Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka
Momentka zo zápasu Slovensko - Česko (futbal, Liga národov live). (Autor: SME - Jozef Jakubčo)
Juraj Berzedi|4. sep 2020 o 14:12

Česi čakajú na výsledky testov.

BRATISLAVA. Dve a pol hodiny pred začiatkom zápasu Ligy národov medzi Slovenskom a Českom sa ukázalo, že v českej výprave má ďalší člen realizačného tímu pozitívny test na Covid-19.

„Kompletné výsledky testov boli dodané s oneskorením približne tri hodiny oproti plánu. U jedného člena českej futbalovej reprezentácie testy odhalili pozitívny výsledok,“ cituje idnes.cz tlačového hovorcu Českej futbalovej asociácie Michala Jurmana.

„Táto osoba, ktorá nie je hráčom, ale je z realizačného tímu, bola ihneď izolovaná. Slovenská hygiena rozhodla, že sa zápas odohrá v pôvodnom termíne a čase. Česká reprezentácia je pripravená nastúpiť," dodal.

Českí futbalisti sa mali o výsledkoch testov, ktoré absolvovali v piatok doobeda, dozvedieť pôvodne o pol štvrtej poobede. Zápas je naplánovaný o 20.45 h.

„Záleží, čo urobí hygiena. Tá je teraz pánom v každej krajine. Museli by sme poslúchnuť,“ predpovedal český reprezentačný tréner Jaroslav Šilhavý už na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Čechom chýbajú dve opory

Česká futbalová reprezentácia absolvovala za týždeň štyrikrát testovanie na Covid-19. V utorok mal pozitívny test masér. Ihneď zamieril do karantény.

Najskôr sa špekulovalo, že bol v kontakte takmer s celým kádrom. Napokon ostali v izolácii len stredopoliar Tomáš Souček a útočník Patrik Schick, hoci obaja mali negatívne testy.

„Strata dvoch kľúčových hráčov je vždy nepríjemná. Sú to však veci, ktoré ťažko ovplyvniť. Bude sa to na jeseň určite stávať častejšie,“ naznačil Šilhavý.

Českí futbalisti odložili stredajšiu cestu lietadlom a do Bratislavy pricestovali až vo štvrtok dvoma autobusmi. V jednom boli futbalisti Slavie Praha, v druhom zvyšná časť výpravy.

Pred zápasom sa do vyjednávania s národnou asociáciou pustil aj šéf Slavie Praha Jaroslav Tvrdík, ktorý má strach o svojich hráčov, ktorí o tri týždne odohrajú dôležité stretnutie play off o Ligu majstrov.

Futbalisti Slavie sú izolovaní

Na Tvrdíkov nátlak z nominácie predčasne vypadol brankár Ondrej Kolář.

„Urobili sme chybu, že sme nepreverili, ako k tomu pristúpi reprezentácia. Pred dnešnými testmi nie som rozhodne pokojný,“ napísal Tvrdík na twitteri.

Zaujímavosťou je, že všetci hráči Slavie sú izolovaní od zvyšných členov výpravy. Je ich sedem. Do Bratislavy napokon cestoval aj Lukáš Masopust.

V prípade, že by bol niekto z českého výberu pred zápasom pozitívny, môže sa stať, že Tvrdík stiahne zo Slovenska všetkých svojich hráčov.

Podľa nových pravidiel FIFA má na to nárok, keďže klubové nariadenia sú v čase pandémie nadradené národným futbalovým zväzom.

Aj keby z českého tímu, odišli hráči Slavie, tréner Šilhavý by mal stále k dispozícii minimálny počet trinásť hráčov, ktorých potrebuje na to, aby sa zápas odohral.

Slovenská futbalová reprezentácia mala za posledný týždeň všetky testy negatívne, takže podobné starosti pred zápasom nemusí riešiť.

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články