Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Turci v Paríži odmietli hrať. Štvrtý rozhodca rasisticky urazil člena tímu

Tréner Basaksehiru Okan Buruk komunikuje so štvrtým rozhodcom. (Autor: TASR/AP)

Basaksehir odmietol pokračovať.

PARÍŽ. Utorňajší zápas skupinovej fázy Ligy majstrov medzi francúzskym Parížom St. Germain a tureckým Basaksehirom Istanbul nedohrali.

Hráči po 23 minútach za stavu 0:0 protestne odišli z ihriska po tom, ako štvrtý rozhodca Sebastian Colţescu z Rumunska rasisticky urazil jedného z členov tureckého realizačného tímu.

Podľa UEFA dohrajú zápas v stredu o 18.55. Francúzsky tím má bez ohľadu na výsledok už istý postup, keďže Manchester United prehral v Lipsku.

Rozhodca označil asistenta slovom černoch

Situácia sa začala vyostrovať v 14. minúte, keď po faule Kimpembeho na Gulbrandsena lavička tureckého tímu vehementne protestovala a medzi striedačkami vypukli hádky.

Hlavný rozhodca zamieril na miesto incidentu a keď sa spýtal štvrtého rozhodcu, kto sa previnil, ten údajne označil asistenta trénera hosťujúceho tímu Pierra Webóa výrazom "ten černoch" (rumunsky Ala negru).

Ruchové mikrofóny a zábery kamier zachytili len následnú reakciu bývalého kamerunského reprezentanta, ktorý v hneve štvrtému rozhodcovi viackrát zopakoval: "Why did you say negro?" (prečo si povedal černoch).

U rozhodcov proti tomu po chvíli protestoval aj hráč tureckého tímu Demba Ba. "Keď hovoríte o niekom, kto má bielu pleť, tak je to pre vás ten chlap (this guy), a nie ten biely chlap (this white guy), tak prečo ste použili pre človeka tmavej pleti výraz "that black guy" (ten čierny chlap)," vravel nahnevane.

Hostia sa odmietli vrátiť

S hlavným arbitrom medzitým diskutovali domáci hráči Neymar, Kylian Mbappe a Marquinhos. "Kým tu bude ten chlap, nebudeme hrať," vravel Mbappe ukazujúc na štvrtého rozhodcu.

Tréner istanbulského klubu Okan Buruk pri odchode do útrob štadióna povedal Colţescuovi, že je rasista.

Po desiatich minútach diskusií odišli všetci aktéri zápasu z hracej plochy.

V zápase sa malo pokračovať od 22.00, no v útrobách štadióna sa stále pripravovali len hráči domáceho tímu. Turecký tím odmietol nastúpiť.

Podľa Daily Mail nesúhlasil s tým, aby Sebastian Colţescu pokračoval v zápase ako videorozhodca (keďže ten ho mal nahradiť v pozícii štvrtého rozhodcu na ihrisku).

Hráči PSG odchádzajú z ihriska do útrob štadióna. (Autor: SITA/AP)

Podľa informácií francúzskej televíznej stanice RMC hráči Demba Ba a Marquinhos navrhli, aby sa futbalisti oboch tímov vrátili na hraciu plochu spoločne držiac sa za ruky, ale ostatní hráči tureckého tímu to odmietli.

„Naši hráči sa rozhodli nevrátiť na ihrisko po tom, čo sa náš asistent trénera Pierre Webó stal obeťou rasistického správania štvrtého rozhodcu,“ citoval francúzsky denník L'Équipe stanovisko istanbulského klubu.

Slovenský obranca Basaksehiru Martin Škrtel v zápase nenastúpil pre trest.

Súvisiace články