Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Weiss o kazašskom futbale: Na niektorých ihriskách sú kamene a sklo

(Autor: SME - Vladimír Šimíček)
SITA|3. jún 2013 o 15:14

Slovenský tréner, ktorý trénuje kazašský klub Kajrat Almaty v rozhovore pre vesti.kz vraví, že je v Kazachstane spokojný.

ALMATY. Bývalý tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Vladimír Weiss st. zhodnotil v rozhovore pre portál vesti.kz svoje niekoľkomesačné pôsobenie v pozícii kormidelníka kazašského prvoligového klubu Kajrat Almaty.

"So životom v meste som spokojný, Almaty je krásna metropola. Je tu mnoho kaviarní, reštaurácií, a čo sa mi veľmi páči, sú tu hory," opísal Weiss svoje pocity po štyroch mesiacoch v 1,5-miliónovom meste. Kajratu patrí po štrnástich odohraných zápasoch štvrtá priečka v tabuľke najvyššej kazašskej súťaže, na vedúci FK Aktobe má štrnásťbodové manko.

Štyridsaťosemročný kormidelník sa vyjadril aj ku kvalite súťaže v Kazachstane. "Veľa tímov preferuje silový, fyzicky náročný futbal. Aktobe a Astana sú o krok pred ostatnými," povedal Weiss a na margo futbalových plôch v krajine dodal: "Naše ihrisko patrí medzi najlepšie s prírodným trávnikom. To sa, žiaľ, nedá povedať o ďalších štadiónoch. Niektoré sú vyslovene nebezpečné pre zdravie hráčov, napríklad plocha v Temirtau, kde sa povaľujú kamene i sklo."

Bývalý reprezentačný tréner pred pôsobením v Almaty viedol na klubovej úrovni mužstvo Slovana Bratislava. Weiss st. v minulosti trénoval aj Artmediu Petržalka a ruský klub Saturn Moskovská oblasť.

Kajrat sa v lete 2005 stretol s Artmediou, ktorú vtedy viedol práve Weiss. V 1. predkole Ligy majstrov zvíťazil na svojom trávniku 2:0, v Senci prehral 1:4 po predĺžení. S Petržalkou sa Weiss prebojoval v roku 2005 do skupinovej fázy Ligy majstrov.

"Pôsobenie v Artmedii bolo veľkým krokom v mojom živote. Vybudovali sme skvelý tím, ktorý si vynikajúco počínal medzi európskou elitou," povedal bratislavský rodák, ktorý si zaspomínal na senzačné vyradenie Celticu Glasgow v druhom predkole LM a víťazstvo 5:0 nad škótskym klubom v Bratislave.

"Zdolať takýmto výsledkom Celtic sa vám podarí raz za život. Oni sem prišli s vidinou istého úspechu. Mysleli si, že slovenský klub je automaticky nejaká dedina."

Súvisiace články