km
12. etapa online: Peter Sagan na Vuelta a Espaňa 2018 | Sportnet.skVpredu máme osemčlennú skupinu v zložení:

Victor Campenaerts (Lotto Soudal), Gianluca Brambilla (Trek – Segafredo), Davide Formolo (Bora-Hansgrohe), Dries Devenyns (Quick-Step Floors), Mark Padun (Bahrain Merida), Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale), Dylan Teuns (BMC Racing Team) a Dylan Van Baarle (Team Sky).
19 km
Pretekári z pôvodného úniku sa teraz akoby rozdelili na dve polovice, pričom tá prvá bude bojovať o víťazstvo. Napokon až osemčlenná skupina si totiž vypracovala náskok 40 sekúnd. Jej kompletné zloženie si predstavíme za okamih.
21 km
Registrujeme ďalšiu snahu pretekárov tímu Lotto Soudal. Tentokrát vyprovokoval niekoľkých pretekárov k aktivite Victor Campenaerts. Okrem neho si vypracovali drobný náskok pred ostatnými cyklistami z úniku aj Mark Padun, Davide Formolo a Gianluca Brambilla.

24 km
Vedúca skupina prešla aj miestom, ktoré je označené rýchlostnou prémiou. O štyri body do súťaže o zelený dres nebol veľký záujem, ale napokon ich získal Thomas De Gendt. Nasledovali ho Lluís Mas a európsky šampión v časovke Victor Campenaerts.
27 km
Ide sa v ohromnom tempe. Pokusov o únik je viacero, ale zatiaľ si na ten dôležitý, prípadne rozhodujúci musíme počkať. Najviac to vyhovuje Jesúsovi Herradovi, ktorý príliš neťahá, no smeruje za tým, aby sa v cieli obliekol do červeného dresu.
30 km
Tak, zatiaľ sa podarilo v úniku zbaviť len trojice cyklistov. Všetci favoriti však zostávajú vpredu a majú šancu na etapové víťazstvo. V pelotóne trošku rozvíril tempo tím Movistar, na čo napríklad doplatil európsky šampión Matteo Trentin.
32 km
Cyklisti zdolávajú nekategorizované stúpanie a možno by to už teraz mohlo vyjsť. Niektorí pretekári už vyzerali poriadne unaveno. Pablo Torres dokonca musel riešiť nepríjemné problémy s defektom zadného kolesa.
34 km
Skúšal to aj Vincenzo Nibali, ale ani jemu sa nepodarilo roztrhať skupinu. Teraz sledujeme množstvo pokusov o ďalší únik. Aktuálne preberá iniciatívu do svojich rúk Gianluca Brambilla a vyzerá byť poriadne odhodlaný.

37 km
Ďalší atak Thomasa De Gendta v klesaní. Pri sebe má svojho tímového kolegu a európskeho majstra v časovke Victora Campenaertsa. Pokiaľ by sa táto dvojica odčlenila, rozhodne by ju nebolo ľahké doťahovať. Ešte však nič nie je isté.
40 km
Na rozhodujúci útok si musíme ešte počkať. Unikajúca skupina je opäť pohromade. Okrem toho sme videli zrejme pád Michaela Woodsa z tímu EF Education First-Drapac. Kanaďan tak bude musieť doťahovať manko.
42 km
Dvojica pretekárov tímu Lotto Soudal rozprúdila tempo a teraz sú už medzery trošku väčšie. Dobre na situáciu zareagoval Vincenzo Nibali, naopak trošku zaspal jeden z hlavných favoritov Dylan Teuns. Okrem toho si z pelotónu vystupuje Elia Viviani.
44 km
Tak sa to opäť všetko spojilo. Pred pelotónom naďalej jazdí 18-členná skupina, ktorej náskok stúpa už k hranici jedenástich minút. Jesús Herrada má tak pomerne dobrú šancu na to, aby sa stal novým lídrom celkovej klasifikácie.
47 km
Kilometre teraz ubiehajú rýchlejšie, pretože cyklisti klesajú z vrchárskej prémie. Svoje dobré zjazdárske kvality ukazuje Davide Formolo z tímu Bora-Hansgrohe. Spolu s ním sa odpojilo približne šesť pretekárov, no náskok pred ostatnými je stále minimálny.

50 km
Ďalšie body si do vrchárskej súťaže pripisuje belgický cyklista Thomas De Gendt. Ten si nastúpil tesne pred vrcholom stúpania a snaží sa trošku zredukovať počet pretekárov v úniku. Okrem neho bodovali aj Davide Formolo a Gianluca Brambilla.
52 km
V predošlých minútach sme sledovali také nesmelé snahy o roztrhanie početného úniku. Tempo zvyšoval Davide Formolo, na špicu sa dostal Vincenzo Nibali či obaja jazdci tímu Lotto Soudal, no zatiaľ pokračujeme v kompletnom zložení úniku.
54 km
Vedúca skupina už začala stúpať na posledný kategorizovaný kopec dnešnej etapy. Alto de San Pedro meria 7700 metrov a priemerný sklon sa pohybuje nad úrovňou piatich percent. Uvidíme, či sa dočkáme nejakého roztrhania 18-členného úniku.

56 km
Peter Sagan opäť raz prekvapuje cyklistický svet. „Plánujem Vueltu dokončiť. Cítim sa tu dobre a prospieva mi to. Je tu teplo, preteky beriem aj ako super tréning s kvalitnou konkurenciou. Chcem vyhrať aspoň jednu etapu,“ vyhlásil trojnásobný majster sveta v rozhovore pre španielsky denník Marca.
59 km
Na čele pelotónu vidíme pracovať aj európskeho šampióna Mattea Trentina. Vyzerá to však tak, že Mitchelton – Scott nebude chcieť všetko nechať v dnešnej etape a skôr sa sústredí na nasledujúcu trojicu náročných etapám. Dnes oslavuje narodeniny aj austrálsky jazdec tohto tímu Jack Haig.
61 km
Náskok pretekárov úniku je naďalej viac než desať minút. Môžeme tak konštatovať, že Bora-Hansgrohe nejde na víťazstvo Petra Sagana. Dnešným tromfom tohto nemeckého tímu bude Davide Formolo, ktorý stráca v celkovom poradí viac než šestnásť minút.

64 km
Jedným z protagonistov úniku je aj miestny cyklista Pablo Torres. „Ľudia si myslia, že dnes je to tranzitá etapa, no je veľmi náročná, pretože profil je klamlivý,“ povedal jazdec tímu Burgos BH. Okrem toho na víťazstvo favorizoval Petra Sagana s Alejandrom Valverdem, ktorí si vedia poradiť so stúpaniami a takisto veľmi rýchlo špurtovať. Je však jasné, že víťaza spoznáme z cyklistov úniku.
67 km
Bodovacia súťaž je podstatne vyrovnanejšia než tá vrchárska. Jej opätovným lídrom je Alejandro Valverde s dvojbodovým náskokom pred Petrom Saganom. Slovenského cyklistu tak v pelotóne budeme hľadať opäť v dúhovom drese majstra sveta.
69 km
Spomínané stúpanie Alto de Cadeira nemohlo zamiešať kartami v súťaži o vrchársky dres. Tej dominuje Luis Ángel Maté so ziskom 60 bodov. Na prvej dnešnej prémii bodovali Thomas De Gendt, Mark Padun a tiež Dylan Van Baarle, ktorý dlho viedol úvodný prológ.
72 km
Spomedzi pretekárov v úniku si v celkovej klasifikácii najlepšie vedie Jesús Herrada. Na Simona Yatesa z tímu Mitchelton – Scott stráca 5:45 minúty a momentálne je virtuálnym lídrom. Pokiaľ pelotón nezrýchli, tak Španiel vymení červený dres Cofidisu za ten pre lídra poradia.

75 km
Úvodné stúpanie Alto de Cadeira bolo ideálnym miestom na vytvorenie úniku. Napokon sa od pelotónu odčlenila 18-členná skupina, v ktorej je niekoľko známych mien. S náskokom presne 10 minút aktuálne jazdia vo vedúcej skupine menovite:

Vincenzo Nibali, Mark Padun (Bahrain Merida), Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale), Dylan Teuns (BMC Racing Team), Davide Formolo (Bora-Hansgrohe), Victor Campenaerts, Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Dries Devenyns (Quick-Step Floors), Tiago Machado (Katuša – Alpecin), Amanuel Gebregziabher (Dimension Data), Dylan Van Baarle (Team Sky), Gianluca Brambilla (Trek – Segafredo), Valerio Conti (UAE Team Emirates), Pablo Torres (Burgos BH), Jonathan Lastra, Lluís Mas (Caja Rural-Seguros RGA), Jesús Herrada (Cofidis) a Mikel Bizkarra (Euskadi-Murias).
Pekný deň prajem všetkým fanúšikom cyklistiky. V tejto chvíli začíname náš textový prenos už z dvanástej etapy španielskej Vuelty. Do jej konca zostáva ešte približne 75 kilometrov, a tak sa v krátkosti vrátime k doterajšiemu priebehu pretekov.
Príjemné popoludnie prajem všetkým cyklistickým fanúšikom. Španielska Vuelta má dnes na programe svoju dvanástu etapu, ktorá zrejme nebude mať vplyv na celkové poradie. Na svoje si prídu odolnejší šprintéri, keďže etapa má rovinatý až zvlnený charakter.

Z POČETNÉHO ÚNIKU USPEL DE MARCHI

Včerajšia etapa opäť priniesla víťazstvo úniku. Do neho sa dostalo 19 pretekárov, z ktorých sa následne utvorila vedúca dvojica. Alessandro De Marchi a Jhonatan Restrepo získali na stúpaní Alto del Mirador de Cabezoas približne minútový náskok a v záverečných kilometroch si to rozdali o víťazstvo. Rozhodujúci moment prišiel 3,5 kilometra pred koncom, keď na nekategorizovanom stúpaní ušiel svojmu konkurentovi skúsený taliansky cyklista. Ten sa dočkal štvrtého kariérneho víťazstva, z toho tretieho na španielskej Vuelte. Peter Sagan doplatil na vysoké tempo jazdcov Movistaru, stratil kontakt s pelotónom a skončil na 115. mieste. Dnes bude mať väčšie šance na úspech a jeho motiváciou bude udržať si zelený dres. V celkovej poradí sa nič nestalo. Červený dres má Simon Yates a na pódiu sú aj obaja lídri spomínaného tímu Movistar.

MEDZI FAVORITMI NECHÝBA SAGAN

Dnešná etapa meria 171 kilometrov a cyklisti počas nej prekonajú 2 250 výškových metrov. Úvod je v znamení skoro šesťkilometrového kopca Alto de Cadeira, ktorý je ideálnym miestom na vytvorenie úniku. Ďalších viac než sto kilometrov je viac-menej rovina a zaujímavá bude až záverečná tretina po zvlnenom teréne. Prichystané sú štyri stúpania, z ktorých je najväčšou výzvou Alto de San Pedro. Jeho parametre sú 7,7 kilometra a priemerný sklon 5,1%. Na méte 24 kilometrov pred cieľom je umiestnená šprintérska prémia, kde sú k dispozícii body do bodovacej súťaže i bonusové sekundičky. Záver je skutočne klasikársky a preto sú rovnako ako včera favoritmi etapy mená ako Alejandro Valverde, Michal Kwiatkowski, Peter Sagan či líder tímu Lotto Soudal Thomas De Gendt. Opäť je však možné aj víťazstvo pretekárov, ktorí sa vydajú do úniku.

TOP 10 CELKOVEJ KLASIFIKÁCIE

1. Simon Yates (Mitchelton – Scott) 45:57:40 hod.
2. Alejandro Valverde (Movistar) +0:01
3. Nairo Quintana (Movistar) +0:14
4. Ion Izagirre (Bahrain Merida) +0:17
5. Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) +0:24
6. Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe) +0:24
7. Miguel Ángel López (Astana) +0:27
8. Rigoberto Urán (Education First-Drapac) +0:32
9. Steven Kruijswijk (Lotto NL-Jumbo) +0:43
10. George Bennett (Lotto NL-Jumbo) +0:47.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 14:00.

Súvisiace články