Piatok, 7. mája, 2021Meniny má Monika

Vo veku 88 rokov zomrel legendárny hokejista Karol Fako

Karol Fako (vľavo) v roku 2011 počas exhibičného zápasu. (Autor: Milan Kapusta - TASR/AP)
TASR|22. feb 2020 o 13:58

Je jednou z najvýraznejších postáv histórie slovenského hokeja.

BRATISLAVA. Vo veku 88 rokov zomrel Karol Fako, jedna z najvýraznejších postáv histórie slovenského hokeja.

V sobotu o tom informoval na svojom webe Slovan Bratislava, ktorého dres si bývalý útočník dlhé roky obliekal.

Informáciu potvrdil aj Slovenský zväz ľadového hokeja.

Žiaril dve dekády

Legendárny center patril takmer dve dekády medzi najžiarivejších hráčov Slovana i celej československej ligy, v ktorej v 311 zápasoch nastrieľal 121 gólov.

V drese československej reprezentácie v rokoch 1949 až 1960 odohral dokopy 29 stretnutí a deväťkrát sa aj gólovo presadil. Na MS 1959 v Prahe a Bratislave výrazne prispel k zisku bronzových medailí.

V pamätnom záverečnom dueli proti Kanade na pražskej Štvanici vyhral pri power play buly a po jeho prihrávke strelil Miroslav Vlach gól na 5:3.

Fako bol brilantný technik

Fako sa narodil 24. novembra 1931 v Bratislave, k hokeju sa pritom dostal pomerne neskoro - až v pätnástich rokoch. Po prvých krôčikoch u Saleziánov sa stal jednou z ikon hokeja v belasom drese.

Bol jedným z pilierov, na ktorom sa v päťdesiatych rokoch začali stavať pevné múry neskoršej bašty československého hokeja - bratislavského Slovana.

Brilantný technik - s hokejkou i korčuliarsky - už koncom štyridsiatych rokov naskočil na prvoligový ľad, premiérovo v roku 1948 v Českých Budějoviciach.

Po návrate so striebrom z čs. ligy z vojenskej anabázy v Prahe (ATK, ÚDA, Tankista) v roku 1956 viedol nezabudnuteľný útok s Jánom Starším a Julom Černickým na krídlach.

Štyri striebra a jeden bronz zdobili Fakovu prvoligovú zbierku (1948 - 1964). Jedinečné kľučky a po nich precízne gólové prihrávky rozvracali súperove obrany, aj preto Fakovi prischla prezývka "Frmol".

Bohaté skúsenosti spolu s Černickým neskôr odovzdávali v hokejovej škole v Bratislave. V decembri 2004 ho uviedli do Siene slávy slovenského hokeja. Pohreb sa uskutoční vo štvrtok 27. februára o 10.15 h v bratislavskom krematóriu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články