Uvidíme šláger Španielska s Nemeckom. Ako dopadol žreb MS vo futbale?

MS vo futbale 2022, ilustračná fotografia.
MS vo futbale 2022, ilustračná fotografia. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|1. apr 2022 o 19:22 (aktualizované 16. jún 2022 o 11:15)

V Katare vyžrebovali skupiny svetového šampionátu.

DAUHA. Futbalisti organizátora MS vo futbale 2022 v Katare otvoria 22. svetový šampionát 21. novembra tohto roka na Al Bajt Stadium v meste Al Chor v zápase proti Ekvádoru.

Katarčanom budú v základnej A-skupine súpermi aj Holandsko a Senegal. Rozhodol o tom piatkový žreb finálového turnaja v Exhibition and Convention Center v Dauhe.

Slovensko, ktoré na šampionáte v roku 2010 v JAR pri jeho premiérovej účasti preniklo do osemfinále, sa na záverečný turnaj do Kataru neprebojovalo. V kvalifikačnej H-skupine obsadilo tretie miesto za víťazným Chorvátskom a druhým Ruskom.

Vicemajstri sveta Chorváti sa v F-skupine stretnú s Belgickom, Marokom a Kanadou. Rusov po vojenskej invázii na Ukrajinu suspendovali z európskej baráže.

Obhajca titulu z Francúzska sa v základnej D-skupine pomeria s Dánskom, Tuniskom a Austráliou, ktorá uspela v interkontinentálnej kvalifikácii.

Zloženie skupín na MS vo futbale 2022

A-skupina: Katar, Ekvádor, Senegal, Holandsko

B-skupina: Anglicko, Irán, USA, Wales

C-skupina: Argentína, Saudská Arábia, Mexiko, Poľsko

D-skupina: Francúzsko, Austrália, Dánsko, Tunisko

E-skupina: Španielsko, Kostarika, Nemecko, Japonsko

F-skupina: Belgicko, Kanada, Maroko, Chorvátsko

G-skupina: Brazília, Srbsko, Švajčiarsko, Kamerun

H-skupina: Portugalsko, Ghana, Uruguaj, Kórejská republika

V B-skupine sa stretnú Anglicko, Irán, USA a víťaz A-vetvy európskej baráže, ktorým bude jeden z tria Wales, Škótsko a Ukrajina. Päťnásobných majstrov sveta z Brazílie vyžrebovali do G-skupiny, kde ich čakajú Švajčiari, Srbi a Kamerunčania.

Zaujímavá je E-skupina so Španielskom, Nemeckom, Japonskom a víťaz interkontinentálnej baráže Kostarika. Portugalsko sa v H-skupina skonfrontuje s Uruguajom, Kórejskou republikou a Ghanou.

V C-skupine sú dvojnásobní majstri sveta z Argentíny, Saudská Arábia, Mexiko a Poľsko.

Prvýkrát neboli známe všetky tímy

Šampionát sa uskutoční na ôsmich štadiónoch v piatich mestách - Al Rayyan (3 štadióny), Dauha (2), Lusail, Al Chor a Al Wakrah a prvýkrát v arabskej krajine. Finále je na programe v nedeľu 18. decembra na Lusail Iconic Stadium v meste Lusail (kapacita 80.000 miest).

Na mundiale sa bude hrať spolu šesťdesiatštyri zápasov.

Katarská kandidatúra na usporiadanie MS 2022 uspela na úkor USA, Japonska, Kórejskej republiky či Austrálie, rozhodlo sa 2. decembra 2010 po hlasovaní exekutívy FIFA v Zürichu. Bola kontroverzná, vyšetrovala ju aj Etická komisia organizácie po obvineniach z korupcie.

Do osemfinále sa kvalifikujú prví dvaja z každej skupiny, pre ostatných 16 účastníkov sa turnaj skončí.

Skupiny na MS vo futbale 2022.
Skupiny na MS vo futbale 2022. (Autor: SofaScore)

Prvýkrát v histórii nebol pri žrebovaní základných skupín známy kompletný menoslov účastníkov podujatia.

V osudí bolo 29 známych z 32 reprezentácií, dve miesta patrili piatim účastníkom interkontinentálnej baráže a jedno trom výberom z európskej baráže MS.

V interkontinentálnej kvalifikácii uspeli Austrália a Kostarika, v európskej baráži sa tešil Wales, ktorý zdolal futbalistov Ukrajiny.

Neznámi účastníci

Neznámi účastníci boli nasadení do štvrtého výkonnostného koša. Odohrať bolo treba ešte dva zápasy A-vetvy európskej kvalifikácie.

Na jún bol pre inváziu Ruska odložený duel Škótska s Ukrajinou, víťazná Ukrajina nastúpila do súboja o poslednú európsku miestenku vo Walese, ale neuspela.

Ďalší dvaja účastníci šampionátu vzišli z interkontinentálnej baráže. Na neutrálnej pôde v Katare nastúpil zástupca CONCACAF Kostarika proti Novému Zélandu z OFC, resp. Peru, piaty tím CONMEBOL sa stretol s víťazom duelu medzi Spojenými arabskými emirátmi a Austráliou ako zástupcami AFC.

Žreb MS vo futbale 2022.
Žreb MS vo futbale 2022. (Autor: SITA/AP)

Žrebovalo sa zo štyroch výkonnostných košov, do ktorých boli výbery rozdelené podľa rebríčka FIFA k 31. marcu. Katar ako hostiteľ mal pozíciu 1 v A-skupine. Ako tradične sa opäť pri žrebe uplatnili geografické obmedzenia.

V jednej skupine mohli byť maximálne dve reprezentácie z Európy a po jednom zo zvyšných konfederácií.

Starý kontinent pritom mal zastúpenie vo všetkých štyroch košoch. Presný harmonogram šampionátu sa vytvorí neskôr po dohode s televíznymi spoločnosťami.

Katar je jediný nováčik

Hostitelia z Kataru sú jediným nováčikom podujatia. Iba druhú účasť zažijú Kanaďania, predtým sa kvalifikovali aj na MS 1986 do Mexika. Z prvej pätnástky rebríčka FIFA chýbajú iba šiesti Taliani.

Úradujúcim majstrom Európy sa na MS nepodarilo kvalifikovať druhýkrát za sebou, keď ich v semifinále baráže senzačne vyradilo Severné Macedónsko.

Nasadenie do košov:

1. kôš: Anglicko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Katar, Argentína, Brazília

2. kôš: Dánsko, Holandsko, Chorvátsko, Nemecko, Švajčiarsko, Mexiko, USA, Uruguaj

3. kôš: Poľsko, Srbsko, Irán, Japonsko, Kórejská rep., Maroko, Senegal, Tunisko

4. kôš: Saudská Arábia, Ghana, Kamerun, Ekvádor, Kanada, víťaz Wales - Škótsko/Ukrajina (UEFA), víťaz Kostarika (CONCACAF) - Nový Zéland (OFC), víťaz Austrália/SAE (AFC) - Peru (CONMEBOL)

Ostrosledovanú procedúru moderovali herec Idris Elba a športová novinárka Reshmin Chowdhuryová. Žreb viedli Carli Lloydová, Jermaine Jenas a Samantha Johnsonová, asistovali im bývalí hviezdni hráči či tréneri.

Pred aktom žrebovania priniesol na pódium trofej pre víťaza tréner "Les Bleus" Didier Deschamps. Na ceremoniáli predstavili aj maskota turnaja La'eeba, či oficiálny soundtrack Hayya Hayya.

Reakcie na žreb

Zlatko Dalič, tréner Chorvátska: "Skupina na prvý pohľad nie je ťažká. Ale na MS nie sú ľahké zápasy, lebo sú tam najlepšie mužstvá na svete. Máme cieľ, chceme postúpiť zo skupiny. Rozpis zápasov máme dobrý, hráme najprv proti Maroku, Kanade, až potom s Belgickom."

Lionel Scaloni, tréner Argentíny: "Dostali sme ťažkú skupinu. Poliaci boli z tretieho koša najťažší súper. Prípravný zápas s Mexikom zrušíme, musíme zmeniť plány a nájsť do prípravy iného súpera. Saudská Arábia bola v kvalifikácii suverénna. Nie sme ani smutní, ani sa netešíme. Musíme zachovať pokoj a udržať si výkonnosť, máme dobré mužstvo."

Kasper Hjulmand, tréner Dánska: "Budeme s Francúzmi hrať trikrát v priebehu piatich mesiacov. Musíme byť pripravení na boj. Francúzsko je jeden z najväčších favoritov MS a sú úradujúci šampióni. Pripravíme sa a Francúzom radím to isté, pretože máme naozaj dobré mužstvo."

Didier Deschamps, tréner Francúzska: "Pred Dánmi máme rešpekt, v rebríčku FIFA sú na 11. mieste, sú semifinalisti EURO. Stretneme sa s nimi aj v Lige národov pred MS, neviem, či je to ideálne. Obaja dostaneme výhodu výborne sa spoznať. Aj keď zápasy na MS a v LN nie sú určite podobné."

Hansi Flick, tréner Nemecka: "Na MS sa nedá vyžrebovať jednoduchá skupina. Všetky tímy majú svoje silné stránky. Treba to brať tak, ako to je. Musíme ísť od začiatku za víťazstvami. Bude to o nás, musíme sa dobre pripraviť. Všetci sa tešíme."

Manuel Neuer, kapitán Nemecka: "Bolo jasné, že z prvého koša dostaneme silného súpera. Vyšlo to na Španielsko. Máme s ním zlé skúsenosti, ale myslím si, že už sa nezopakujú. Pod vedením Hansiho Flicka ideme do novej éry, máme dobré mužstvo na správnej ceste. Zápasy v Lige národov budú pre nás výborná príprava. Na MS musíme získavať iba víťazstvá, len tie sa počítajú a musíme hrať konštantne dobre."

Gareth Southgate, tréner Anglicka: "S USA a Iránom sme už dlho nehrali, tretieho súpera ešte nepoznáme. Môže tam byť v prípade Walesu alebo Škótska britské derby. USA je zaujímavý súper, majú viacerých naozaj dobrých hráčov. Mali by sme postúpiť, to bude náš prvý cieľ na MS. Naozaj nie je až také podstatné, kedy budeme poznať tretieho súpera, momentálne myslíme viac na ľudí na Ukrajine, ktorí musia čeliť veľkým problémom."

Nachádzate sa tu: