Koniec dlhého čakania. Slovensko má vo finále MS až dve kajakárky

Eliška Mintálová.
Eliška Mintálová. (Autor: TASR)
TASR|23. sep 2023 o 12:10

Semifinále vyhrala Austrálčanka Jessica Foxová.

MS vo vodnom slalome 2023

Semifinále K1 žien:

1.

Jessica Foxová

Austrália

102,13 s

(0)

2.

Ricarda Funková

Nemecko

+ 1,37 s

(0)

3.

Luuka Jonesová

Nový Zéland

+ 1,88 s

(0)

4.

Aba Satilová

Brazília

+ 2,72 s

(0)

5.

Klaudia Zwolinská

Poľsko

+ 2,78 s

(0)

6.

Mallory Franklinová

Veľká Británia

+ 2,87 s

(2)

7.

Stefanie Hornová

Taliansko

+ 3,71 s

(0)

8.

Soňa Stanovská

Slovensko

+ 4,50 s

(0)

9.

Eliška Mintálová

Slovensko

+ 4,61 s

(4)

10.

Martina Wegmanová

Holandsko

+ 4,71 s

(4)

LEE VALLEY. Slovenské reprezentantky vo vodnom slalome Soňa Stanovská a Eliška Mintálová postúpili na MS v britskom Lee Valley do finále K1.

Pre Slovensko v tejto disciplíne zároveň vybojovali jednu miestenku na OH v Paríži. Tú získalo pätnásť najlepších krajín na olympijskom kanáli z roku 2012.

Stanovská vstúpila do svojej jazdy veľmi plynule, v polovici trate strácala na vedúcu pretekárku necelú sekundu. Následne nabrala manko na treťom meranom úseku, kde jej strata narástla na 3,68 sekundy.

V závere však zariskovala, zaznamenala solídny čas so stratou 4,50 sekundy na víťaznú Austrálčanku Jessicu Foxovú a obsadila 8. miesto.

Ešte lepšiu jazdu od úvodu predvádzala Mintálová, ktorá na druhom medzičase strácala iba 0,11 sekundy na priebežnú líderku.

V dvanástej bránke prišiel prvý dvojsekundový trest, ku ktorému sa pridal ďalší na "šestnástke". Rovnako ako Stanovská v závere ešte zabrala, znížila stratu a vo výsledkovej listine sa zaradila za svoju krajankou.

Slovensko malo naposledy na MS finálové zastúpenie v ženskom kajaku v roku 2017, keď si vo francúzskom Pau vybojovala striebro Jana Dukátová. 

Okrem Slovenska si zaistili v Lee Valley olympijskú účasť aj Austrália, Nemecko, Nový Zéland, Brazília, Poľsko, Veľká Británia, Taliansko, Holandsko, Francúzsko, USA, Andorra, Španielsko, Švajčiarsko a Česko.

Ešte jednu miestenku dostane najlepšia krajina z ME, ktorá neuspela na MS.

O konkrétnej pretekárke, ktorá bude reprezentovať Slovensko na OH, rozhoduje interná nominácia. Tá pozostáva práve zo svetového šampionátu a výsledkov na podujatiach Svetového pohára v La Seu d'Urgell a Paríži.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Vodné športy»Koniec dlhého čakania. Slovensko má vo finále MS až dve kajakárky