Daniel Yule vyhral slalom v Chamonix 2024.
Daniel Yule vyhral slalom v Chamonix 2024. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|4. feb 2024 o 13:37 (aktualizované 4. feb 2024 o 14:30)

Podľa agentúry AFP sa stal prvým mužom, ktorý sa v slalome dostal z 30. miesta až na prvé.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Chamonix (Francúzsko)

+ 0,18 s

CHAMONIX. Švajčiarsky lyžiar Daniel Yule triumfoval v nedeľnom slalome Svetového pohára v Chamonix.

Na zjazdovke Verte vo francúzskom stredisku figuroval po 1. kole až na 30. mieste, no v druhom predviedol suverénne najrýchlejšiu jazdu a zvíťazil o 16 stotín sekundy pred krajanom Loicom Meillardom.

Tretí skončil domáci Clément Noel (+ 0,18 s), ktorý neudržal líderskú pozíciu po úvodnom kole.

"Absolutné neskutočné. Mal som obrovské šťastie, že som zostal po prvom kole na tridsiatom mieste. Potom som predviedol skvelú jazdu v druhom kole. Už som bol pripravený ísť na hotel. Dostal som však príležitosť lyžovať aj v druhom kole a využil som to.

Vedel som, že mám manko na pretekárov predo mnou. Možno som si však hovoril, keď sa menili podmienky, že by som mohol zabojovať o top desiatku. Víťazstvo by bolo neuveriteľné, no stalo sa. Veľmi ma teší, že je so mnou na pódiu Loic," uviedol Yule v cieli pre televíziu FIS.

Zvíťazil prvý raz v sezóne

Yule dosiahol prvé víťazstvo v sezóne a siedme individuálne v kariére vďaka najlepšiemu času v druhom kole.

Všetky triumfy zaznamenal v slalome, naposledy sa tešil 22. januára 2023 v Kitzbüheli. Švajčiar poskočil vďaka zisku 100 bodov na tretie miesto v klasifikácii disciplíny.

Lídrom v poradí slalom zostal Manuel Feller, ktorý zvýšil náskok na druhého Nemac Linusa Strassera na 164 bodov.

Domáci Noel viedol po 1. kole, keď sa najlepšie vyrovnal s presadenými bránkami, vyšla mu hlavne stredná časť.

Najviac sa mu priblížil Haugan, ktorý mal manko 23 stotín. Menej ako pol sekundu (+ 0,40 s) strácal Feller, víťaz troch tohtosezónnych slalomov.

Strasser nenadviazal v úvodnom kole na predchádzajúce triumfy z Kitzbühelu a Schladmingu a bol až na 17. priečke (+ 1,24 s).

Noel stratil náskok v závere

Štart druhého kola organizátori odložili o desať minút neskôr pre problémy s časomierou. Švajčiar Yule štartoval ako prvý, z upravenej trate vyťažil natoľko, že už ho nikto v súhrnom čase nezdolal.

Strasser chcel zaútočiť z priebežnej sedemnástej pozície, no nevyšla mu podľa predstáv ani druhá jazda a skončil na spoločnom 14. mieste spolu s Rakúšanom Johannesom Strolzom.

Meillard bol piaty a dokázal sa najviac priblížiť Yulemu, keď stratil len 16 stotín. Líder po prvom kole Noel mal ešte na poslednom medzičase náskok.

V závere však olympijský šampión zo ZOH 2022 stratil, ale stačilo to rovnako ako v Schladmingu na pódium. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

V Chamonix sa mali v piatok a v sobotu konať aj zjazdy, no Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) ich zrušila pre nepriaznivé snehové podmienky a vysoké teploty.

Riadiaci orgán sa snažil nájsť náhradu za dva zjazdy v rovnakom termíne, no v časovej tiesni sa nenašlo žiadne vhodné riešenie.