PARÍŽ, BRATISLAVA. Možno si spomínate na senzáciu, ktorú spôsobil Radoslav Židek na zimných olympijských hrách v Turíne 2006. Vybojoval striebornú medailu v disciplíne, o ktorej len málo ľudí na Slovensku tušilo, že vôbec existuje.
Išlo o snoubordkros.
Nový formát súťaže skúša aj vodný slalom a náramne sa podobá práve na disciplínu, v ktorej uspel Židek.
Kajak kros má svoju premiéru na olympijských hrách v Paríži. Slovenskí kanoisti, ktorým vo svojich disciplínach tesne unikla medaila, nemusia zúfať, pretože majú ďalšiu šancu.
„Je to nevyspytateľná disciplína, niekto vás môže udrieť, nemáme na to prispôsobené prilby a už sa na pretekoch stalo, že niekoho trafili pádlom do tváre," opisovala kajakárka Eliška Mintálová pred MS 2021 v Čunove.
Do vody sa skáče z výšky
O čo v novej disciplíne ide?
Kajakári a kajakárky súťažia na špeciálnych plastových kajakoch, ktoré sú ťažšie než tie na klasický slalom. V kvalifikácii (časovke) sa ešte ide individuálne. Na základe dosiahnutého času sa rozhodne o rozdelení pretekárov do rozjázd.
Vo vyraďovacej fáze súperí 32 pretekárov. Na štarte sa spustia z plošiny vo výške dva metre nad vodou na trať vždy štyria pretekári.
Na trati obchádzajú vyznačené bránky – 6 po prúde a 2 proti prúdu, pričom si môžu vybrať, po ktorej časti trate sa vydajú (či vľavo alebo vpravo). Do bránok môžu aj naraziť.
Táto disciplína je na rozdiel od klasického vodného slalomu kontaktná.
Na vyznačených úsekoch musia pretekári spraviť obrat pod vodou, takzvaného eskimáka.
Dovolený je kontakt medzi loďami, pretekár nesmie obmedzovať svojich súperov pádlom alebo rukami. Dve najrýchlejšie lode z každej rozjazdy postupujú ďalej. Až do finále, kde sa už súperí o medaily.
VIDEO: Zostrih z pretekov Svetového pohára v Ľubľane
Zaujímavý je už práve začiatok, pretože pretekári štartujú z vyvýšenej plošiny nad kanálom a musia najskôr absolvovať dvojmetrový pád. Už ten dodáva súťaži dramatický nádych. Nasleduje veľký boj o miesto. Súperi sa vytláčajú a narážajú do seba.
Zaujímavé je aj povinné pretočenie pod vodou – teda eskimák vo vymedzenom priestore. Je to prakticky povinný prvok.
Víťazom je ten, kto prejde traťou najrýchlejšie.
Grigar: Je to nebezpečné
„Samotný skok do vody nie je nebezpečný, ale všetko sa zmení, keď už máte vedľa seba na trati ďalšie tri lode. Hneď sa mi zvýšil tep, ale dopadlo to dobre, bez zranenia.
Preteky sú podľa mňa bezpečné, ale potiera sa v nich férovosť medzi kamarátmi. Verím, že vyjde taká stratégia, aby som sa dostal dopredu hneď po skoku do vody a nebudem musieť do nikoho narážať," vysvetľoval v minulosti kajakár Jakub Grigar.
V kajak krose sa súťaží len v kajaku. Teda pretekári majú pádla s dvomi listami. Na súťaž môže každá krajina nominovať 2 pretekárov. Súťažiť teda môže aj Matej Beňuš či Zuzana Paňková, ktorí v Paríži jazdili v canoe.
V kajak krose sa neudeľujú trestné sekundy ako je to pri vodnom slalome. Za porušenie pravidiel však môžu pretekára zo súťaže vylúčiť. Napríklad, ak by svojim pádlom bránili súperovi v pohybe vpred. Okrem oho musia mať pretekári obe ruky na pádle, nesmú ho pustiť z ruky.
Táto disciplína je aj súčasťou majstrovstiev sveta.
Napríklad Austrálčanka Jessica Foxová je dvojnásobnou šampiónkou a je aj veľkou favoritkou na medailu. Tento rok na Svetovom pohári v Krakowe vyhrala všetky tri disciplíny.
Na posledných MS v Londýne však získala titul Britka Kimberley Woodsová. Zo Sloveniek sa pravidelne najviac darí Eliške Mintálovej, ktorá bola vlani na MS jedenásta a tento rok na ME šiesta.
Medzi mužmi je jasným favoritom na titul Joseph Clarke, trojnásobný majster sveta.
Slovákom sa v tejto disciplíne darí menej. Vlani na MS vypadol Adam Gošenica hneď v rozjazdách, Martin Halčin bol pred dvomi rokmi piaty.
Jakub Grigar ani Matej Beňuš výraznejší úspech nedosiahli.
V Paríži sa súťaž v kajak krose začne v piatok takzvanou časovkou, čo je kvalifikácia.
V nej štartujú reprezentanti jednotlivo a kľúčový je dosiahnutý čas. Podľa časov sa zostaví poradie a 32 najlepších postúpi do rozjázd. Tie sú na programe v sobotu. V pondelok sa bude rozhodovať o medailách.