+ 0,92 s

60.

Martin Bendik

+ 5,10 s

VAL GARDENA. Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde triumfoval v sobotnom zjazde Svetového pohára vo Val Gardene.

Obhajca malého krištáľového glóbusu zvíťazil v talianskom stredisku s náskokom 35 stotín sekundy pred Francúzom Johanom Clareym.

Zároveň si priateľ Mikaely Shiffrinovej upevnil vedúce postavenie v priebežnej klasifikácii disciplíny. Tretí skončil domáci Mattia Casse (+0,69), ktorý dosiahol vo veku 32 rokov prvé pódiové umiestenie v kariére.

So štartovým číslom 64 sa vydal na trať aj Slovák Martin Bendik. Na víťaza stratil 5,10 sekundy a spomedzi klasifikovaných jazdcov skončil na predposlednom 60. mieste. Zdolal len jedného súpera z Izraela.

Tridsaťročnému Kildemu ideálne vyšla kľúčová pasáž vedúca cez horskú lúku Ciaslat. Pred ňou zaostával za dovtedy vedúcim Clareym o štyri desatiny, no následné "ťavie hrby" prešiel optimálne a získal v nich na Francúza sekundu.

"Pred Ciaslatom som trochu ubral z tempa, aby som si dobre nadišiel do ďalšej pasáže. To bolo kľúčové, vyšlo mi to perfektne," povedal pre ORF.

Kilde potvrdil výbornú formu, vyhral tretí zo štyroch zjazdov v tejto sezóne. Celkovo má na konte už 17 prvenstiev v prestížnom seriáli. Na zjazdovke Saslong zaznamenal svoj piaty triumf, z toho tretí v kráľovskej alpskej disciplíne.

Na čele celkového poradia zostal Marco Odermatt, ktorý vedie s náskokom 111 bodov pred Kildem. Švajčiar obsadil v sobotu šieste miesto (+0,92).

Nedarilo sa víťazovi štvrtkového skráteného zjazdu Vincentovi Kriechmayrovi, Rakúšan skončil na nebodovanom 32. mieste. Lyžiari sa teraz presúvajú do Alta Badie, kde ich čakajú v nedeľu a pondelok dva obrovské slalomy.