BURSA 18. júla (SITA) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti odleteli v piatok ráno do tureckej Bursy, kde ich v sobotu a nedeľu čakajú záverečné dve stretnutia v jubilejnom piatom ročníku prestížnej Európskej ligy (EL). Po druhý raz v rade sa predstavia vo Final Four, teda medzi kvartetom najlepších družstiev Európy.
Vlani v portugalskom stredisku Portimao v semifinále podľahli domácemu Portugalsku 1:3, potom v súboji o bronz zdolali Slovinsko 3:1. Slováci tým potvrdili permanentný nárast kvality, bola to vtedy prvá medaila z tejto súťaže pre volejbalistov spod Tatier. Teraz však chcú viac.
V semifinále ich čaká ďalší pravidelný účastník EL - Nemecko. S ním sa stretli v tejto súťaži už päťkrát a vo všetkých súbojoch ťahali za kratší koniec. Naposledy to bolo pred dvoma rokmi na turnaji základnej fázy v holandskom Rotterdame, vtedy im podľahli 2:3 (18, 23, -23, -24, -8). V jednej skupine základnej fázy hrali hneď v prvej edícii v roku 2004. Slováci vtedy s Nemcami štyrikrát prehrali, pričom vo všetkých štyroch meraniach síl uhrali iba jediný set. Teraz sa im to chystajú vrátiť.
Určite chcú dosiahnuť viac
"Určite chceme dosiahnuť viac ako vlani," rozhovoril sa pred odchodom výpravy do Turecka Tomáš Kmeť, ktorý sa so 48 úspešnými obrannými zásahmi na sieti stal najlepším blokárom základnej fázy tohtoročnej EL. Viac by samozrejme znamenalo postúpiť do finále. "Ešte sme sa nepresýtili víťazstvami. Podľa informácií, ktoré sa k nám dostali, Nemci neprídu do Bursy v najsilnejšom zložení, pretože sa pripravujú na olympiádu a vraj nastúpia iba s náhradníkmi. To zvyšuje naše šance uspieť, ale my by sme si trúfali aj vtedy, keby prišli kompletní," pokračoval 26-ročný 202 cm vysoký rodák z Popradu.
Druhú semifinálovú dvojicu tvoria domáce Turecko a zatiaľ suverénne Holandsko, ktoré zvíťazilo vo všetkých dvanástich tohtoročných zápasoch základnej fázy. "Oranjes" trikrát zdolali aj Slovákov, vo dvoch prípadoch najtesnejšie 3:2. "Najvyšší čas im to vrátiť. Nádherné by bolo, keby sme sa stretli vo finále a po ňom by sme sa radovali my. Verím, že dosiahneme v Burse historický úspech, držte nám palce," optimisticky zakončil Tomáš Kmeť.
Rovnako pozitívne naladený bol pred odletom do krajiny polmesiaca aj realizačný tím. "Musíme sa najskôr sústrediť na sobotňajšie semifinále," cituje Miroslava Palguta internetová stránka Slovenskej volejbalovej federácie (SVF). A člen trénerského triumvirátu potom potvrdzuje slová najlepšieho blokára: "A potom by bolo super, ak by sme v rozhodujúcom súboji vrátili Holanďanom tie prehry zo základnej skupiny. Nech to však dopadne akokoľvek, čakajú nás dva náročné zápasy," uzavrel Miroslav Palgut.
V nominácii SR v porovnaní s ich posledným vystúpením na štvrtom turnaji základnej fázy v holandskom Rotterdame došlo k jedinej zmene - blokára Michala Červeňa nahradil Emanuel Kohút.
Program Final Four Európskej ligy 2008 - Bursa (Tur., všetky časy SELČ):
19. júla (sobota): Slovensko - Nemecko (16.00 h), Holandsko - Turecko (18.30)
20. júla (nedeľa): zápas o 3. miesto: zdolaní semifinalisti (16.00), finále: víťazi semifinále (18.30)
nahrávači: Michal Masný (Kedzierzyn/Poľ.), Juraj Zaťko (Ostrava/ČR)
blokári: Tomáš Kmeť (Castellana Grotte/Tal.), Jakub Joščák (Tirol Innsbruck/Rak.), Emanuel Kohút (Sisley Treviso/Tal.)
smečiari: Martin Sopko st. (Bydgoszcz/Poľ.), Miroslav Jakubov, Roman Ondrušek (obaja Chemes Humenné), Peter Janušek (Omniworld Almere/Hol.)
univerzáli: Martin Nemec (Perugia/Tal.), Milan Bencz (Aich Dob/Rak.)
libero: Ľuboš Ochodnický (Nové Mesto nad Váhom)
















