Slováci už nemajú postup na ME vo svojich rukách. Čas dúfať, vraví Kriško

Július Firkal a Ramón Ferragut v zápase Slovensko - Španielsko.
Július Firkal a Ramón Ferragut v zápase Slovensko - Španielsko. (Autor: TASR)
TASR|18. aug 2022 o 11:47

Slováci potrebovali na prvé miesto zvíťaziť 3:0 alebo 3:1.

NITRA. Cesta slovenských volejbalových reprezentantov na ME 2023 vedie už len cez tabuľku druhých tímov.

Po stredajšej prehre v Nitre so Španielskom 1:3 stratili šancu na prvenstvo v kvalifikačnej F-skupine a priamy postup. Ten si zabezpečil ich súper a Slováci musia popri "povinnom" víťazstve v Gruzínsku dúfať v priaznivé výsledky zápasov v ďalších skupinách.

Zverenci Mareka Kardoša potrebovali na prvé miesto zvíťaziť 3:0 alebo 3:1, uspeli však v len druhom sete. Po predposlednom piatom kole majú na konte deväť bodov, druhú priečku pôjdu potvrdiť v záverečnom súboji v sobotu o 15.00 SELČ v Tbilisi.

Na tretej pozícii figuruje sedembodové Maďarsko, ktoré nastúpi o deň neskôr o 20.00 h na palubovke Španielska.

"Skupina bola zdolateľná, treba povedať, že o Španieloch sme vedeli málo. Na Stredozemných hrách skončili na druhom mieste a hrali tam veľmi dobre. Úprimne, bol to favorit skupiny.

Mali sme cieľ bodovať s nimi, ten nám nevyšiel. V tomto sme neuspeli a treba naštartovať novú generáciu, aby sa priblížila aspoň k tej úrovni, na akej sú Španieli. Ukázali sme, že aj keď sa Maďari zlepšujú, dalo sa to s nimi zvládnuť. Proti Gruzíncom je to povinné víťazstvo," uviedol Kardoš.

Slováci si do tabuľky druhých tímov prenesú šesť bodov za dve víťazstvá a dve remízy so skóre 7:7. Výsledky proti poslednému Gruzínskemu sa im škrtnú, keďže hrajú v štvorčlennej skupine.

V tabuľke druhých tímov, z ktorej postúpi päť najlepšie umiestnených družstiev, priebežne figurujú na tretej priečke, no po záverečnom kole ich môžu predstihnúť Dánsko, Čierna Hora či Chorvátsko.

"Nechceli sme doteraz o tom veľmi premýšľať, pretože je lepšie nemať to v hlave pred zápasom. Vedeli sme, o čo hráme, vedeli sme, že potrebujeme brať body, že potrebujeme vyhrať.

To sa nám nepodarilo a teraz už prichádza čas dúfať, že v iných skupinách výsledky dopadnú tak, aby napriek tomu, že sme prehrali, tie body nám stačili na postup," povedal smečiar a kapitán Tomáš Kriško.

"Budeme to sledovať, ale už to nezávisí od nás a myslím si, že bude ťažké sa tam dostať. V iných skupinách to majú niektoré tímy rozohrané na viac bodov. Vyzerá to tak, že sa nedostaneme na majstrovstvá Európy," dodal univerzál Peter Michalovič.

Nachádzate sa tu: