Iga Swiateková.
Iga Swiateková. (Autor: AP/Michel Euler)
TASR|4. okt 2020 o 12:45

Vypadla aj turnajová päťka.

PARÍŽ. Poľská tenistka Iga Swiateková sa prvýkrát v kariére prebojovala do štvrťfinále dvojhry na grandslanmovom turnaji.

V osemfinále Roland Garros po výbornom výkone deklasovala najvyššie nasadenú Rumunku Simonu Halepovú za 67 minút 6:1, 6:2.

Parížskej šampiónke z roku 2018 odplatila prehru z vlaňajšieho osemfinálového zápasu, v ktorom uhrala iba jeden gem.

Končí aj nasadená päťka

Swiateková hrala na dvorci Philippa Chatriera od úvodných minút ako z partesu. Skvelo servovala a returnovala, tlačila súperku z forhendu i bekhendu. V prvom sete zahrala 18 víťazných úderov, zatiaľ čo Halepová iba štyri.

Aj v druhom dejstve predvádzala talentovaná Poľka rýchly, agresívny tenis. Po dvoch brejkoch odskočila Halepovej na 5:1 a v ôsmom geme premenila pri vlastnom servise v poradí druhý mečbal.

Swiateková celkovo zahrala 30 winnerov.

Jej štvrťfinálovou súperkou bude talianska kvalifikantka Martina Trevisanová, ktorá vyradila piatu nasadenú Holanďanku Kiki Bertensovú 6:4, 6:4.

Halepová: Dám si čokoládu a bude lepšie

Swiatekovú po životnom úspechu premohli emócie. "Nemám slov, som zaskočená. Po zápase zo mňa spadol adrenalín a teraz sa cítim unavená," uviedla 19-ročná hráčka pre Eurosport s bývalou rakúskou tenistkou Barbarou Schettovou.

"Vlaňajšia osemfinálová prehra so Simonou v Paríži ma určite posunula, veľmi som sa z nej poučila. Cítim sa ako oveľa skúsenejšia hráčka. Pred tromi mesiacmi som skončila školu a teraz sa môžem sústrediť už iba na tenis," dodala.

Swiateková ukončila Halepovej 17-zápasovú víťaznú šnúru. Rumunka uznala kvality súperky.

"Iga hrala od začiatku veľmi dobre. Dnes to bol jej deň, dominovala vo všetkom. Verím, že túto prehru hodím čo najskôr za hlavu. Zajtra si dám čokoládu a dúfam, že sa budem cítiť lepšie," povedala Halepová pre akreditované médiá.

Premožiteľka Schmiedlovej ide ďalej

Suverénne postúpila medzi elitnú osmičku Ukrajinka Jelina Svitolinová. Nasadená trojka zdolala domácu Francúzku Caroline Garciovú hladko 6:1, 6:3.

V súboji o postup do semifinále nastúpi proti argentínskej kvalifikantke s ukrajinskými koreňmi Nadii Podoroskej.

Premožiteľka Slovenky Anny Karolíny Schmiedlovej z 3. kola vyradila Češku Barboru Krejčíkovú 2:6, 6:2, 6:3.