BRATISLAVA (SFZ) - Včera sme uverejnili prvú časť rozhovoru s predsedom disciplinárnej komisie SFZ Petrom Mihálom, ktorý je vo funkcii od februárovej konferencie. Hovoril o trendových zmenách v činnosti aj o tom, prečo členovia využívajú viac pri rozhodovaní formu hlasovania per rollam. Dnes prinášame pokračovanie zaujímavej debaty.
Aký druh previnení prevládal?
„Okrem športových priestupkov, teda vylúčenia či napomínania, vyplývajúcom zo samotnej hry, sme v prevažnej miere riešili najmä divácke prehrešky, v drvivej väčšine prípadov vo Fortuna lige. Pred súťažným ročníkom sme si definovali jasné kritériá na korektné posudzovanie prejavov takzvaného hrubého nešportového správania fanúšikov. Prísnejšie trestáme vnesenie a použitie pyrotechniky, ktorá je zakázaná aj zákonom, teda nielen futbalovým disciplinárnym poriadkom. Rozlišujeme rozsah jej použitia, kedy bola použitá, a či v dôsledku jej použitia došlo k prerušeniu zápasu. Aj pri previneniach verbálneho charakteru zvažujeme viaceré okolnosti, ktoré môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť výšku sankcie nadol alebo nahor.Uvedomujeme si, že k dobrému futbalu patria emócie, no je potrebné nastaviť exaktnú hranicu, ktorú nemožno prekročiť, pričom do úvahy berieme aj recidívu u niektorých klubov.“
Rastú prejavy extrémizmu na tribúnach?
„Áno, opätovne sme na tribúnach zaznamenali prejavy extrémistického a národnostne nenávistného charakteru. Voči tomu sme vyhlásili nulovú toleranciu, s tým súvisia i udelené tresty. Uvedený prístup považujeme za mimoriadne dôležitý najmä v súčasnej dobe, keď náznaky polarizácie spoločnosti možno vidieť aj v bežnom živote, nielen v športovom.“
Čiernou škvrnou vo fungovaní športových súťaží je ktorákoľvek forma podplácania, riešite to?
„Musím konštatovať veľmi zlú skutočnosť, že naďalej sa stretávame s prípadmi narušenia alebo ohrozenia integrity súťaže, čo je právne pomenovanie športovej korupcie. Jej existencia je samozrejme negatívna, na druhej strane je dobre, že sa nám darí tieto prípady zachytiť a odhaliť. Alarmujúce však je, že podozrenie z ovplyvňovania stretnutia sa vyskytlo už aj v juniorskej súťaži devätnástok. Ide o závažnú protispoločenskú a protiprávnu činnosť, ktorá sa veľmi ťažko preukazuje. Aj v tejto oblasti je prístup komisie nekompromisný a uplatňujeme v nej zásadu „padni komu padni.” Považujem za potrebné uviesť, že v rámci SFZ máme vytvorený kvalitný inštitucionálny systém na spracovanie a riešenie takýchto prípadov, čomu výrazne napomáha bezproblémová spolupráca Policajného zboru SR s oddelením integrity SFZ, pričom výsledky tejto spolupráce sú zavŕšené v rámci konania pred senátom disciplinárnej komisie SFZ na ochranu integrity. “
Dá sa v prípade komisie, akou je disciplinárka, hovoriť o plánoch do budúcna?
„Určite dá, aj keď nie z pohľadu počtu priestupkov či ráznosti rozhodnutí. V prvom rade chceme pokračovať vo zvyšovaní úrovne komunikácie s verejnosťou, aby naše rozhodnutia boli futbalovému hnutiu dostatočne zrejmé a tak čo najviac pochopené. Zároveň našou rozhodovacou činnosťou by sme chceli prispieť ku skultivovaniu diváckeho prostredia na štadiónoch. Uvedomujeme si však, že len sankcionovanie nemôže byť jedinou cestou k dobrej atmosfére na tribúnach. Je potrebné, aby si predovšetkým kluby uvedomili, že s fanúšikmi musia neustále pracovať, že nie tresty, ale presvedčenie, že akékoľvek prejavy hrubého nešportového správania škodia predovšetkým im. Sme presvedčení, že ak sa to najmä najrizikovejším subjektom darí odkomunikovať s vlastnými priaznivcami pri zápasoch európskych pohárov, musí to ísť aj v domácich súťažiach.“
Cítite za vašu komisiu rešpekt vo verejnosti za jej prácu?
„Vieme, že u nás je čo zlepšovať, no kľúčové je, že pri všetkých okolnostiach musí byť každé vydané rozhodnutie presvedčivé a nesmie vzbudzovať pochybnosti. Nikto sa nesmie zamýšľať, či náhodou nebolo vydané pod vplyvom zaujatosti komisie alebo jej jednotlivých členov. Túto zodpovednosť si uvedomujeme a za všetkých členov komisie môžem dať futbalovej verejnosti slovo, že urobíme všetko pre to, aby takéto pochybnosti nikdy v spojitosti s našou prácou nevznikli.“